Практически изпит пред ДАИ и създалите се наскоро проблеми

  • 11 787
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 417
Здравейте, момичета! Има ли такива от вас, които в момента карат шофьорски и им предстои изпит скоро?
Аз съм в следната ситуация - привърших курса и взех допълнителни часове и вече трябва да се явявам на изпит. Както повечето от вас, може би, са запознати, наскоро се случиха разни промени в ДАИ, и голяма част от даиаджиите, заедно с шефа им бяха уволнени. Това създава проблеми и обърквации в момента и на тези, на които ни предстои изпит. От клуба, където карам курсовете ми казаха, че трябва всички искащи да се явят на изпит трябва да отидат в ДАИ и от там ще ги разпределят. Тоест, може да те изпратят да караш в съвсем друг район, а по принцип би трябвало да е в същия, в който си карал курса (това е за София). Понеже моят инструктор не е съгласен, каза че ще изчакаме поне до 1-ви юли, с надеждата нещата да се нормализират.  Отделно е и колко много се чака въобще да можеш да се явиш на изпит...
Моля, споделете, ако има и други тук, които в момента се сблъскват с подобен проблем...

# 1
  • Мнения: 629
Здравей, Анастасия!

Аз карам курса в момента, в петък взех листовките, остават ми още 5 пъти кормуване и трябва да се явявам на изпит.

От теб чувам за тези проблеми, моят инструктор не ми е споменавал нищо подобно, а че изпитът ще си започне от адреса на школата в Дружба и ще караме там. Странно, ще го попитам има ли нещо такова, но съм чак другата седмица на кормуване, че часовете след работа все свършват бързо и няма да мога да кажа преди това. Дано и някой друг се включи.

# 2
  • Мнения: 2 143
Тоест, може да те изпратят да караш в съвсем друг район, а по принцип би трябвало да е в същия, в който си карал курса (това е за София).

По принцип където и да те пуснат трябва да покажеш, че може да караш. Виж ако не можеш, вече е друг въпрос. Иначе по наредба изпитът се провежда на територията на областта, за която е валидно съответното разрешение за обучение на лицето.

# 3
  • Мнения: 417
Здравей, Анастасия!

Аз карам курса в момента, в петък взех листовките, остават ми още 5 пъти кормуване и трябва да се явявам на изпит.

От теб чувам за тези проблеми, моят инструктор не ми е споменавал нищо подобно, а че изпитът ще си започне от адреса на школата в Дружба и ще караме там. Странно, ще го попитам има ли нещо такова, но съм чак другата седмица на кормуване, че часовете след работа все свършват бързо и няма да мога да кажа преди това. Дано и някой друг се включи.

По принцип е така, както си го описала. Събирате се в школата, идва даиаджията и започвате да карате. В района където ви се е провеждал курса. Миналата седмица моят инструктор се обади за да ни търсят дати и от ДАИ му казаха: да се явят всички в ДАИ и ние ще ги разпределим, тоест кой в Захарна фабрика, кой при автогарата и тнт. Моят инструктор не беше съгласен, понеже знае, че ако ме пуснат в непознат район ще направя много грешки и отказа. И сега чакаме да се нормализират нещата...

# 4
  • Мнения: 417
Тоест, може да те изпратят да караш в съвсем друг район, а по принцип би трябвало да е в същия, в който си карал курса (това е за София).

По принцип където и да те пуснат трябва да покажеш, че може да караш. Виж ако не можеш, вече е друг въпрос. Иначе по наредба изпитът се провежда на територията на областта, за която е валидно съответното разрешение за обучение на лицето.

За часовете, които съм взела, мисля, 'че имам прилични умения. Естествено, че не мога да се нарека шофьор с един изкаран курс и още някой друг час отгоре. Не съм и от тези дето им идва отвътре, но съм на прилично ниво. В началото ни беше обяснено, че на изпита ще караме в района в който сме се обучавали. Нормално е да ме притеснява факта, 'че трябва да карам в изцяло непознат квартал, в който и пеша не съм ходила.

# 5
  • Мнения: 14 243
Аз в момента карам курса, миналата седмица бях на практически изпит пред ДАИ, скъсаха ме (с право). Платила съм допълнителни часове и още ще платя докато не стана безопасна.

Много говори за нивото на школите ви това, че ви е страх да карате в други райони и инструкторите ви отказват да ви пускат по изпити, защото от ДАИ щели да ви разпределят маршрутите. Явно точно с такава цел се прави това джуркане в София.
Правилата за движение, знаците и управлението на колата са си едни и същи във всеки квартал, във всеки град. Предварителното заучаване на маршрути изобщо не ви е от полза, защото после ще сте си също толкова неуверени и не можещи да карате, колко сте били и преди изпита. Ясно, че за повечето е цел да вземат книжка, не да се научат поне да са безопасни, но нали гледате новини? Трябва да се вземат мерки срещу това куцо, кьораво и сакато да се качва в кола, защото много му се вози.

В нашия град я има практиката със заучаването на маршрутите. И любимото на изпитващите е да прекарват курсистите от определени школи по други места. И да късат за не спиране на някой стоп (примерно). И после репликата "Ама аз не съм минавал от тук". Ами не си, ама стопа си е стоп, да си гледал, той си е там....

Не ви разбирам терзанията твърде ...

# 6
  • Мнения: 2 143
Не ви разбирам терзанията твърде ...

И аз!

Нормално е да ме притеснява факта, 'че трябва да карам в изцяло непознат квартал, в който и пеша не съм ходила.

Ами не е нормално да те притеснява. След като станеш правоспособен водач, само по познати квартали ли ще караш?

# 7
  • Мнения: 417
Всеки човек има различен начин на възприемане на нова информация, като за мен шофирането беше нещо абсолютно ново. Също така и различен начин и подход за справяне на определен вид дейност.
Не мога да разбера защо когато някой зададе конкретен въпрос, а именно в случая, дали някой минава през тази ситуация, и дали казусът с даиаджиите може да създаде и други проблеми при изпита, трябва да получавам анализи и порицания. Коментари от рода на каква била школата и разни подобни.
На въпроса Ви дали ще карам само в района, в който съм карала на кормурането - естествено, че не, имам намерение да карам с придружител колкото е необходимо, докато се почувствам достатъчно сигурна, за са изляза сама с колата, в познат или непознат район. Относно района, и карането на изпит в различен такъв, и 10 пъти да ме скъсат в различен район, това няма да помогне, нали? Това което зависи от мен, за да бъда безопасен шофьор за мен и другите съм го направила, а именно да взема достатъчно допълнителни часове и да изгладя пропуските, които имам. Това, обаче, не променя факта с районите. Ако ще и още половин година да карам, ще си е пак там и не вярвам да има школа, която да върти из цяла София.

# 8
  • Мнения: 629
Алечка, аз като цяло те разбирам, обаче ела да покараш в София и после я сравнявай с твоя град, особено ако пък става дума за някой неголям такъв, където всеки е минавал отвсякъде.

Когато отивам на непознато място го проучвам, има карти, гугъл мапс и какво ли още не. Особено, ако пък ще трябва да ида с колата, и особено пък в София, където спокойно мога да се изгубя и изобщо да не се оправя в някои квартали и пеша да съм.

На мен ми е все едно къде ще ме изпитват, аз и Дружба, където карам курса, не я познавам, за пръв път стъпих там именно за него. Но разбирам защо Анастасия се притеснява.

# 9
  • Мнения: 417
Аз като цяло съм ЗА даиаджиите да са строги и да не се дава книжка на хора, които не са потготвени за това да бъдат безопасни за себе си и околните. В София, обаче, има толкова много и различни кръстовища, кръгови и тнт, че няма как да се минат всички. Освен това часовете са недостатъчни. Аз лично имам двойно повече взети, от тези, които влизат в цената на курса. За мен изпитът трябва да покаже това, което съм учила на кормуването, а именно да владея колата и да познавам маркировката и да се справям със ситуациите на пътя в даден район. За тези, които са от София, например, знаят, че кръговото на Руски паметник е различно от другите кръгови. Е, как да минеш от там, като не си минавал друг път, до теб стои изпитващ и се притесняваш и си млад и неуверен шофьор. Не казвам, че няма начин, а че такива са много ситуациите и местата тук и е трудно. За това тук е измислена такава практика и всички, които познавам, от различни школи, са преминали през обучението и изпита си по този начин, а именно - кормуване в определен район и изпит в същия.

# 10
  • Мнения: 2 143
За тези, които са от София, например, знаят, че кръговото на Руски паметник е различно от другите кръгови.

Различно? Ами не е  Joy Кръгово като всяко друго. И ако си достатъчно добре запозната с правилата, дали минаваш през него или през кръговото на площада на авиацията или кръговите по Девня във Варна няма никакво значение. Заблуждаваш се, правилата са еднакви навсякъде и няма никакво основание да държиш изпит по маршрут в определен район освен ако минаваш по втория начин.

п.с. После аз съм бил опасен на пътя

# 11
  • Мнения: 629
Анастасия може би не знае за промените от преди година или може би вече две. Това кръгово беше едно от малкото където с предимство бяха навлизащите в него като дясностощи, та може да се каже, че беше различно. След ремонта сложиха знаци и вече с предимство са навлезлите в кръговото, доста опитни шофьори се бъркаха, какво остава за някой, който е на изпит и е свикнал, че тези в кръговото са с предимство.

Не разбирам защо се опитвате да я убедите, че греши или има нещо лошо в това, че се притеснява да кара изпита на непознато място в София. Все едно вие сте били сигурни навсякъде като начинаещи шофьори... А подмятанията, че ще взима изпита по втори, трети или пети начин са още по-абсурдни.

# 12
  • Мнения: 2 143
Това кръгово беше едно от малкото където с предимство бяха навлизащите в него като дясностощи, та може да се каже, че беше различно.

Хм. Не съм минавал скоро оттам но ... там с предимство не са ли релсовите ПС? Както си е по ЗДвП?

# 13
  • Мнения: 629
Аз имам предвид ето това:

https://news.bg/economics/kragovoto-na-ruski-pametnik-stava-klas … a-shofyorite.html

http://www.cross.bg/pametnik-shofyorite-ryski-1477773.html#.WUgkszpRXIU

Новините са от 2015, та значи 2 години вече, откакто е променено.

# 14
  • Мнения: 2 143
Новините са от 2015, та значи 2 години вече, откакто е променено.

Значи нищо особено - като всяко друго кръгово кръстовище.

Общи условия

Активация на акаунт