До мамите в Швейцария или до запознатите по въпроса...

  • 929
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 173
Мислим си ги ние едни такива с половинката, ама сметката с кръчмаря още не сме си я направили. Thinking
Мъжът ми е с немско гражданство, а аз с българско. В Германия имам unbefristaet. Ако се заселим в Швейцария (чисто хипотетично Crazy) какъв статут ще имам? Ще имам ли право на работа? На детето ще плащат ли детски?
Ей такива едни въпросчета ми се въртят из главицата... Някой има ли отговорчетата? Grinning

# 1
  • Мнения: 1 173
Аз да повдигна темичката само...

# 2
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
май няма да ти помогна много Rolling Eyes
ще имаш статут на чужденец, както и сьпруга ти, детето сьщо, ако е с немско гражданство...детски сьс сигурност мисля че не може да получавате, 3ащото детето не е швейцарски гражданин...а по вьпроса 3а работата трябва да се провери, 3ащото вьв всеки кантон има ра3лични 3акони....и3общо е най-добре, ако решите да се местите, да проверите как стоят нещата в кантона, който сте ии3брали...обикновено е достатьчно да се ра3гледа уебсайта.... Hug Heart Eyes

# 3
Аз бих ви посъветвала като за начало да се преместите до границата с Швейцария. Така ще може да работите там, като frontalier ( на немски как е не знам??), но живеейки в Германия до границата, имате право на работа там, това би могло евентуално?! да ви помогне/улесни при получаване на разрешителни за престой, знам ли? А после след време и да се преместите по-лесно.
Амеи е права, че трябва за определения кантон да се провери как стоят нещата, защото всеки кантон е с различни условия.
На мен Швейцария много ми харесва, и френската, и немскоговорящата част Цюрих, Берн.  В италианската още не съм имала възможност да отида. Но ми прави впечатление едно за Швейцария, хората са космополити и на чужденците не се гледа с високомерие, така както във Франция например. Мое лично впечатление е това. Има доста американци, англичани, руснаци. Хората имат друг светоглед, по-широки възгледи ( впечатления имам от градове като  Цюрих, Берн, Лозана, Нюшател). Имаме едни приятели, живеещи до Швейцарската граница, които  искат много и те да се установят там. И двамата работят в Швейцария, а живеят във France и доколкото ми е известно на мен, факта че работят там ще им помогне по преместването, мисля, че им дава право да получат престой като residents. Ето виж този сайт за Швейцария  http://switzerland.isyours.com/d/index.html

Последна редакция: ср, 10 май 2006, 13:32 от cafe

# 4
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Аз бих ви посъветвала като за начало да се преместите до границата с Швейцария. Така ще може да работите там, като frontalier ( на немски как е не знам??), но живеейки в Германия до границата, имате право на работа там, това би могло евентуално?! да ви помогне/улесни при получаване на разрешителни за престой, знам ли? А после след време и да се преместите по-лесно.
Амеи е права, че трябва за определения кантон да се провери как стоят нещата, защото всеки кантон е с различни условия.
На мен Швейцария много ми харесва, и френската, и немскоговорящата част Цюрих, Берн.  В италианската още не съм имала възможност да отида. Но ми прави впечатление едно за Швейцария, хората са космополити и на чужденците не се гледа с високомерие, така както във Франция например. Мое лично впечатление е това. Има доста американци, англичани, руснаци. Хората имат друг светоглед, по-широки възгледи ( впечатления имам от градове като  Цюрих, Берн, Лозана, Нюшател). Имаме едни приятели, живеещи до Швейцарската граница, които  искат много и те да се установят там. И двамата работят в Швейцария, а живеят във France и доколкото ми е известно на мен, факта че работят там ще им помогне по преместването, мисля, че им дава право да получат престой като residents. Ето виж този сайт за Швейцария  http://switzerland.isyours.com/d/index.html

Споделям напълно казаното от кафе  Peace
И на мен страШно ми харесва ( оЩе пове4е,4е си имам мили другар4ета там  Hug Heart Eyes  bouquet ) и аз бих се преместила да живея в Кантон Ти4ини ( 4е ми е наблизи4ко ) ако имах възможност.  Hug
Дорит4е сори за ОФФа  Rolling Eyes

# 5
  • Мнения: 1 425
Мисля, че мъжа ти ако има работа тук, като ЕУ гражданин получава C Ausweis. За тебе незнам, може би ще ти изадат B Ausweis. Пак имаш право на работа, но не всичко. Детски се получават и от чужденци, защото аз самата взимам детски за детето ми, което е с БГ гражданство.

# 6
  • Мнения: 1 173
Благодаря ви момичета, че ме насочихте към страницата на кантона.
Писах e-mail на господата и след по-малко от час ми отговориха. Grinning
Мъжът ми получава виза за пет години и след това има право на Niederlassungsbewilligung (тук тея буквички не ги разбирам много). Аз получавам съшите документи като него.
Само едно нещо не ми стана ясно. Заради детските ми писаха да сме се обърнели към работодателя. Той ли определя дали имаме право да получаваме или не?

# 7
  • Мнения: 5 475
Благодаря ви момичета, че ме насочихте към страницата на кантона.
Писах e-mail на господата и след по-малко от час ми отговориха. Grinning

  Това е то швейцарска точност!  Peace
Затова моя мъж все се ядосва защо ли Швейцария не се е изместила с 40 км по на юг.

А за детските,предполагам,че работодателя ще ги изплаща,не ми се вярва да определя имаш ли право(щом имате дете и социалната политика е такава е ясно,че си правоимаща! )... newsm78

# 8
  • Мнения: 1 425
Детските се получават ако един или двамата родители работят. Трябва да се събират 80 часа на месец, за да се получава пълната стойност. Можеш да прочетеш тук http://www.akbern.ch/Information/Inf.ABZ/Kinder_Arbeit.htm, това е за кантон Берн.

# 9
  • Мнения: 678
  http://www.bghelp.net/forums/showthread.php?t=742   
изпращам ти този сайт- влез във Форумите и избери Щвейцария. Там има компетентни българи например като Цанко , които могат да ти дадът точни Отговори на каквито въпроси им зададеш.
 Успех !   bouquet  Сайта е страхотен  Naughty

# 10
  • Мнения: 1 465
Зойче,

Мирата е голяма сладуранка Heart Eyes
Аз това да кажа, иначе за Швейцария понятие си нямам Mr. Green

# 11
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
Мисля, че мъжа ти ако има работа тук, като ЕУ гражданин получава C Ausweis. За тебе незнам, може би ще ти изадат B Ausweis. Пак имаш право на работа, но не всичко. Детски се получават и от чужденци, защото аз самата взимам детски за детето ми, което е с БГ гражданство.

Кати, С-то не е ли само 3а швейцарски граждани  newsm78 ?....В- то сьщо не сьм сигурна дали дава право на работа на чужденец, ако го има и няма брак с швейцарски гражданин....
можеш наиистиина да се пора3ровиш в Хелп-а, Доритче  Hug Heart Eyes....

Кати, кога чакаш дребосьчето? Hug Heart Eyes

# 12
  • Мнения: 1 425
C то е за постоянно пребиваващи и такива от Европейския съюз, които работят тук. То не се сменя всяка година като Б то. След 5 години брак с швейцарец може да се кандидатства за швейцарски паспорт или ако С Ausweis.

Бебо го чакам всеки момент, ама май си му е добре вътре и не иска да излиза, а на мен ми тежиииии и искам да раждам...
Вие как сте? Разгледах снимките на Алекс - много е сладък. Лятото може да се организирам и да дойда до Цюрих за един ден с децата.

Поздрави и целувки на Алекс

# 13
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
кога мина времето ooooh! Wink...да кажеш, ей Hug Heart Eyes, когато дойде щастлиивият момент...ще чакам поне смс.....целувки на Гогата и теб от нас    love001  love001  love001 и благодаря 3а хубавите думи  bouquet  bouquet  bouquet

аватарьт ти е прекрасен  Hug Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт