avatar

Слинг

Как да си направим слинг?

 

Носенето на бебето в слинг е много удобно и за вас и за бебето. Подобно на "кенгуруто" ръцете Ви са свободни, но за разлика от него, можете да използвате слинга много по-дълго време.

Всеки може сам да си направи слинг, стига да има желание. Ще ви трябват 90 см здрав памучен плат /например хасе/ с ширина 2,20 м и 2 бр. метални /или здрави пластмасови/ халки с диаметър 7-8 см. Добре е плата да няма опакова страна, тоест от двете страни да изглежда еднакво. Подгънете плата, където е необходимо. Желателно е металните халките да бъдат никелирани, за да не пускат ръжда при изпиране. Такива халки може да намерите в магазините за кинкалерия. Ако използвате пластмасови халки, важното е те да не се огъват, защото при носене на бебето може едната халка да се промуши в другата. Ако това се случи, бебето ще падне и ще се нарани.

Разпънете плата. Ширината 2,20 ще бъде дължина на слинга. От късата страна /90см/ надиплете плата с размер 15 см. Достатъчно е само в единия край да надиплите на разстояние около 20 см. Промушете халките в единия край и премятате плата както е показано на картинките. След това зашийте здраво на 6-8 см от халките, ето така (вижте пунктираната линия):

Преди да го зашиете може да го пробвате как ще стои на рамото. Сложете края на слинга с халките на рамо, така че халките да са отпред, а останалата част от плата – на гърба. Трябва началото на долното плисе да бъде от страната на врата ви. По този начин горното плисе също ще завършва от тази страна. При зашиването пропуснете горното плисе. То ще се разстила върху рамото ви и няма да позволи на слинга да се приплъзне към рамото ви. По този начин се разпределя и равномерно теглото на детето на гърба ви.

А ето и крайния резултат:

Може да посетите страницата на Maya Wrap Instructional Video, за да се научите как да използвате новия си слинг.

Автор: Снежана Любенова



Различни позиции за носене на бебе в слинг


1. Люлка – носене на новородено

А. Поставете слинга обратно, така че подплънката за рамо да може да се използва за възглавница. Поставете главата на бебето близо до ринговете върху възглавницата. Ако е нужна допълнителна подпора, сложете нагънато одеяло под главата и тялото на бебето. След няколко седмици няма да имате нужда от това допълнение.

В. Люлка – носене на по-голямо дете.
Когато бебето порасне, ще му бъде по-удобно ако главата му се постави на обратната страна. Слинга ще се пригоди към порасналото бебе. Докато бебето расте, носете слинга в нормална позиция.



2. Притисната – за новородено и по-голямо дете

Сложете бебето на рамо. С другата ръка издърпайте края на слинга навън и нагоре над бебето. Издърпайте краката на бебето под долния край на слинга. Пристегнете слинга, така че бебето да се настани удобно върху вашите гърди. Уверете се, че долния край на слинга плътно прилепва по бебешките крачета и горния край на слинга плътно прилепва по задната част на главата и вратлето.






3. Кенгуру – носене след 3-тия месец

Тази позиция с гледане напред е за бебета с добър контрол на главата. За да поставите бебето в тази позиция, хванете бебето отдолу за крачета с една ръка и облегнете гръбчето му върху гърдите си. Със свободната ръка хванете външния край на слинга, така че да се получи торба. Плъзнете бебето надолу в торбата. Повечето бебета кръстосват краката си в "Индианска поза".







4. Странична – носене след 3-тия месец

В тази позиция бебето седи изправено на една страна и краката са прибрани в слинга. Поставете бебето в слинга като за Кенгуру-носене, с крака на едната страна. По-малките бебета, които се нуждаят от опора за гърба, може да сядат от страната на ринговете.









5. На хълбок – след 4-тия месец

Особено подходяща за по-големи бебета. Задръжте бебето високо на рамо. С другата ръка изтеглете бебешките крака през слинга. Нагласете долния край на слинга зад неговите колена. Пристегнете слинга. Горният край трябва да бъде високо на гърба.








Източник: www.askdrsears.com
Превод от английски език: Снежана Любенова
източник - http://www.zadecata.com/sb/index.php?page=0_3