Родители: България не прави необходимото, за да има здрави деца
Родители: България не прави необходимото, за да има здрави деца / снимка: Sofia Photo Agency, архив

Лекарите на деца с увреждания като хидроцефалия и спина бифида се учат на практика докато ги лекуват. Това разказаха потърпевши родители на такива деца пред Дарик. В Световния ден, посветен на двете увреждания, който отбелязваме за първи път, родителите са категорични, че България не прави необходимото, за да има здрави деца. Тук липсвали модерните технологии за лечението на хидроцефалия, а пък уролозите, които трябвало да полагат грижи за децата със спина бифида, не били запознати с методите, по които да го правят.

В България всяка година се раждат по 60 деца с хидроцефалия. Колко от тях обаче оцеляват, такава статистика няма, сподели за Дарик председателят на сдружението „Спина бифида и хидроцефалия” Славея Костадинова.

„Какво прави държавата, сравнено с африканските държави, - прави много. Но какво прави България, сравнено с другите с другите държави в Европейския съюз, - на практика нищо. Африка се третира от света като трети свят и получава специалисти, които идват там, и са на световно ниво, а в България, ние се водим част от ЕС, и те ни възприемат на едно задоволително ниво, като грижа, която се предоставя на децата”, обясни тя.

70 на сто от хората със спина бифида пък не могат да контролират отделителните си системи. Затова прибягват до уролози. „Прави се видео уродинамика, с един апарат, който в България липсва. И ако семейството иска да осигури достатъчно добри урологични грижи за децата си, трябва да отиде в чужбина. От там се прилага един много прост метод, наречен чиста катетеризация през четири часа, което гарантира абсолютна сухота и здрави бъбреци. В България, болно ми е да го кажа, е нещо непознато на уролозите”, коментира още Костадинова.

„Отиваме при тези лекари и ги молим да ни обяснят, а те свиват рамене, вдигат ги, и казват „то няма да помогне”, „аз не съм много запознат”, допълни тя.

Спина бифида засяга нервната система и може да увреди както мозъка, така и двигателните функции, отделителната система и долния храносмилателен тракт. Приблизително 80% от хората, родени със спина бифида, развиват и хидроцефалия, която пък се характеризира с повишено вътречерепно налягане.