Около 28% от работещите българи в началото на годината са се осигурявали на минималния за страната доход, съобщи в Бургас управителят на НОИ Христина Митрева. По думите й преди няколко години близо половината работещи са се осигурявали по този начин. През 2009 г. обаче те са били едва 24%, допълни  тя.

Според Митрева за тенденцията за намаляване на опитите от страна на работодатели и работници да укриват част от доходите са спомогнали и постоянните проверки, които НОИ извършва съвместно с НАП. Най-много са укритите доходи и осигуряванията на минимална заплата в сферата на строителството, туризма, услугите и леката промишленост, сочат още данните на НОИ.

Митрева пристигна в Бургас за участие в публично обсъждане на промените в пенсионната система. Една от обсъжданите теми е ограничаването на инвалидните пенсии. По думите на Митрева, за пет години тези пенсии са се увеличили от 180 на 800 хиляди лева. Така всеки девети българин се оказва инвалид.

Преди седмица Главна инспекция по труда започна масирани проверки за трудови договори като мярка срещу сивата икономика. Работата без трудов договор се използва като инструмент за укриване на доходи и печалба и за неплащане на пълния размер дължими данъци и осигуровки, отбелязват от инспекцията, предупредиха от инспекцията.
Социалният министър Тотю Младенов коментира, в момента има основание да се смята, че сивата икономика се е увеличила и затова от ГИТ започват масирани проверки в цялата страна. По думите му повишаването на осигурителния стаж с 3 години, ще стимулира работниците да се осигуряват и да излязат от сивата икономика.