Няколко въпроса за новородено и цедене

  • 510
  • 6
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 4 129
Здравейте. Вече сме при вас в кърмаческия форум.  Искам да ви попитам за някои съвети за кърменето.  Кърмиме се от 1-вия ден след раждането. 2 дена имах коластра и после млякото тръгна. Зърната ми се разраниха много бързо. Бебето суче твърде често (според мен) и те не могат да зазравеят. Мазах ги с Гармастан 2 дена, а след това почнах с Лансинох. Но продължават да болят ужасно. Ако кърмя бебето на поискване зърната ми ще станат на рани. Ако го кърмя по режим, трябва да му даваме вода между храненията. И не ми харесва да му пълня коремчето с вода.
И се чудя какво да правя.
Също така не можах да се изцеждам. Как се оправяте с ръчната помпа на Авент? Тя не винаги прави вакум. Натискам си дръжката и нищо не става. Открих, че ако я намокря е малко по-добре. И изцедих 5 мл. Но това не си е работа. Ужасно болезнено, заради рагадите. Не винаги става вакум и само се изнервям. Една жена в съседната стая в болницата така и не успя да се изцеди с помпата на Авент. Не искаше да направи вакум и това е. Накрая й донесоха една спринцовка. И започна с нея. Искам да почна да се цедя, за да увелича млякото и да давам малко кърма на баткото. Той има проблеми с алергии и си мисля, че кърмата ще му помогне.

# 1
  • Мнения: 1 033
Здравей и честито бебче!  bouquet
Аз се справих с разранените зърна с помощта на силиконови зърна за 3-4 дни. Не ми беше много удобно, а и на бебо също, но вече бях започнала да изпитвам ужас при мисълта за кърменето. Така че след мазането с разни кремове прибегнах до това.
Относно цеденето - с помпа и на мен ми беше трудно, на ръка не изкарвах почти нищо. Но благодарение на Хедра, която ми даде някои насоки и сайт за правилното цедене се понаучих да се цедя на ръка. Сега предпочитам ан ръка да цедя, когато има нужда.
Дано скоро отминат рагадите!

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Честито бебенце Grinning
Сигурно си много объркана все още покрай скорошното раждане и болките и чуденките покрай кърменето... Но с течение на времето всичко ще си дойде на мястото Simple Smile
Припомням ти нещата, които със сигурност знаеш (и които знаех и аз, ама в началото ми беше много трудно, докато се сетя да започна да ги прилагам) - упорито, целенасочено и огромно внимание за поставяне на бебето на гърдата. Коремчето да не сочи тавана (това е основната и най-лесно допускана от невнимание грешка), а бебето да е допряно с коремче до твоя корем,  погалваш устничките със зърното и чакаш бебето да си отвори устата ШИРОКО, което то прави само за кратък момент и трябва за го уцелиш - ако не стане, повтаряш отначало. Не трябва да оставяш да суче как да е, само да се е хванало за гърдата, макар че сигурно се изкушаваш само и само да не трябва пак да го махаш и да те боли - но това ще удължи периода на болки и затвърждава неправилно сучене, което не е от полза нито за теб, нито за бебето. При нас се налагаше и по 4-5 пъти да се слагаме на гърдата на всяко хранене, докато уцелим правилното захващане. Когато бебето захапва правилно, болката трае само първите 1-2 минути и после е ок, колкото и време да стои на гърдата. Тогава няма и да се разраняват гърдите, колкото и често да се налага да кърмиш (а нормалното е бебето да суче минимум 8-12х в денонощието). Ако мислиш, че ще ти е от полза, сигурно няма да има проблем да се уговориш с някоя от опитните мами, която живее в близост до теб, да мине да ти помогне с поставянето и да види какъв е проблема?
За зърната чудесно си се ориентирала към Лансинох, много облекчава и е по-добре, че не се мие и не травмира гърдите допълнително. Да държиш гърдите постоянно открити да изсъхнат на въздух след кърменето помага да се излекуват максимално бързо. Някои мами усещат облекчение и от поставяне на топли торбички чай върху зърната след кърменето - това също помага за заздравяване.
С авентската помпа аз лично нямам никакъв опит, но от писаното от други мами ми беше направило впечатление, че имало една бяла гумичка, която често създава проблем - можела да се сложи наобратно при сгобяването и тогава помпата не правела вакуум. Сигурно няма да навреди да я разглобиш и да погледнеш отново?
По принцип проблем при цеденето е задействането на рефлекса на потичане (и понякога силното препълване, ако още има такова при теб). В този линк има описание на масажи, които помагат за задействане на потичането на млякото, а също така и пълни инструкции за ръчното цедене, което също може да опиташ (в много случаи е доста по-ефикасно от всяка помпа и не докосва изобщо зърната, за разлика от всяка помпа):
http://www.lactationinstitute.org/MANUALEX.html
Тук може да видиш ръчното цедене с анимация - горната картинка показва правилното положение и изцеждането, долната - грешното, при което не се получава изцеждане:
http://users.iptelecom.net.ua/~vylkas/expressanim.html
А това е анимация на правилното поставяне на гърдата:
http://users.iptelecom.net.ua/~vylkas/kinolatch.html
Надявам се тези неща да са от полза и бързо да му хванете цаката на кърменето с бебчето Grinning Щом имаш желание, ще намерите правилния начин независимо от началните трудности - и тогава ще има мляко и за баткото Wink

# 3
  • Мнения: 307
Честито бебче  bouquet
За цеденето с авентската помпа...Първо - трябва да провериш дали е сглобена правилно. Второ - да сложиш силиконовото уплътнение плътно на гърдата,така че да няма луфт.И трето - повече упражнения и търпение. Аз ,не че съм за пример Wink,но с такава помпа се цедих 5 месеца и имаше защо.Определено върши добра работа Simple Smile

# 4
  • Мнения: 723
Честито бебче!
Мамите са ти казали вече всичко, аз искам само да добавя за Авентската помпа. Докато цедиш и държиш помпата с дясната ръка, с лявата си хвани гърдата и я стисни напред към помпата. Аз имах същия проблем и така се оправи. Успех! Peace

# 5
  • София
  • Мнения: 4 129
Благодаря за поздравленията и съветите.
Казаха ми, че в първите дни, докато дойде кърмата е по-добре да се ползва помпата без гумата отпред на фунията. И това помогна - сега си прави вакум. Simple Smile

Дано скоро и болката да спре.

# 6
  • Мнения: 382
Здравей Hug И аз в болницата не успях да се справя с тази помпа, но после ... родих се с нея Peace Препоръчвам ти да ползваш все пак силиконовия накрайник - много по-малко болезнено е с него. Просто го намокро преди употреба. Помпата е доста щадяща - ще свикнеш. Иначе за разранените зърна... и аз бях така на едната гърда, нещо все не успяваше да хване както трябва:( Лансинокса помогна, със силиконови зърна неискаше да сучеше, слагах си ги го, ревях докато го кърмех, но за няколк дни мина и двамата се научихме Hug

Общи условия

Активация на акаунт