Минути, след като в Брюксел обявиха докладите за напредъка на България, премиерът Станишев направи първи коментар от Варна с думите: Имаме не малко трески за дялкане.

Искам да благодаря за усилията ,които положиха експертите на ЕК, техните проверки са полезни и необходими за България. Техните проверки са важни за развитието ни, заяви още премиерът,

Той изрази задоволството си, че ЕК отчита положените усилия в последната половин година и особено в последните месеци.

Премиерът посочи, че е имал вече възможност да се запознае с докладите, но изрази и съжалението си, че част от усилията на кабинета не са намерили място в доклада.

Като пример Станишев посочи създаването на ДАНС и отбеляза, че щом за няколко месеца успя служба да се структурира и да започне да работи - това само по себе си е подвиг. „Сега очакваме конкретни резултати и тя ще има моята пълна политическа подкрепа", посочи Сергей Станишев.

Като положителни стъпки на развитие, забелязани от ЕК, премиерът посочи създаването на специализиран министерски пост за координиране на работата по еврофондовете и затварянето на безмитните магазини.

Станишев определи доклада на ЕК, като „един документ, израз на европейската солидарност и подкрепа.
Вярвам, че това ще бъде механизъм не само за наблюдение, но и за сътрудничество. Не малко реформи срещат и политическа съпротива", посочи Станишев.

Той изрази и съжалението си за спрените средства по програми и за лишаването на двете агенции от акредитации.

„Въпреки открития финал на доклада, това е неприятно", допълни Станишев и посочи, че администрацията трябва да се уплътни с експерти, трябва да се работи с по-голяма прозрачност и с по-добро взаимодействие с ЕК.

Именно комуникацията между България и ЕК Станишев отчете като най-сериозен проблем.

Очаквам мобилизация от всички структури на правителството", каза Станишев и обяви, че е дал разпореждане да се направи анализ на всички препоръки и критики.

Ще бъде изработен и конкретен доклад с конкретни стъпки. „В него ще има конкретни мерки, задължения и срокове за изпълнение", съобщи премиерът.

Има известно разминаване между декларираната политическа воля и конкретните резултати.

По думите на премиера правителството ще бъде активен участник в промяната в съдебната система.
По-късно той обясни, че това няма никаква връзка с нарушаване на  независимостта на съдебната система, но тя трябва да се чувства ангажирана със ситуацията в страната.

Станишев даде като пример неприемливо продължаващи дела или пускани под гаранция висши чиновници, които са задържани за корупцията.
„Това може да е юридически издържано, но трябва да се отчитат и политическите знаци", коментира премиерът. 

Не е вярно, че с политически натиск сме „омекотили доклада", бе категоричен още Сергей Станишев.

Той обясни, че на средните и по-ниски нива на администрацията се получават недоразумения.

Бил съм свидетел на подценяване и дори високомерно отношение на българската администрация към европейските партньори.

Трябва да работим много, с много ясни цели, за да подобрим живота в България, допълни още той. Самите министри трябва да бъдат много по-активни.

Истината е ,че България се учи, учи се да работи с европейски пари. Нека не бъдем самобичуващите се", допълни премиерът и посочи, че няма да иска оставки на министри, „за да угоди на когото и да е било".

Според коментара на Станишев вотът на недоверие, внесен днес от опозиционните сили, е „естествена закономерна стъпка на опозицията, за да бъде видима".

По думите му обаче това не е в полза на България. Станишев посочи, че има редица сигнали, че много от опозиционните сили работят срещу националните интереси.
Зная за системна работа срещу България, на наши представители в ЕК и ЕП. Подобни действия не правят чест на никоя опозиция".

В тази връзка Станишев допълни, че „в България има политически сили, които не желаят страната ни да бъде стабилна, а да я хвърлят в хаос и нестабилност".

Именно това би станало при едно падане на правителството и предсрочни парламентарни избори, по думите на Станишев.

При едно такова негативно развитие следващия доклад би бил още по-лош, защото нищо няма да сме свършили.