как се прави боров мед?

  • 50 982
  • 31
  •   1
Отговори
  • столицата
  • Мнения: 3 761
Хайде помагайте. Берат се борови връхчета, но колко и какво да правя после с тях?

# 1
  • Мнения: 5 873
Гледах в магазина мед с шишарки вътре-направо в буркана.

# 2
  • Мнения: 883
Не знам рецептата, но и аз скоро купувах от магазина мед с шишарчица вътре. Помогна ни и не е скъп. А иначе играчката е голяма. Едва ли си струва.

# 3
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Само знам, че се берат по това време в чисти райони в гората само зелените връхчета новоизрастналите. После не знам. Знам че е за лекарство най-вече за бъбреци.

# 4
  • София
  • Мнения: 39 718
Ще трябва да искам рецептата на вуйна ми. Тя си прави бовор мед.
Мамите са ти казали за боровите връхчета. Варят се със захар, но не знам точно съотношение.

# 5
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Ако до утре сутрин никой не е отговорил, ще се обадя на свеки да я питам. Помага за бронхит. Ама много кипи като се вари. Аз го изкипях веднъж - голямо чистене падна Sick

# 6
  • Мнения: 153
За 1 доза:

90 зелени шишарки
3л. вода
1 1/2 кг захар
1 1/2 ч.л. лимонтозу

Измиват се шишарките и се варят във водата,докато остане около половината от водата.Оставя се за 24 часа,след което се прецежда,слага се захарта и се вари отново.Пет минути преди сваляне от котлона се слага лимонтозуто.

# 7
  • Мнения: 9 092
Има и рецепта с връхчета, но свекито е правила и аз не я знам.
Но пък имам за мед от глухарчета.

# 8
  • в баира
  • Мнения: 861
Не си заслужава да се занимаваш с варене на мед. Има го толкова много по магазините. Аз купувам редовно, че моите дребосъци често кашлят. Много помага. Особено нощно време като се закашлят, давам им по една лъжица, кашлицата се успокоява и те заспиват веднага.

# 9
  • Мнения: 25 447
Не се лъжете! Този "мед" в магазините няма нищо общо с истинският боров мед. Това е някакъв сладък сироп с боров аромат!
Зная технологията на варене на боровия мед, но не зная пропорциите. Връхчетата се варят във вода. Щом кипне, се изхвърля първата вода, налива се чиста и варенето продължава. Не си спомням колко време обаче. Течността се прецежда, добавя се захарта и се вари, докато се сгъсти. Преди да се отнеме от огъня, се добавя лимонтозу. Лечебната сила се крие в смолата от боровите връхчета, а не в аромата. Използват се младите връхчета, берат се през април. Вече мисля, че е късно.
Трябва да ви предупредя, че ако ви хванат, могат да ви глобят! Забранено е да се берат боровите връхчета! Когато се откъсне връхчето, клончето вече не може да расте.

# 10
  • Мнения: X
Боровия мед не е мед, ами сладко от борови връхчета. За съжаление не мога да помогна с рецепта.
Като бях малка нашите много правиха такъв мед, но след това спряхме рязко да го ползваме. Разбрах се че са правени изследвания и боровия мед се оказал силно канцерогенен. Това го знам от сигурен източник (близък роднина, работещ в лабораторията правила изследванията). Не мога да цитирам писмен източник за това.

# 11
  • столицата
  • Мнения: 3 761
На мен ми трябва, защото от недоизлекувани настинки и грипове си докарах хроничен бронхит, а пък откакто малката тръгна на ясла и тя все хремава и кашляща. От купешкия и аз съм купувала /не от този с шишарките, обаче/ и мисля ,че си е гликоза с аромати без ефект.
Де Ваня давай моля рецептата на свеки, но знам че трябва да е от връхчета, не от шишарки Rolling Eyes То всъщност съставките ги уточнихме, остават пропорциите.

# 12
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
50бр. връхчета /2-3см/
2л. вода
1кг. захар
1к.л. лимонена к-на.

Заливат се връхчетата с вода, завира и първата вода се изхвърля. После вече си слагаш 2та литра  и ври, докато остане наполовина. Прецежда се и се добавя захарта. Вари се на бавент огън. И, както вече казах, когато започне да се сгъстява истински - много кипи. 5мин. преди да го изключиш се слага и лимонената киселина.

Успех!
И да, вярно е, че е абсолютно забранено брането на връхчета. Naughty

# 13
  • Мнения: X
Лечевната сила на боровите връхчета може да се използва и като се варят на чай. Изсушават се няколко седмици връхчетата на тъмно, проветриво и сухо място.
Когато се вари билков чай (билкова смес или от пакетчета), се слагат и по 2-3 връхчета на чаша вода да врат заедно с чая. Аромата е прекрасен, а и чая помага при настинки и бронхити.

# 14
  • София
  • Мнения: 39 718
Меда е адски полезен. А боровия е страхотен.
Дядо ми е пчелар. От магазин никога не съм си купувала мед. Няма и да купя.

Общи условия

Активация на акаунт