Европейският съюз увеличи гражданите си с 28 млн. души.
 
Приемането на България и Румъния в ЕС бе повод за тържества по улиците на София и Букурещ.

Еврочленството на двете бедни страни им носи безброй ползи - субсидии, отворени граници, раздяла със съветското минало и т. н., пише Los Angeles Times.

За мнозина европейци обаче - в Париж, Дъблин и Брюксел, и може би дори в Букурещ и София - присъединяването на двете държави означава още 3 милиона потенциални проблема: още повече "цигани", отбелязва изданието. 

В седмицата, в която 2007 г. бе обявена за "Европейската година на равните възможности за всички" думата "циганин" все още е натоварена с негативизъм дори и за хората, за които се отнася - ромите. Техните културни и етнически корени тръгват от Древна Индия, а като диаспора те могат да се мерят с ирландците и евреите.

Общият им брой по света е между 12 и 14 милиона, като близо 10 милиона от тях живеят в Европа.

Европейските вестници са объркани как да се обръщат към най-голямото малцинство на континента.
Ако обществото се самоосъзнава и самокритикува угнетените си членове, то със сигурност най-тежкият тест за ЕС е начинът, по който блокът се отнася към ромите.

Ромите могат да бъдат открити да живеят в строителни обекти в Париж, в обори в стари полски градчета, на полета в Дъблин, но общото между всички тях е мизерията.

Учени като Иън Ханкок призовават правителствата, поетите, журналистите, активистите и обществото като цяло да не забравят, че ромите са били в робство в Централна Европа само преди 150 години.

Холокоста ги изпраща в газовите камери. Именно този исторически акт трябва да ни напомни, че ромите от България и Румъния не трябва да бъдат считани просто за „цигани".