Десетки граждани, роднини, приятели и колеги отдадоха последна почит на археолога Георги Китов.

Поклонението се състоя в Археологическия музей в столицата в присъствието на президента Георги Първанов, министъра на културата Стефан Данаилов, на образованието и науката Даниел Вълчев, учени от БАН, кметовете на общини, където Георги Китов е водил разкопки.

„Животът и делото на Китов заслужават аплодисменти", с тези думи изпрати видният български учен държавният глава.

„В Китов имаше много енергия, много страст и разбира се много професионализъм.
Не на последно място той беше пример на родолюбие. Такъв българин наистина ще ни липсва", каза още президентът.

Премиерът Станишев изпрати съболезнователен адрес до близките на учения.

За съжаление, немислимото винаги се случва, когато най-малко го очакваме.
Дълбоко съм покрусен от внезапната кончина на Георги Китов - големия българин, изследовател, приятел и човек, се казва в посланието на премиера.

За нас остава безценното наследство, което Георги Китов завеща на всички ни, на българската и световната археологическа наука. Ще го помним преди всичко с неговата непосредственост, всеотдайност и неизменния му стремеж към вечното, което той търсеше в миналото, написа още премиерът Сергей Станишев ди близките на Георги Китов.

В съболезнователното си слово министърът на културата каза "Смъртта винаги идва неканена. Но има случаи, когато ни връхлита хищно и ограбва, като отнема от нас приятели, близки, съратници, чието място за дълго ще остане пусто.
Малцина са хората, които така целенасочено са посветили живота си на една кауза.
Името на Георги Китов ще остане завинаги свързано с тракийските гробници при Стрелча и Александрово, с гробницата на цар Севт ІІІ в могилата Голямата Косматка, с религиозния комплекс в Старосел и много други безценни свидетелства на тракийската култура по нашите земи. Един пълен с идеи живот, дал толкова много на България, си отиде без време".

Припомняме, Георги Китов почина на 14 септември по време на разкопки край Старосел.