Бюджет във връзката/семейството

  • 25 094
  • 236
  •   1
Отговори
  • Мнения: 168
Здравейте Simple Smile Нямам някакъв голям проблем с половинката, просто мисля, че се поотпускаме с харченето и вместо да спестяваме, всъщност сме на минус. И двамата работим, той е на хубав договор, аз работя на половин ден. Скоро ще почвам нова работа и очакваме заплатите ни да се уеднаквят. На квартира сме и най-голямият ни разход са наема и сметките, както и храната. Не сме ходили и двамата на почивка от поне 5-6 години, не излизаме по заведения всяка седмица и аз пазарувам дрехи 2ра употреба или винаги на намаление, драстично намалих цигарите и почти съм ги спряла, ходя пеша и не ползвам автобуси. Като стана дума за храната, често се налага да поръчваме или купуваме готова, тъй като работя нощни смени и каквото се сготви не се изяжда веднага и се разваля, или срока на годност изтича и се хвърля. Свили сме се, така да се каже, до последно и ми се струва, че когато положението се подобри ще се отпуснем с харченето да наваксаме и пак нищо няма да спестим. В момента аз съм по-спестовната, винаги съм си правела сметката и купувам нещо, ако имам НУЖДА от него. За пример, той няма нужда от нов хард диск, но си го купува, като тия пари може да се спестят. Излиза с оправданието, че е еднократна покупка с дългосрочен живот. Друг голям разход са празниците в неговото семейство. Те са голяма рода и лятото почти всеки има рожден ден, Коледа също. Те винаги са се старали да ни подарят нещо хубаво и естествено е обидно ние да не се постараем. Знам, че това няма как да се промени, но много пари отиват по тия поводи.

Въпросът е, как след като и двамата долу горе уеднаквим доходите си, да почнем да заделяме в спестовна сметка? Как разпределяте бюджета си, общ ли е, на 2 ли цепите стотинката, има ли случаи в които единия чувства, че поема по-голямата част от сметките, има ли някакво напрежение? Всеки има ли си отделни спестявания при спешни случаи или всичко е общо?

# 1
  • Мнения: X
За спестяването съм забелязала едно нещо- ако не отделя сумата, предназначена за спестяване, моментално ще намеря за какво да я похарча.

# 2
  • София
  • Мнения: 966
Всичко зависи от доходите. Хубаво е да се пести, но и пък да се лишаваш от елементарни неща, за да спестиш някой лев е много кофти. Доскоро и при нас всичко се харчеше до последно месец за месец и все намирахме какво да си купим, като мъжа ти за "дългосрочно ползване "Simple Smile С течение на времето се наситихме и съответно почнахме да спестяваме някакви пари, но нямаме определена сума, колкото остане - толкова. Лятото ходим на море и не бих се лишила от тази почивка, за да спестя парите. Всички пари са общи, налични и спестени. А по принцип е ясно, че е най - хубаво да имаш спестявания, по спокойно ти е, ако изникне нещо непредвидено.

# 3
  • Виена
  • Мнения: 896
Всеки си спестява отделно при пълна прозрочност за другия. Паричките са в отделни , собствени сметки. Трета сметка е със спестяванията за детето. Общите разходи ги поделяме, и двамата пазаруваме храна, плащаме общите сметки, и двамата купуваме на детето дрехи  и играчки, но за личните си нужди всеки харчи каквото изкара. Не чакам на мъжа ми да ми купи някоя рокля, ама  и не търся от него одобрение ако след като сме заплатили всички сметки си купя два чифта обувки примерно.
Лошото е когато доходите не достигат за всички минимално необходими неща, тогава е сложно да се съгласува кой от какво ще се лиши. Ако приемаш съвети - погрижи се да изкарваш повече, за да имаш независимост. Контролът върху разходите на партньора не  е добра идея. Изключвам хипотезата, когато партньорът харчи безмислено без да е осигурил приемливия минимум за преживяване. Който за различните хора е различен.

# 4
  • Мнения: X
Обърни внимание на храната, важно перо е. В добре воденото домакинство храна се изхвърля само по изключение. Може да се готви със слоукукър, преценят се количествата, замразява се, охлажда се, не се купуват неща, които често свършват на боклука и т.н. Парите ви изтичат в кофата и за поръчки.  Peace

За подаръците не знам какво да ти кажа, при нас са символични, за мен би била проблем разточителност в този сектор, щом се пести за нещо.

Като цяло е много неприятно да се съберат пестеливец и човек с широки пръсти...

Още с взимане на заплатите отделяйте нуждата част за спестяване, само това ми хрумва.

# 5
  • Мнения: 168
Всеки си спестява отделно при пълна прозрочност за другия.

Какво имаш предвид това? Той ти казва колко си спестява на месец? Или имаш достъп до сметките му? При нас проблема е в разликата в заплатите, което ще се промени и този път не искам да се допускат грешки и безотговорности, като се повишат доходите. В моето семейство все се криеха пари и все за нещо не стигаше. Няма го този финансов модел, по който да се водя и се опитвам да си изградя нов, с който да мога да имам свобода, но и сигурност най-вече.

# 6
  • Мнения: X
Аз също предлагам още с получаването на заплатите да се заделя определена сума в отделна сметка, до която да се прибягва само в много много краен случай. За да се ориентирате каква да е сумата добре би било 2 - 3 месеца да си записвате всички разходи които правите. Така ще се ориентирате за какво харчите най - много пари, ще помислите има ли още от какво да се спести и като теглите чертата ще стане ясна каква сума можете да заделяте.

За мен е най - добре сметката да е обща и двамата да имате достъп до нея, но за всяко семейство това е индивидуално.

У нас парите са общи, въпреки че имаме отделни сметки, но това на чие име е сметката е просто формалност в нашия случай.

# 7
  • Мнения: 2 477
Можете да пестите от готовата храна,също и да не се хвърля храна.

# 8
  • Мнения: 168
Като се прибере от работа моя човек ще почнем със записките и калкулациите. Сега забелязвам, че правим точно обратното. Вместо да спестяваме в началото на месеца, ние плащаме всички сметки, ако остане заделяме.  ooooh!

# 9
  • Мнения: 3 819
Нищо не пестим ние.
В такава възраст сме, че всички пари, които изкарваме се влагат, за да носят нови приходи.

# 10
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763
При всички е различно, няма правила, всяка двойка си има нейна формула, и при това че при едни е успешна, не значи че при други ще е.
Сега да лишаваш половинката си от един хард диск... предполагам обича да стои на компютъра, и това му е забавление. Едни хвърлят пари по колата си, други по компютъра си, не е голяма работа, стига да не се стига до маниакално харчене по тези предмети.
Дребните разходи събарят, дребните. С тази готова храна, че и да се хвърля... един хард диск няма да оправи това.
Трябва да си измислите вашият начин на пестене.
При нас примерно няма никаква разлика в отношенията ни от периода в който имахме малко, и сега като имаме повече. Винаги всичко е било общо, и по портфейлите си бъркаме, никой това не го зачита за нещо важно.
При нас винаги аз съм била прахосница, а той по- пестелив (не стиснат в никакъв случай, и двамата си се глезим, даже малко повечко  Flutter) просто се старае да знае кога да спре. Когато се запознахме аз работих- той не, но пак той се разпореждаше с финансите, и много съм благодарна за което, иначе не знам как щяхме да оцелеем с моята заплатка.
Сега той взима мноооого повече от мен, и пак той ръководи нещата, за да има баланс във финансите. Разбира се, много ми угажда, иначе сигурно щеше да има проблеми.  Mr. Green
Виж, това е нашата формула, работи при нас, ние сме щастливи. Някой друг като види поста ми, и ще ти каже "Аааа ужас!!! Трябва всеки да има негови средства, не да чакаш на някой" и този човек, ще е прав за него си.
Има хора, които си делят парите на две, и сметките на две.
Има такива, които всичко им е общо.
Има такива, които пръскат всичко постоянно.
Даже имаше едно предаване "Големите спестовници" (чисто луди на тази тема), там имаше един мъж, който беше накарал жена си да подпише договор, че ще живее по този начин, и че няма да харчи повече от еди колко си на месец. Ама са си щастливи хората  Mr. Green

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Не успяваме да спестяваме. Въпреки сравнително прилините доходи. С две деца и два кредита не ми се получава спестяването.
Иначе бюджетът е общ и го контролирам изцяла аз. Като вземем заплати всичко се налива в общ кюп. От него първо се плащат всички сметки, кредити, застраховки, заниманията на децата, фитнес, карти за транспорт, нафта на колата, пазаруват се по-голяма част от храната и всички лекарства за месец, цигари и каквото друго чака за плащане.  Останалото е за ежедневните разходи - плодове, зеленчуци и хляб, които се пазаруват през ден, дребни лакомства за децата, дребни глезотийки, едно кино на месец, обувки и дрехи, когато има нужда, козметика. Като наближи следващата заплата, ако са останали повечко пари си позволяваме някоя кръчма. Храна поръчвам изключително рядко, намирам го за неоправдан разход. 
Та така. Истината е, че трябва финансова дисциплина. Аз се родих, когато запонах да пиша всичко. Планирам и контролирам разходите. Планирам менюто и готвенето. Пазарувам два пъти месечно по списък. Пазаруването ден за ден излиза тройно според мен.

# 12
  • Мнения: 4 841
Не съм сигурна, че чуждите модели ще ти бъдат полезни. Това е нещо, което трябва да се реши вътре в двойката. Каквото и да ти хареса и да предложиш като вариант, може да бъде отхвърлено и изтълкувано като опит да наложиш твой каприз. Затова седнете, поговорете, обсъдете. Но без емоции - "аз ходя пеша, а ти купуваш харддиск" не е добра идея. Говорете с цифри. Аз взимам 8, ти взимаш 10. Разходите ни са 15. Остават 3. Ако променим 1), 2), 3) - остатъка ще стане 5. След 6 месеца ще имаме 30, и ще можем да отидем/да си купим/да направим... Говорете си, вашият начин за бюджетиране можете да си го нагласите само вие, никой друг.

И на мен ми направи впечатление това с храната. При прекратяване на практиката за изхвърляне и хранене с готова храна, разходите много се оптимизират. Не знам какво толкова готвите, че му "минава срока на годност", но има много начини приготвянето на храна да не отнема време, да е бюджетно, и в същото време относително здравословно. Но това пак трябва да се реши от вас двамата, и не само да се реши, но и да се РЕАЛИЗИРА от вас двамата. В тази връзка ти не си сама, мъжът също може да поеме известни ангажименти по домакинството.

# 13
  • Мнения: 2 123
..."Пазарувам два пъти месечно по списък" newsm78 как става това? Искаш да кажеш, че предвиждаш за 15 дни какво ще трябва? Къде ги съхраняваш тези продукти? Да речем месни продукти , сол, пипер, зехтин, олио и др. може, но пресни зеленчуци, сирена, мляко? Или купуваш консерви?  Преди това си имаш график и знаеш какво ще е необходимо всеки ден за храна? При мен това е изключено! Зеленчуци, плодове, мляко купувам на два дни. Не мога да предвидя зя половин месец напред какви продукти ще са необходими за всеки ден.

# 14
  • Мнения: 6 843
И ние пазаруваме за две седмици. Правя списък какво ще ядем две седмици и после разбивам менюто на продукти. Не е изричен, и не е проблем, ако утре ми се дояде пица да ида да си набавя продукти за пица, които нямам. Обикновено обаче разнообразието в хладилника е достатъчно, ако решим, че искаме нещо друго. Предварителния списък ограничава  проблема с досадния разговор на тема какво ще се яде и какво ще се купува утре. Ние сме просто работещи студенти, но ми липсва времето всеки ден да вися на 15-метрова опашка в супермаркета. Нямам представа как се справят хората с деца.  Когато ми се дояде нещо специфично, отивам и купувам, но ми е пи-лесно да имам план за по-голямата част от времето.
За пестенето... Взимаме стипендии и малки заплати. Разхвърляме парите за сметки, двете големи пазарувания и други предвидими разходи като празници, аз помагам на баба ми през зимата с разхидите и почивка и останалото прибираме. Но ние сме  безкрайно скучни хора и не харчим пари по популярни за студенти заведения, понеже ни се виждат много, пък и ни ядат от времето, което оползотворяваме по друг начин.

Общи условия

Активация на акаунт