ЗАЩО НЕ СЕ ДАВА ЗАХАР НА БЕБЕТО?

  • 11 000
  • 41
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 958
Мили майчета,
някоя от вас може ли да ми обясни ,защо не се слага във водата и пюретата захар? На големия ми син/ 9 г./ едно време слагах и във водата ,и в пюретата ,когато го захранвах.Защо сега е така "модерно"-бЕЗ ЗАХАР?
МНОГО СЕ ИЗмЪчВАм ДА ДАВАм НА бЕбОКА ПЮрЕТО....разреждам с кърма/така също не го иска/или слагам малко плодово пюре на HIPP само и само да си го изяде...
Съжалявам ,ако темата се повтаря ,но не можах да открия нищо по този  конкретен въпрос!
Благодаря!

# 1
  • Мнения: 503
Има 3 основни при4ини:
1. Захарта натоварва бъбреците на бебето, а до 1 год. те не функционират достатъ4но добре, за да се справят и със захарта, и със солта.
2. Защото захарта при4инява кариес.
3. За да не свиква детето със сладки храни (празни калории), което после също ще доведе до пове4е кариеси и проблеми със зъбите.

# 2
  • Мнения: 6 243
Предполагам - за да не се създава зорлем вкус към сладкото. А в по-голяма възраст - като профилактика на зъбния кариес.

Моят син също е на 9 години и го захранвах с подсладени храни и напитки. Ела сега да видиш! В  къщи си имаме цял "сладък шкаф" пълен с какви ли не буклуци. Вегетарианско - здравословното ми сърце капе кръв като го отворя. . .

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 2 449
Чак пък да е модерно, не - по-скоро е по-здравословно. Така формираш вкусовите навици на детето. Просто ако можеш да избегнеш допълнителното слагане на захар ще е чудесно - плодовете, пюретата и кашите съдържат достатъчно захар. А много по-добра алтренатива на бялата захар е кафявата, както и фруктовата.

# 4
  • Мнения: 3 200
Аз на моята бебка й давам вода със захар заради жълтеницата, така ми каза педиатърката!?

# 5
  • Мнения: 1 704
Цитат на: evpraksia
Аз на моята бебка й давам вода със захар заради жълтеницата, така ми каза педиатърката!?


Да и на мен ми обясниха, че така по-бързо минава жълтеницата..  Confused

# 6
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 785
На 3 седмици не й ли е минала жълтеницата?
По света препоръчват по-често кърмене за справяне с жълтеницата. Глюкоза се дава много рядко, само по лекарско предписание при борба с тежка жълтеница. Такава практика за масово даване на вода със захар просто няма.

# 7
  • Мнения: 485
Всичко много хубаво ,ама на книга.А,дали наистина захарта уврежда зъбите!?Всичко ,май е до ген....След двайсет години ще кажат ,  че е полезна.

# 8
  • Мнения: 3 200
Цитат на: boo
На 3 седмици не й ли е минала жълтеницата?
По света препоръчват по-често кърмене за справяне с жълтеницата. Глюкоза се дава много рядко, само по лекарско предписание при борба с тежка жълтеница. Такава практика за масово даване на вода със захар просто няма.


Караме тежка жълтеница, защото има хематом на главичката и заради него е така. Седяхме 9 дни в болницата заради това и там светиха бебка на лампа заради тежката жълтеница. На глюкоза сме по лекарско предписание и на кърмене на поискване, горе-долу на 3 часа някъде. Педиатърката ми каза, че е много важно да има захар във водата, и аз й слагам!?

# 9
  • Мнения: 883
Слагай, щом са ти казали. Какво значи да не се създаде вкус към сладкото? Кърмата да не би да е горчива?
Бу - как да няма такава практика като в България я има от години?

# 10
  • out of space
  • Мнения: 8 569
Естествено, че подслаждам водата. На 100 г. вода- 5 г. захар., а това си е чиста 5 процентова глюкоза.
Дали ще се развалят зъбите...и аз смятам, че всичко е въпрос на ген. Свекър ми изяжда по цяла тава с баклава всяка неделя и то в продължение на години- няма нито един кариес или пломба.

# 11
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 785
По света, за който говорех Simple Smile

# 12
  • Мнения: 1 517
Цитат на: mama_p
1. Захарта натоварва бъбреците на бебето, а до 1 год. те не функционират достатъ4но добре, за да се справят и със захарта, и със солта.

Това пък, че захарта натоварвала бъбреците, за първи път го чувам.  Shocked Имала съм бъбречни проблеми, но никой не ми е казвал да не ям захар заради това.
Ами ако бебето яде сладки плодове, няма ли пак да свикне със сладкото, дори и да не се съдържа рафинирана захар? Освен това и кърмата е сладка.

# 13
  • Мнения: 4 414
плодовата захар /глюкозата, доколкото знам е гроздова захар/ се обработва и усвоява по-лесно от организма.
бялата захар не се препоръчва и на възрастни. аз също избягвам захарта и поради тази причина не я давам и на беба.
мисля, че е въпрос на избор. предполагам, че никоя мама не "тъпче" детето си със захар Wink

# 14
  • Мнения: 307
Аз не давам захар, нито вода ...засега сме само на кърма, но знам 4е моята майка ни е давала на мен и на брат м и.....изобщо- навремето са давали вода със захар.  Аз Вярно 4е оби4ам сладко, но едва ли е от това 4е майка ми ми е давала сладка вода:)))))))

Общи условия

Активация на акаунт