Ателието на Леонардо помага на деца с дислексия
Ателието на Леонардо помага на деца с дислексия / www.sxc.hu

"Ателието на Леонардо" ще развива творческите умения на деца с дислексия. 10 процента от хората в света са засегнати от състоянието дислексия. Това стана ясно на пресконференция, която постави началото на мащабен проект в подкрепа на деца и младежи с дислексия.

Инициативата "Ателието на Леонардо" носи името на един от най-известните в света дислектици – Леонардо да Винчи и е съвместен проект на Първия национален център по дислеския и БТК ГРУП. Целта на проекта е да развива креативните умения у засегнатите деца и младежи чрез средствата на изкуството и спорта.

Едни от най-изявените професионалисти в областта на психологическите и педагогическите науки у нас - проф. Ваня Матанова и проф. Георги Бишков, представиха подробности за състоянието дислексия и начините за развитие на уменията на засегнатите деца.

Доказано е, че дислексията не е болест или увреждане. Тя представлява нарушение, което оказва влияние върху развитието на личността и цялостното й психично функциониране.

Хората с дислексията изпитват затруднения при четенето, писането и смятането. Първите симптоми възникват у децата още в предучилищна и училищна възраст. Те могат да имат различни проявления, сред които лесно разсейване при работа със символи, нечетлив почерк, запъване при четене, бавно темпо при писане, четене или смятане, трудности при разпознаването на часовника, привидни проблеми със зрението и слуха, проблеми с изучаването на чужди езици и други.

"Навременното разпознаване на симптомите и консултацията със специалисти са от изключително значение за по-нататъшната терапия на детето и развитието му като личност в дългосрочен план", коментира Жасмина Йонкова, организатор на кампанията и основател на първия център за деца дислектици в България.

Поради оказвания натиск за подобряване на училищните постижения, детето започва да избягва всичко, свързано с подготовката му за училище. То се стреми да привлече вниманието на връстници и учители, като проявява недисциплинираност, клоунско поведение, хиперкинетичност, безразличие или агресия.

Установено е, че при децата, страдащи от дислексия, са силно развити креативните умения. Именно затова арт-терапията е един от най-успешните методи за преодоляване на това състояние. "Ателието на Леонардо" предвижда да развива тези дарби у децата чрез работилници по рисуване, мода, фотография, спорт и музика.

Медиен партньор на проекта "Ателието на Леонардо" е и Дарик радио.

Амбицията на инициаторите е след успешното приключване на кампанията, подобни центрове на вече функциониращия в Русе, да бъдат открити в София, Варна и Стара Загора.