Откриха глобална мрежа за компютърен шпионаж
Откриха глобална мрежа за компютърен шпионаж / снимкa: sxc.hu

Канадски учени от Центъра за международни изследвания Мънк в Торонто са разкрили голяма операция за електронен шпионаж, обхванала 103 страни, предаде Ройтерс, позовавайки се на публикация на вестник "Ню Йорк таймс".

   

В резултат на операцията са били "пробити" компютри и откраднати документи от държавни учреждения и от частни организации, включително от офиса на Далай лама.

   

За по-малко от две години чрез шпионската система, наречена Мрежата-призрак (GhostNet), са били заразени общо 1295 компютъра в различни страни. Пострадали са посолства, външни министерства, правителствени институции, тибетският център на

правителството в изгнание в Индия, офиси в Брюксел, Лондон и Ню Йорк. Засега няма доказателства за пробив в компютри на американското правителство. Системата е била фокусирана  най-вече върху правителствата на страни от Южна и Югоизточна Азия.

   

Според изследователите, открили шпионската мрежа, зад нея стоят компютри в Китай, но в доклада си те не посочват пряко китайското правителство като отговорно за мрежата, която е активна и днес. Може да е ЦРУ, може да са руснаците, казват от центъра.

 

Междувременно стана ясно, че компютри на румънските посолства във Финландия, Франция, Норвегия и Китай са били шпионирани чрез компютърен вирус, съобщи телевизия Реалитатя.

 

Посолствата на Румъния в четирите страни са били обект на наблюдение от голямата мрежа за информационен шпионаж, разкрита от канадски специалисти. По един компютър във всяко от посолствата е бил заразен с програмата за шпиониране "GhostNet".

 

За по-малко от две години най-мащабната операция от този тип, разкривана досега, е успяла да внедри шпионската програма в най-малко 1295 компютъра в 103 страни. Системата вкарвала вирус от типа "Троянски кон", който позволявал на хакерите да получат пълен контрол в реално време върху компютъра.

 

Инфектирането ставало по два начина: чрез отваряне на приложен към имейла файл, което позволява инсталирането на програмата за шпионаж в операционната система, или чрез отварянето на линк, изпратен чрез имейл, който препраща потребителя директно към сайта, носител на вируса, пише БТА.