За срамежливите деца

  • 1 883
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 877
Като бившо срамежливо дете и настояща майка на такова (донякъде, случвало се е и да изскача на сцената посред детски концерт, но пък трудно "загрява" за общуване с непознати или рядко срещани хора), бих искала да обменим опит. Долу са линковете, които намерих.

http://www.une.edu.au/psychology/staff/malouff/shyness.htm#what% … 20about%20shyness

Последна редакция: пт, 05 май 2006, 14:18 от Anda

# 1
# 2
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Да си срамежлив или по-отворко (ще ми се и друга дума да напиша) си е генно заложено и е за цял живот.
Вари го, печи го Ането - такова ще си ти е детето, с всички плюсове и минуси на тази му черта.

# 3
  • Мнения: 5 877
Мислиш ли? Не ми се ще да е така.

# 4
  • Мнения: 245
Мислиш ли? Не ми се ще да е така.

За съжаление и аз мисля като Шани.
И аз съм била супер срамежлива и стеснителна, всички са ме избутвали винаги, така е и сега за съжаление.
Детето ми е буйно, но също срамежливо и стеснително.

# 5
  • Мнения: 2 100
и аз смятам,че е заложено и ще си остане такова.
Аз самата съм срамежлива и сина ми е такъв.
Мисля обаче,че не всичко е загубено и ако достатъчно ги насърчаваме, хвалиме, обясняваме е възможно да се преодолее. Може би не напълно, но все пак няма да са съвсем зле Thinking

# 6
  • Мнения: 5 877
Обаче от време на време много се отпуска, както казах, наскоро я водих на концерт на детски хор в Добрич и това дете пощуря - "Искам на сцената, искам на сцената, искам да пея с децата!" Едвам я удържах, накрая за последната песен я пуснах (бяха излезли и други дечица от публиката) и тя изтърча, изтъпани се точно зад солистчето  Embarassed и взе да танцува и да припява. Моето дете, дето от време на време ми се крие под палтото.

# 7
  • Мнения: 2 100
ами както виждаш нищо не е загубено newsm10 newsm10

# 8
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Ande, то си има различни форми на срамежливост и стеснителност, придружени с не малка доза наивност на един малко по-късен етап от развитието им.
А и Ането сега е в такава фаза, на засрамването, така че още й е рано да я определим съвсем точно. Поощрявай подобни прояви, като тази в Добрич.

# 9
  • Мнения: 303
Може би е заложено това, но в голяма степен вярвам, че нещата могат да се променят с търпение и постоянство. Извинявай, че така общо говоря, но детето ми е малко и ще не мога конкретни съвети да давам. А се научих да не давам съвети без да съм минала през проблема Blush
Например тя ще копира в голяма степен твоето поведение. Така можеш да й въздействаш. Кураж! И самочувствие Simple Smile , че ти трябва и заради нея Simple Smile

# 10
  • София
  • Мнения: 39 718
Не знам до колко генетично заложено е, или се предава по наследство.
Дияна е коренно различна от това, което съм била аз като малка. За мъж ми нямам представа.

# 11
  • Мнения: 5 622

 И Габ бих казала, че е срамежливко. В нова обстановка му трябва време за да се отпусне и да навлезе в атмосферата. АКо има деца не се включва веднага в игрите им, а първо стои и ги наблюдава. Ми няма лошо. Просто такъв му е темперамента на детето. Сигурна съм, че е заложено, но също съм сигурна и, че ще бъде на периоди. По-срамежлив и по-контактен и отпуснат в комуникациите. Смятам, че същото важи и за твоята дъщеричка  Wink

# 12
  • usa
  • Мнения: 2 113
искам да обърна внимание на разликата между затворена и срамежлива. аз смятах моята албена за срамежлива, но постепенно стигнах до извода, че тя всъщност е само затворена. няма проблем да общува с когото и да е, когато и е интересен някой завързва контакт без затруднение. но явно не изпитва потребност от много контакти. няма проблем да застане пред хора и да си каже мнението или да пее, танцува, свири или за каквато там изява става дума. в училище е "популярна", така да се каже, но тя търси контакт с малко деца и приятелите и са единици. и определено не изпитва необходимост от публични изяви. аз дълго време обяснявах наред, че албената ми е срамежлива и ми трябваха години, за да разбера истинската и същност  Confused, дали и ти не постъпваш така с ането? мисълта ми е, не бързай да я класифицираш, може пък да не ти е срамежливо детето, а само по-различно от другите. в което няма нищо лошо.

# 13
  • Мнения: 5 877
Може и да си права.
Снощи се чудех дали пък не е просто плаха в смисъл на страхливичка - дали просто не се плаши от по-буйни деца, да речем, от възрастни, които не е "проверила" за безопасност.
Защото с какички примерно контактува безотказно, с момиченца на нейната възраст също няма проблем - макар да не мога да кажа, че ги търси активно. Обаче съберем я с приятели с момченца, ама деца-бонбон общо взето, просто малко по-силно и шумно играят, и госпожицата е инсталирана до мен.
А желание за контакт има сякаш, не е затворена - аз съм по-затворена и виждам разликата.
За квалификациите си права.

# 14
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Въпреки че нямам кой знае какво наблюдения върху Ането - според мен  е точно това - по-скоро е плаха. Мисля,ч е това ще се тушира като тръгнете на детска.

Общи условия

Активация на акаунт