остеопороза

  • 23 613
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 127
Мили мами,
моята майка от около година има болки в костите на цялото тяло. Едва днес и поставили дигноза - остра форма на остеопороза.
Първо била при един лекар който и казал че е добре и нищо и няма , а после при друг който и поставил съответната диагноза. Има ли някой от вас опит с тази болест? Казал и е доктора че няма какво да пие, така да си стои - е добре , да чака най-лошото ли се питам аз?! Какво може да се направи, някой знае ли? Към края на седмицата ще идва в София, някой може ли да препоръча свестен лекар тук?
Майка ми има лош късмет и са и поставяли и друг път фатални диагнози (рак) без това да е вярно, та ми се иска да я заведа на някой кадърен лекар. А тя наистина има силни болки и не може така да си остане.
Чудех се още здравната каса ен задължава ли вените след определена възраст да се изследват за остеопороза? Защото на нея никой не и е казвал да се изследва.....  Cry

# 1
  • Мнения: 2 082
мога да кажа ,че лечение няма,но има задържане на положението-трябва да и изпишат калции.добре е да яде соя и сусам/смлян в малко мед/

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 3 553
Майка ми се лекува от 4г., всъщност костно вещество не се възтановява, но лечението може да облекчи малко състоянието или да забави процеса.  Диагнозата се поставя след изследване на апарат, най-точния който се прави е на пета. Другия месец ще водя майка ми на такъв апарат, досега си е правила само на ръка, веднъж годишно. Изследването не се поема от ЗК, тук в Бс - струва 25лв.

Обикновенно лечението е едно, но най-добре да се консултира с ендокринолог. Препоръчвам ти проф.Лозанов, мисля че лаботи в ендокринологията Сф. Майка ми е лежала при него два пъти. Ако те интересува, мога довечера да я попитам, за координати и телефон.

Майка ми приема Калций + вит.Д и Fosamax, който се изписва от лекар и е доста скъп. Сега на пазара има ново лекарство, което се пие само веднъж в месеца, но цената му е същата.

# 3
  • Мнения: 650
Може ли да ми кажете името на това ново лекарство и за каква сума се говори? Здравната каса не поема ли някаква част от разходите?

# 4
  • Мнения: 2 761
Има е книжка на доц.д-р Светлана Ангеловарказва се "Победете шиповете" и там пише за артрози,лумбаго,ишиас и др.Книжлето е само 4 лв., но е много ценно.Има  и народни лекове.Успех!

# 5
  • Мнения: 220
Лечение на остеопорозата няма. Всички лекарства и там подобни имат за цел да забавят започналия процес на извличане на калций от костите, нищо друго.

# 6
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Лекарят назначил ли е тест за костна плътност преди да постави диагнозата? Колко е коефициента? Заведи я на още един тест, не вярвам да са толкова скъпи, в Бг правят доста грешки, на майка ми и бяха казали остеопения веднъж, следващия тест беше нормален. Зависи как се прави теста и къде. Най точен е на гръбначни прешлени L2-L4 + шийката на бедрената кост. Нормална плътност е с коефициент от +1 до -1, остеопения е между -1 и -2.5. остеопорозата е при плътности под -2.5. Има медикаменти (Фосамакс), които забавят резорбирането на костен материал с около 0.3 мг на година.  Фосамакса има странични ефекти, трябва да се вземат предвид другите заболявания на майка ти.

# 7
  • Мнения: 2 761
Майка ми също имаше остри болки,които не минаваха в продължение на месеци от нищо и даже куцаше.В момента не я боли нищо и върви нормамно.Мисля,4е калните бани и помогнаха много,както и 1 хранителна добавка,но за правилното ле4ение е необходима то4на диагноза.

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 3 553
Може ли да ми кажете името на това ново лекарство и за каква сума се говори? Здравната каса не поема ли някаква част от разходите?

Бонвива, струва около 60лв. Не се поема от ЗК.
Фосамакс, струва около 72-74лв., с отстъпката от ЗК, доплащаш 58лв.

# 9
  • Мнения: 650
Благодаря много. Аз се поинтересувах за Бонвива и Фосамакс-има различен грамаж на хапченцата. Миленика , знаеш ли от какво зависи-предполагам доктора казва. А знае ли някои как става-свекървата е за година извън БГ и ми каза че само месец за месец става покриване от здравната каса-дали пълномощно важи-защото това лекарство и да искаме не можем да го купим оттук тъй като без рецепта от САЩ не става а и то БГ  как да стане като я няма newsm78 не е точно за разликата от 2о лева където здравната каса плаща-някак ми се струва принципен въпроса-след като си работил толкова години-поне да се възползваш от тази привилегия здравната каса да ти плати част...
ето тук колко струва примерно и са все различен грамаж
http://www.costco.com/Pharmacy/frameset.asp?trg=HCFrame.asp& … p;Article=FOSAMAX

# 10
  • София
  • Мнения: 1 783
Искам да внеса някои пояснения- няма остра форма на остеопороза, защото тя е хронична болест, протичаща с различно темпо при различните жени. Не боли, болката или е с друга причина, или има фрактури от размачкване на много "изтънял" прешлен - това се доказва с профилна рентгенова снимка на гръбнака. Най- точна е диагнозата от т.нар. ДЕХА - апарати, които мерят плътността на лумбални прешлени. Малките апаратчета за пета и китка са "мижи да те лажем" и доста лекари  Embarassed, злоупотребяват с тях. Ако сте в София ДЕХА има в "Александровска", ВМА и 23 ДКЦ. Най-доброто лечение са лекарствата от групата на Фосамакса, т.нар. бифосфонати в съчетание с правилно хранене, двигателен режим, слънце и калций. Те намаляват загубата на костно в-во и по този начин процесите на изграждане се подпомагат и през първите 18 месеца има подобрение на костната плътност, след което процесът са задържа, но поне не се влошава. По- нагоре в един постинг са дадени стойностите на костаната плътност. Хубавото е че са скъпи, още по-хубавото е, че трябва всеки месец-два да доказваш, че не си камила за да ти плати касата част от лечението  #Cussing out. Желая здраве на всички  Peace!

# 11
  • Бургас
  • Мнения: 3 553
Lana2004 , не разбрах точно какво ме питаш, но:
Бонвива е едно хапче, което се приема един определен ден от месеца, всеки месец.
Фосамакс е 4 таблети, които се приемат веднъж седмично, точно определе ден (примерно: всеки понеделник).
Лекарствата се изписват месец за месец, от личния лекар, след поставена диагноза от ендокринолог. Не може да се изпишат лекарства за година напред.

# 12
  • Мнения: 650
Да и аз понякога се бъркам какво съм искала да кажа Grinning Ако можеш да отвориш линка има Фосамакс 5 мг, 10 мг, 35мг, 70мг таблетки и се чудех кои по-точно? Тогава тук е доста по евтино ако в БГ е 72 лева за 4 таблетки=18 лева на таблетка, а тук тези първите които са 10 мг таблетки са 30 за 77 долара или грубо 2.60 на таблетка, но не знам това ли е дозировката за една седмица. Иначе свекървата твърди че с връзки го намерили за 88 лева на едро. А иначе си ми отговорила за година напред не става-значи ще търсим тук да и направят тест... Пак ти благодаря за отговора.

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 3 553
Сайта го видях, но не знам от колко милиграма е Фосамакс, които пие майка ми, предполагам че става дума за този:

FOSAMAX 70MG TABLET(MSD)  4 tablets/pack  $71.17  $139.37  $207.37 

а тук тези първите които са 10 мг таблетки са 30 за 77 долара или грубо 2.60 на таблетка, но не знам това ли е дозировката за една седмица.


Предполагам, че от 10мг. Фосамакс, се приема по 1 таблетка на ден.
Те са го измислили хората.

В началото на годината ми се наложи да го купувам от склад, не си спомням точно цената, но не съм плащала повече от 74лв.

# 14
  • Мнения: 650
Със сигурност са го измислили Laughing Но ако не те затруднява да погледнеш хапченцата другия път като ги купуваш. Миленика, нали си чувала че производителя Мерск е на съд за Фосамакс и има страшен страничен ефект. Да не разводнявам темата,но можеш да го гугълнеш... Просто ужасно Shocked

Общи условия

Активация на акаунт