Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте,
С поста си, се надявам да помогна на други хора да не преживеят кошмара през който минах – а именно грешка в изследванията в лаборатория ПИСАНЕЦ!.
 
На януари 2017 ми бяха назначени изследвания за цьолиакия. Това е рядко автоимунно заболяване, при което болните не могат да ядът глутен (глутена е съставка на хляба, освен в хляба, глутен има в почти всичко, за което може да се сетите – колбаси, сокове, всички сладкиши, вафли, солети бисквити, печени ядки и т.н.). Лечението е само спазването на супер стриктна диета без глутен. Диетата се спазва на молекулно ниво – попадането на една молекула глутен веднага отключва автоимунна реакция. Лекарката ми обясни, че ако пазя 1 година супер стриктна диета без глутен и на края на тази година изям 1 солета, все едно не съм пазили диетата. Толкова стриктно трябва да се спазва!

Направих въпросните изследвания в лаборатирия ПИСАНЕЦ – гр. Пловдив. И резултата се оказа положителен за Anti Gliadin IgA – и то с много. Резултата ми беше 34,80 (а референтните стойностти под 12 отрицателен), т.е. почти 3 пъти над нормата. (изследванията са платени, т.е. не минават по здравна каса)
Бях съсипана – знаех, че това е диагноза за цял живот. Няма лечение ... само стрикна, много трудна за спазване и скъпа диета.

Докато се подготвях да започна диетата – си поръчах си безглутенови брашна, купих и някои безглутенови продукти, купих и хлебопекарна, за да мога да си правя безглутенов хляб. Няма да Ви казвам как преживях тази диагноза – бях съсипана ... дори не мога да намеря думи, за да обясня как се почувствах, като разбрах, че живота ми е обречен на вечна диета и то толкова стриктна!

... и преди да започна диетата реших да повторя изследванията първо в лаборатория –  Бодимед – Пловдив, които изпращат изследването в Германия – резултата беше отрицателен, и понеже не знаех на кое изследване да вярвам, направих още едно изследване и в гр. София – Св. Иван Рилски – където има специализирана имунологична лаборатория, която ми препоръчаха от сайта за цьолиакия. Отново отрицателен резултат!
Всички изследвания бяха отрицателни да благодаря на БОГ! Не мога да повярвам, че лаборатория ПИСАНЕЦ може да допусне толкова сериозна грешка!!! Това изследване ме обричаше до живот на безглутенова диета! Прилагам снимки на изследванията – положителното от ПИСАНЕЦ и 2-те отрицателни на другите 2 лаборатории! ПИСАНЕЦ не само, че са объркали резултатите, но резултата, който са посочили при това мнимо изследване е почти 3 пъти над нормата!!!

Тези хора трябва да бъдат съдени за немарливостта си! Това изследване щеше да преобърне целият ми живот!
Обръщам се към всички хора които ще прочетат това, внимавайте къде се изследвате. Явно голямата реклама на Писанец няма нищо общо с качеството! Не знам дали като потребител имам някакви права – вчера звънях в Писанец и не бяха учудени, че има грешка, нито пък благоволиха да ми кажат нещо, всеки с който говорех казваше да звънна по-късно или утре. Дори не се извиниха! Просто нямам думи!.
Дано с поста си тук, да помогна на други хора преживеят подобен ужас! Винаги искайте 2-ро мнение или, ако имате възможност повторете изследванията си в истинска лаборатория, а не такава с голяма реклама, и с подвеждащо малко по-ниски цени като ПИСАНЕЦ, защото ако не бях повторила изследванията щях цял живот да се мъча и да живея с тази диагноза!

# 1
  • Мнения: 30 802
...какво й е на диетата, някои и без заболяване така си карат...

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 14 210
Лабораторните грешки са наистина нещо много сериозно, но според мен малко трябва да намалиш драматизма. Да си се мислел за болен, а да се окажеш здрав, не е чак животосъсипващо. Животосъсипващо е да се разболееш наистина от тежка болест. При това цьолиакията не че е безобидна, далеч съм от подобна мисъл, но има и по-сериозни неща от нея.  Embarassed

Писанец имат лошата слава на сравнително често допускащи грешки.

# 3
  • Мнения: 4
Всички изследвания, които направих съшият ден в Писанец бяха на стойност 100 лв, което не малко, поне за мен. Можеха поне да се постараят.
Аз не допусках, че една толкова рекламирана и голяма лаборатория може да допусне толкова сериозна грешка - резултат почти 3 пъти над нормата.

# 4
  • Мнения: 964
Скрит текст:
Здравейте,
С поста си, се надявам да помогна на други хора да не преживеят кошмара през който минах – а именно грешка в изследванията в лаборатория ПИСАНЕЦ!.
 
На януари 2017 ми бяха назначени изследвания за цьолиакия. Това е рядко автоимунно заболяване, при което болните не могат да ядът глутен (глутена е съставка на хляба, освен в хляба, глутен има в почти всичко, за което може да се сетите – колбаси, сокове, всички сладкиши, вафли, солети бисквити, печени ядки и т.н.). Лечението е само спазването на супер стриктна диета без глутен. Диетата се спазва на молекулно ниво – попадането на една молекула глутен веднага отключва автоимунна реакция. Лекарката ми обясни, че ако пазя 1 година супер стриктна диета без глутен и на края на тази година изям 1 солета, все едно не съм пазили диетата. Толкова стриктно трябва да се спазва!

Направих въпросните изследвания в лаборатирия ПИСАНЕЦ – гр. Пловдив. И резултата се оказа положителен за Anti Gliadin IgA – и то с много. Резултата ми беше 34,80 (а референтните стойностти под 12 отрицателен), т.е. почти 3 пъти над нормата. (изследванията са платени, т.е. не минават по здравна каса)
Бях съсипана – знаех, че това е диагноза за цял живот. Няма лечение ... само стрикна, много трудна за спазване и скъпа диета.

Докато се подготвях да започна диетата – си поръчах си безглутенови брашна, купих и някои безглутенови продукти, купих и хлебопекарна, за да мога да си правя безглутенов хляб. Няма да Ви казвам как преживях тази диагноза – бях съсипана ... дори не мога да намеря думи, за да обясня как се почувствах, като разбрах, че живота ми е обречен на вечна диета и то толкова стриктна!

... и преди да започна диетата реших да повторя изследванията първо в лаборатория –  Бодимед – Пловдив, които изпращат изследването в Германия – резултата беше отрицателен, и понеже не знаех на кое изследване да вярвам, направих още едно изследване и в гр. София – Св. Иван Рилски – където има специализирана имунологична лаборатория, която ми препоръчаха от сайта за цьолиакия. Отново отрицателен резултат!
Всички изследвания бяха отрицателни да благодаря на БОГ! Не мога да повярвам, че лаборатория ПИСАНЕЦ може да допусне толкова сериозна грешка!!! Това изследване ме обричаше до живот на безглутенова диета! Прилагам снимки на изследванията – положителното от ПИСАНЕЦ и 2-те отрицателни на другите 2 лаборатории! ПИСАНЕЦ не само, че са объркали резултатите, но резултата, който са посочили при това мнимо изследване е почти 3 пъти над нормата!!!

Тези хора трябва да бъдат съдени за немарливостта си! Това изследване щеше да преобърне целият ми живот!
Обръщам се към всички хора които ще прочетат това, внимавайте къде се изследвате. Явно голямата реклама на Писанец няма нищо общо с качеството! Не знам дали като потребител имам някакви права – вчера звънях в Писанец и не бяха учудени, че има грешка, нито пък благоволиха да ми кажат нещо, всеки с който говорех казваше да звънна по-късно или утре. Дори не се извиниха! Просто нямам думи!.
Дано с поста си тук, да помогна на други хора преживеят подобен ужас! Винаги искайте 2-ро мнение или, ако имате възможност повторете изследванията си в истинска лаборатория, а не такава с голяма реклама, и с подвеждащо малко по-ниски цени като ПИСАНЕЦ, защото ако не бях повторила изследванията щях цял живот да се мъча и да живея с тази диагноза!



Радвайте се на живота и благодарете, защото следващият път може и да не е грешка!
А за да сте си направили това изследване, вероятно имате някакво основание...

# 5
  • Мнения: 46 437
Радвайте се на живота и благодарете, защото следващият път може и да не е грешка!
А за да сте си направили това изследване, вероятно имате някакво основание...

Много хора правят профилактични.

Не мисля, че има значение за какво е било изследването, нито дали тя живее здравословно, нито дали безглутеновото хранеен е полезно. В този случай е било това, в друг - ще допуснат друга грешка, при която например човекът ще е с уж добри резултати и няма да лекува дадено заболяване. А то може да е с наследствен характер, не само придобито заради лош начин на живот.

На мен в друга лаборатория ми объркаха ЕГН-то, повтарях всичко, защото докторът каза, че щом това са объркали, не се знае какво друго.
Затова - най-добре успоредно изследване в 2 различни лаборатории.

# 6
  • Мнения: 700
Това е най-пропадналата лаборатория,все едно хвърляш пари на вятъра,най-лошото е,че човек не отива просто ей така на изследване,щом е там значи за него е важно какви ще са резултатите!

# 7
  • до едно тепе
  • Мнения: 6 623
За съжаление се случва при тях и то не рядко. Правих си преди 2 години тест за Даун. Излезе с много висок риск. Оказа се,че изчисленията са ужасно некадърно направени. Това ми костваше 2 ходения до София и повтаряне там на изследванията. За парите да не говорим. А за това колко ми падна в очите доктора, пратил ме там съвсем няма да обяснявам.
По-лошия вариант е да сбъркат изследванията в обратна посока. Да си мисли човек,че е здрав,а то да не е така #Cussing out

Последна редакция: пт, 17 фев 2017, 19:29 от pospalancho

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 4 669
Това гръмко заглавие ме накара да си помисля какво ли не.
Приветствам желанието ви да споделите лошият опит и да предпазите други от подобни изживявания. Но обективно погледнато, във вашият случай не се е случило нищо фатално и животът ви не се е преобърнал. Не драматизирайте излишно, ако има вариант да сезирате институциите, направете го, подайте оплакване, жалба за сгрешения резултат.
И се радвайте, че е само грешка.
Чувала съм за болестта, но възможно ли е човек да не разбере толкова години, че я има?

# 9
  • Мнения: 1 000
Това ми звучи като целенасочена антиреклама. Аз съм доволна от тази лаборатория и я ползвам от години. Сравнявала съм резултатите с други и разлика няма. Всичко е машинно, зависи как са зададени параметрите. Винаги може да стане грешка, без значение коя е лабораторията.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 36 473
Да, но като стане грешка могат поне да се извинят, да предложат някаква компенсация, примерно да повторят изследването безплатно или да й дадат бонус някакви други изследвания, в крайна сметка грешката е тяхна. А на хората явно не им пука.

Сирена, да, някои хора така си карат цял живот ама аз имам позната, на която детето й страда от цьолиакия, знам кое колко струва и какъв тормоз е за цялото семейство. Откъм финансовата страна диагнозата си е голямо бреме в България, без даже да взимаме предвид останалото.

# 11
  • Мнения: 4
Заболяването цьолиакия не само е много скъпо, като диета, защото си правиш специален хляб от доста скъпи брашна, но и всички безглутенови продукти са скъпи и пак трябва да се купуват от специализирании магазини. Мой близък има това заболяване и мога да Ви споделя, че спазването на диета на молекулно ниво е голямо изпитание и наистина е много скъпо и трудно.

Признавам си, че си друг път съм се изследвала за други неща в тази лаборатория и не съм се замисляла, че е възможно да се допускат грешки, но едно е да изследваш кръвна захар, хормони или други. показатели на кръвта, които лесно се влияят, но да откриеш антитела там където ги няма е сериозна грешка, поне според мен. Ако бях започнала диетата веднага - след спазването и само за няколко седмици антителата се изчистват, така че дори да бях повторила изследванията след месец, те винаги щяха да са отрицателни и щях да си помисля, че е защото съм спазвала диета. Благодарна съм на БОГ, че се оказаха отрицателни!

И случайно ми хрумна да ги повторя другаде. Бях си купила вече брашна, хлебопекарна с 3 функции за безглутенов хляб и др продукти – не очаквах различен резултат от другата лаборатория!!! Но има нещо друго, ако не се бях сетила да ги повторя и, ако нямах възможност да ги направя – защото те са платени и не са евтини – в едната лаборатория платих 41 лв, а в София – 55 лв. (като там включиха и още едно по-чувствително изследване, което се казва Анти t-Tg (IgA + IgG) щях цял живот да съм на такава диета.

Направи ми впечатление, че цената в Писанец е много по-ниска от другите 2 лаборатории, може би самите реактиви, които ползват са различни.
С поста си исках да споделя какво ми се случи, за да помогна на други хора да не преживеят подобни ситуации. Не съм се замисляла, че лабораториите могат да грешат, поне тази лаборатория е много рекламирана и вътре имат много уреди и всичко изглежда много лъскаво. Нямам за цел да навредя на никой – по скоро исках да споделя, за да не се случи на друг. Можеха поне да се извинят, прехвърляха ме от един на друг телефон и всеки казваше да звънна по-късно или утре. Според мен поне едно извинявай можеха да кажат!


 Сега се порових из нета и намерих и други много по-сериозни и шокиращи грешки на лаборатория ПИСАНЕЦ, ето някои от тях:
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=18458.0

http://m.dir.bg/life/news/24736297/comments/

http://www.pozicia.eu/%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B4%D0%B8%D0%B2 … %B8-%D0%BB%D0%B0/

# 12
  • Мнения: 1 772
Преди време Писанец и на мен объркаха изследване,тогава и аз преживях притеснения.Един доктор ми каза,че не приема за достоверни резултатите от тази лаборатория и ме изпрати в друга където ги повторих.В другата лаборатория всичко си беше в норма.По принцип се случва да има понякога грешка в резултатите,така че е добре ако човек има някакви съмнения да повтори изследването в поне още една лаборатория.

# 13
  • Мнения: 8
Хора, в писанец не бих си завела и котката!Не знам реактивите ли им са с изтекъл срокът или персонала е некадърен, но там почти всяко изследване е с грешка. Говоря от горчив опит, мой и на мои близки. Не си хвърляйте парите и здравето на вятъра!

# 14
  • Мнения: 30 802
Добре де, дори да я имаш тази болест, защо трябва да търсиш заместител на хляба без глутен- има достатъчно храни, свикваш да ядеш без хляб. Има ориз и картфи, нали? За какво са ти тия брашна, нищо няма да ти стане без филия на масата.

За Писанец отдавна се знае, че не са надеждни.

Общи условия

Активация на акаунт