Как да сваря картофи за да станат ронливи, а не като лепило за тапети?

  • 4 584
  • 14
  •   1
Отговори
  • на Север
  • Мнения: 503
Знам, че в единият случай се слагат в студена вода, а в другият в гореща. Искам да станат ронливи, а не да се точат като лепило за тапети.

# 1
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Като ги сложа необелени в тенджерата със студена вода, стават точно такива.

# 2
  • София
  • Мнения: 35 814
Мисля, че причината е в сорта картофи.
Когато са с кората, винаги ,малко или много стават лепкави.
Ако са обелени и   се варят в подсолена вода - стават ронливи  - но
ако ги ползваш   за салата, много лесно при разбъркване стават на 'каша'.

# 3
  • Мнения: 90
В предаването "Химия в кухнята" на Хестън Блументал по Дискавъри, едно от предаванията беше посветено точно на картофеното пюре. Технологията, по която го направиха там беше: почистените и нарязани на кубчета картофи се накисват във вода с температура 62 градуса Целзий за двадесет минути. След това се слагат в студена и подсолена вода и се сваряват до готовност. В голяма купа на дъното се поставя бучка СТУДЕНО масло, а картофите се претриват през цедка върху маслото. След като свърши тази процедура се сипва ГОРЕЩО прясно мляко и се бърка до получаване на хомогенна и пухкава маса.

Ние вкъщи започнахме да го правим по този начин и разликата е наистина поразителна. Единствено пропускаме процедурата с кисненето в 62-градусова вода.

Внимание: пасаторът и всички разновидности на блндери и роботи СЪСИПВАТ пюрето. Тайната е в претриване през цедката!

Бон Апети!

# 4
  • на Север
  • Мнения: 503
Благодаря Ви много  bouquet
Днес се опитах да направя ето тази солена торта и картофената смес стана като лепкаво тесто, което не можеше да се оформи изобщо и го изхвърлих( картофите  сложих да сваря в гореща вода и после с пасатора, което е било грешка).
След това сварих нови, като ги поставих в студена вода да се варят и ги намачках с вилицата и ..., абе станаха долу-горе. Важното е, че тортата свърши Hug

# 5
  • Мнения: 90
Цитат на: Fresh
..., абе станаха долу-горе. Важното е, че тортата свърши Hug
Това е най-добрият показател, че си си свършила работата.

Последна редакция: нд, 07 май 2006, 22:02 от MR.LAZY

# 6
  • Мнения: 2 825
Аз винаги слагам картофите в студена вода със сол. След като се сварят ги заливам със студена вода за кратко, вадя ги, оставям ги малко да изстинат и тогава ги беля. Правя пюрето като ги мачкам с вилица.

Да ви питам нещо... тука продават едно 'нещо' (не го знам как се казва) като цедка, вътре се монтира ножче, с една врътка, която се върти ръчно. Ползват го за пюрета, но никога не съм виждала как и какво става. Някой ако знае, моля да сподели  Praynig

# 7
  • Мнения: 7 474
Стават като лепило от пасатора, купи си уред за мачкане на картофи.

# 8
  • Мнения: 481
Най-важното е какъв е сорта картофи  Hug

# 9
  • Варна
  • Мнения: 478
мисля че трябва да обелиш картофите и да ги посолиш

# 10
  • Сливен
  • Мнения: 382
Абе най-важно е да не се пасират картофите с пасатор. Намачкваш ги с вилица, прекарваш ги през някаква преса, но не и с миксер. С него винаги стават на лепило.

# 11
  • Мнения: 22 867
Ако правите пюре, след като сте размачкали картофите, слагате кравето масло, сол, /може и черен пипер/ и вряло мляко и бъркате с миксера / с бъркалките за кекс/. Пюрето се получава много въздушно и леко, в никакъв случай длетаво. Млякото се слага не наведнъж, а постепенно, в зависимост от това, с каква гъстота ще правите пюрето, но трябва да е горещо. Изпробвано с гаранция! Grinning  chef

С пасатор, обаче, за нищо на света. Ще го докарате точно като лепило за тапети! Grinning

# 12
  • Мнения: 14 471
мене не ме бърка че са както казвате вие "лепило за тапети"
бъркам с пасатора, че вместо с прясно мляко слагам кисело....вкусно е мога всичкото сама да го изям. пък и май наистина вкусът е от сорта на картофите

# 13
  • Мнения: 3 537
Зависи от сорта картофи Peace

# 14
  • Мнения: 399
Зависи от сорта картофи Peace
Точно така!
Пасатора също не трябва да се използва - казвам го от опит.

Общи условия

Активация на акаунт