Кога казвате НЕ

  • 1 332
  • 28
  •   1
Отговори
  • Мнения: 810
Здравейте момичета!

Интересно ми е за възпитанието на децата-

1. На кои неща сте избрали категорично да казвате НЕ - и колко често го казвате, т.е. казвате ли го непрекъснато и за други по-незначителни от избраните случаи.

2. Кога наказвате?

3. Литература по случая, от която сте много доволни  Hug

# 1
  • Мнения: 1 370
Моят син е още малък, но аз съм от майките, които от устата им, може да се чуе само не, не, не и не докато детето им не заспи ooooh! Вечер се замислям, ами изобщо позволявам ли му нещо на това дете. Естествено е, че колкото повече не му давам, толкова повече интереса към даденото нещо му се увеличава и става някакъв ад.

1. Категорично "не" за - качването на стъклената маса, бъркането в тоалетната и нослето, пипането на телефона ми, ами това се сещам за сега
2. Наказвам, когато плаче без повод. По някой път пищи от инат, аз искам да го успокоя, а той като че ли изпада в истерия. В такива моменти го затварям в стаята му. Точно 3 секунди и е млъкнал.
3. Литературата Wink, която използам е форума

# 2
  • Мнения: 7 091
Здравейте момичета!

Интересно ми е за възпитанието на децата-

1. На кои неща сте избрали категорично да казвате НЕ - и колко често го казвате, т.е. казвате ли го непрекъснато и за други по-незначителни от избраните случаи.

2. Кога наказвате?

3. Литература по случая, от която сте много доволни  Hug




Тъй като в момента нямам време да ти отговоря подробно, погледни назад съм пускала с теми за книжки на такива теми , дори  имах ( трябва да видя дали още имам) една от книгите на Супернани на файл, ако искаш да ит пратя.

# 3
  • Мнения: 1 269
ПОнякога се усещам,4е маи всяка трета дума ми НЕ.Не когато иска да бръкне на брат си в о4ите,Не когато иска да му ско4и върху корема или реши да си напълни 4ашка с вода от тоалетната Shocked А да не говорим за НЕ-тата като сме на вън.След като събори вси4ки обувки от щанда и отлепи и скъса вси4ки етикети от дрехите след Не-то следва шамар по дупето.$увства се толкова засрамена и убидена и се по4ва едно тръшкане по земята,крещене с цяло гъло,въобще вси4ки екстри.Хората ме гледат и се ваикат.Не съм наказвала до сега.Баща и я затвори в неината стая веднъж за 1 мин,но резултата никакъв.

За литературата имам една "тухла"  What to expect   The toddler years, но все не ми остава време да я про4ета.Ина4е полезни съвети и аз 4ерпя от Форума Simple Smile

# 4
  • Мнения: 2 006
Казвам не само, когато считам, че нещо е опасно за нея- наказвам, когато изпадне в някви истерии (случва се да се заинати и нито приказки нито гледане в очите помага)
Иначе съм общо взето толерантна  Simple Smile

# 5
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
не ми се налага да го казвам често. само за опасните неща, но тях гледам да ги избягвам за сега. малък е още и ме пробва често, а и е много чувствителен. само при повишаване на тон се обижда и почва да плаче- да му крещя няма смисъл.

не съм го наказвала, само му отказвам - поревава минута и като види, че не минава номера- спира.
колкото повече им реагираме изнервено, толкова и те са агресивни. болката не е възпитание, най-много съм го пляскала през ръката, ако много прекали.
сега чета книгата на доктор Фил- Фемили фърст. много съм доволна. не знам , може би, защото сме имали почти еднакво детство с него, мисленето му много ми допада. книгата обхваща почти всички аспекти на възпитанието в различни семейни ситуации.

# 6
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 630
Понякога и аз имам чувството, че си прекарвам дните, казвайки "НЕ". Най-вече за неща, които са опасни или които не  искам да пипа - например като успее да влезе в кухнята (въпреки че сме сложили бариера, успява да се провре), да да вади книгите, да пипа шнуровете на лампите, телефона, клавиатурата на компютъра. Уж всичко сме затворили или вдигнали нависоко, намира начин!  Grinning Като сме на улицата гледам да не и давам да вдига неща от земята или да обира мръсотията от колите... Такива неща... Досега не съм я наказвала, макар да съм сигурна, че и този момент ще дойде. Когато много настоява да пипне нещо, за което съм и казала "не", казвам "не" 3 пъти и после предупреждавам, че пляскам. Та досега съм я пляскала няколко пъти по ръцете, щото доста твърдоглава щерка ми се падна  Simple Smile.
Иначе литература по въпроса все се каня да купя, но освен един Доктор Спок, май друго нямам - карам на усет, БГ-Мамма и опит на приятелки  Laughing

# 7
  • Мнения: 1 860
 Габи е още малък за да ме разбира но се старая да не използвам "не"когато нещо му е интересно като телефона ми или клавиатурата,когато е в мен а аз съм на компа,го оставям да пипа да си задоволи любопитството.Имам си една настолна книжка "Моето бебе-от 1 ден до 3 години" на Ан Бакюс изпратиха ми я от Бг и ми харесва теорията и за възпитанието на детето.Все пак не искам да израства в свят в който всичко е "НЕ".Аз лично мисля че трябва сам да опита(разбира се под надзор),пък и що за дете ще е ако не е палаво.За наказания не съм мислила но доколкото се познавам няма да има такива или поне не в крайни форми.Като се поизнервя само си казвам "И мен някой ме е търпял".

# 8
  • Мнения: 6 390
не ми се налага да го казвам често. само за опасните неща, но тях гледам да ги избягвам за сега. малък е още и ме пробва често, а и е много чувствителен. само при повишаване на тон се обижда и почва да плаче- да му крещя няма смисъл.
Да и аз така
все още не виждам голяма полза да има нещо което се забранява / осван топлата фурна, тоалетната и тн, но аз ги обезопасявам  Wink та затова не съм ги забранявала един вид/ или пък наказания направо безмислени ми се виждат до 3.г, но разбира понякога се съмнявам дали това е най правилното  ooooh! Grinning
Общо взето както и да възпитаваш винаги ще си мислиш в дадени моменти че по най неправилния начин си възпитавал ... ама учим се от грешките си  Wink Grinning

Иначе рядко използвам НЕ, действам без да го казвам
Не наказвам

Цитат
"Моето бебе-от 1 ден до 3 години" на Ан Бакюс изпратиха ми я от Бг

мерси, ще я потърся да сравнявам  Wink Grinning

# 9
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
моето не е много често. а не трябва да е така, колкото е по-рядко, толкова по-добре, защото многото забрани дразнят дребните и не им вярват Laughing
наказвам в стаята за не повече от 2 минути, нали на колкото години е дребуса, толкова минути трябва да му трае наказанието, опитвам се да го спазвам.
рядко наказвам, повече се карам и съм много непостоянна, предавам се, защото ми писва....

# 10
  • Торонто/Сливен
  • Мнения: 1 902
Старая се да използвам НЕ колкото се може по-рядко. Скоро четох книгата "Изкуството да бъдеш родител" от Д-р Фицхю Додсън и мнението му по въпроса за забраните напълно съвпада с моето. Копвам ти малко да добиеш представа за какво говоря:

"Ако му се даде възможност да играе и свободно да изследва една отворена за всеки стимул вселена, то със сигурност ще придобие доверие в себе си и ще постави второто стъкълце в оптичната система на самосъзнанието си. Ако обаче пътят му е затлачен от забрани, у него ще се развие съмнение в способностите му, което в зряла възраст ще се отрази пагубно на инициативността и динамизма му.
През периода на първите стъпки най-ценният дар, който можете да направите на младия пътешественик, е свободата да изследва. А това изисква от вас като майка Търпение и самоотдайност. Ще усетите раздразнение, когато след изпълнена с игри вечер домът ви заприлича на опустошен от ураган. Но спомнете си, че онези хубави къщи, в които не бихте повярвали, че има дете, в никакъв случай не могат да приютят и отгледат уверени в себе си същества.
С дете между една и две години майката трябва да избере една от двете възможности: или къщата й ще е безупречна, а детето изпълнено със съмнения и задръжки, или безредието ще е пълно, но детето ще расте с вяра в себе си."

# 11
  • Германия
  • Мнения: 8 099
За да не крещя постоянно "НЕЕЕЕЕ" съм оставила да пипа телефоните, клавиатурите, мишките и всичко, което докопа. Пределно ми е ясно, че няма да ме разбере, а аз само ще си късам нервите.
За мен по-добрият начин е да се отвлече вниманието на детето от опасното нещо, което иска да пипне.
Оставих го още от самото начало да играе с няколко от учебниците ни, така му е ясно, че това е за прелистване и търсене на картинки, а не за късане. Или на принципа "забраненият плод е сладък", което вече е опознато, и "нехаресано" бива отминавано.

# 12
  • Мнения: 7 430
Аз не споменавам много често Не, а по-скоро Внимавай!
Дори да кажа Не, както са писали мамите - на него му става по интересно и не се вслушва в думите ми Crossing Arms

Оставям го да си прави каквото иска  Wink (чупливите и по-скъпите за мен или като стойност неща не са в обсега му Mr. Green) и като се удари знае, втори пъттам не ходи - е, понякога повтаря де Confused

Все пак той е детенце и всичко му е интересно Mr. Green

# 13
  • UK
  • Мнения: 1 334
ами аз казвам Не, ама май само за собствено успокоение, че съм казала  Grinning Щото така ми се хилят насреща...затова всичко, което може да я нарани и т.н. е вдигнато/ прибрано, каквото може да се обезопаси е обезопасено, а телефоните сме се разбрали, че са нейни  Grinning оставила съм един шкаф отворен и тя там слага каквото си иска, а всички рафтове до които стига са с неща с които може да си играе, хвърля и т.н. така съм по-спокойна за нея и ми се събират от време на време 15-20 мин тишина, през което време уча  Crazy Не съм наказвала още.
На мен ми хареса ето тази книга: Toddlers Taming /Dr. Christofer Green

# 14
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
Моето бебе-от 1 ден до 3 години" на Ан Бакюс
забравих за нея!
много ми хареса и ми беше и е като пътеводител.

Общи условия

Активация на акаунт