Показване на публикации, сортирани по уместност спрямо заявката пилешки филета. Сортиране по дата Показване на всички публикации
Показване на публикации, сортирани по уместност спрямо заявката пилешки филета. Сортиране по дата Показване на всички публикации

8 ноември 2012 г.

Спанак, Попай и Пълнени пилешки филета


     Спанакът е любимата храна на познатия на почти всички ни Попай Моряка. Винаги, когато е в беда и силите му са изчерпани, той посяга към вътрешната част на униформата си, измъква кутия спанак, отваря я и на огромни глътки поглъща цялото съдържание. Миг по-късно мускулите му се издуват и той използва невероятната си сила, за да спаси себе си и другите от беда. Много пъти битката е с кръвния враг Брут, за да спаси любимата Оливия.  
     Вече близо 80 години на телевизионния екран Попай  похапва от  спанака. Истина е, че този зеленчук  съдържа повече желязо от другите листни зеленчуци (без копривата), но интересното е, че мита за силата на спанака, увековечен във филмчето  се дължи на  грешка, от която се ражда мита за спанака -  в публикация на учен през 1870 е  грешно поставена десетичната  запетая  на желязото в спанака и така той се оказва с 10 пъти по-високо ниво от действителното. Въпреки това  този зеленчук е много богат на желязо в суров вид и ако се използва  на сок, вместо топлинно обработен  е истинска  хранителна  бомба. Освен желязо, той съдържа в големи количества и важните за организма калций, фосфор, калий, натрий, витамините А и Е.  



     Онова, което Макс Флайшман, създателят на Попай е пропуснал да каже на милионите деца, които израснаха и израстват  с героя му е, че вкусът на спанака изобщо не е толкова приятен.  Особено в суров вид. Затова е добре сока да се смесва със сок от ябълка или морков, които  са богати на вит. Е и С и омекотяват вкуса му.        
      Продължавам с тестването на Philips Avance Juicer & Citrus Press  (документално едва втори път, но иначе всекидневно бръмчи) . Следващите зеленчуци  са листните, които  почти десетилетие правим на сокове в къщи. Най-често изцеждани биват спанака, магданоза и тук-там марулята.  Тук и там, защото тя се използва много за салати,  отглеждането и за пазара става с използване на много  хербициди, което може да направи от ефекта дефект. 
     Днешния сок (фреш-свеж smile1 ) е от спанак, магданоз и ябълка.  Добре е да се знае за листните , че  магданоза е  богат на калций, фосфор и желязо, а марулята  - на калий, калций, фосфор и пак желязо. Тук да се има предвид, че има разлики във видовете марули - зелените са по-силно наситени, а светлите - по-слабо (като пример Айсберг салатата е с най-ниски количества на горните) 





 Зелен еликсир :)

За 1 чаша от 200 мл. са необходими: 

250 гр. спанак 
100 гр. магданоз 
1 ябълка 
опция: по една лъжица сок от лимон и мед 



Имайки предвид нитратите в листните зеленчуци, винаги ги изкисвам за 3-40 мин. в студена вода. През това време спанака се и измива, но за всеки случай още една баня със студена вода :)  защото не почиствам коренчетата. Разпръсквам да се отцеди от водата хубаво (тук си мисля,че една центрофуга за зеленчуци би ми била от полза). 
Последователно изцеждам през  сокоизстисквачката, започвайки със спанака, на който обикновено му прибирам  останалата в контейнера зелена част и или използвам веднага, или прибирам във фризера.
От тази останала част могат да се направят: баници, бутерки, тарти, яхния или ориз със спанак - със или без месо; спаначена торта, спаначени кюфтета или крокети и кой знае още колко неща. 

Аз обаче реших да  направя на песто и да напълня пилешки филета. 





Пълнени пилешки филета със спанак и кашкавал 

4 бр. пилешки филета ( 2 цели пеперуди) 
1 ч.ч. (от 240 мл)  каша от спанак ***
кашкавал или друго сирене по желание - около 150 гр.
1 с.л. горчица
1-2 ск. чесън
2 с.л. силен соев сос 

3 с.л. масло ( 60гр)
сол, черен пипер 

за овалване:
5-6 с.л. галета и 2-3 с.л. пшеничен грис (или само галетата) 
1 с.л. червен пипер
1 ч.л. чесън на прах
по щипка сол и риган 




Приготвяне: 

* Спанака се пасира заедно с горчицата, маслото, чесъна, соевия сос и подправките.
* Филетата се сцепват на две така не до край така, че да се получи джоб. 
* Във всеки отвор се поставят по 2 лъжици от спаначеното песто. Затварят се, за да може да се разпредели равномерно вътре. Отварят се отново и поставят парчетата кашкавал.  Ако отворите са големи - могат да се затворят с клечка за зъби или шишче.
* Намазват се и отгоре със сместа и оставят в хладилник за 20-30 мин. да починат. 



* Фурната се загрява на 200*
* Всички продукти от сместа за овалване се смесват на хартия и филетата овалват от двете страни, като се притиска с ръце, за да полепне добре галетата.
* Поставят се на хартия за печене и пекат на средна скара в загрятата фурна до зачервяване - около 20-25 мин. 


***Тази "каша" от спанака, както я наричам е остатъка след направата на сока. Тъй като лятото не винаги има спанак на пазара (а точно тогава правя ей това Шарено руло с плънка и купувам замразен,  много пъти съм случвала като се размрази да е в същия вид, в който сега виждам кашата. Та моето прозрение е, че този замразения спанак е същата такава каша, замразена на кубчета. 





26 ноември 2012 г.

Пълнени пилешки филета със сирене и спанак



     Или едно вкусно петъчно събуждане.  Ден за пътуване до София, а в такива случаи в четвъртък вечер се готви на поне два котлона и двете скари във фурната. Едновременно.  И задължително нещо в Крок-пот-а, което не   иска много наглеждане. При готвенето в Крок-пот пара не се отделя, обаче има едни манджи, които докато се готвят, аромата им се разнася малко по-надалеч.... особено, ако са отворени и вратите. Киселото зеле е един пример,  след който ми е забранено да го готвя вечер - на ЧовекЪт му се приискало през нощта да стане и опитва. Да е станал пък, няма само аз да ровя нощем в хладилника. Е, вече готвя зелето през деня и други такива силни аромати не сме усещали. До петък ранна сутрин, когато усетих аромата на печеното прошуто и салвия  . Откакто за пръв път направих пилето-салтимбока, този аромат ми е много, ама много любим. Фаворит сред ароматите мога да кажа. И тъй като аз готвя у нас, налага се човеците да ме търпят с него.  С глиган-салтимбока, риба-салтимбока и май остана само телешко-салтимбока да направя.  (ПП: Направила съм, ето  Салтимбока ала романа (Saltimbocca alla romana) И всички сготвени chef в любимата ми тенджера Крок-пот.
 

     В този ред на среднощно готвене и чакащи своя ред рибоци в банята   стигнах до пилешкото месо;  трябваше да вложа и един спанак някъде и се сетих, че пълних едни пилешки бутчета като тези  заешки  с плънка от пилешко филе и синьо сирене, които са завити в прошуто и изпечени.  
     Е как няма да ме събуди такъв аромат в 6 сутринта?  Ето я и сутрешната гледка  

    

Пълнени пилешки филета със сирене и спанак
Необходими:***
2 бр.  пилешки гърди-пеперуда 
300 г спанак  + 2 лъжици олио
150 г  бяло саламурено сирене 
100 г кашкавал
около 20 листа (слайс) прошуто 
черен пипер

7-8 листа салвия 
3-4 с.л. олио 
80 мл. коняк
100 мл бяло вино 
50 мл вода 
сока на половин лимон (~ 20мл)
 5-6 с.л. брашно 
1 с.л. царевично (натурално)  нишесте
 

Приготвяне: 
* Филетата пеперуда се разделят на две през средата - получават се 4 бройки, колкото длан. 
* В широката страна на всяко с остър нож се прави прорез и джоб. 
* Почистеният и нарязан спанак се задушава в олиото, докато смени цвета си; отмества се от котлона и се прибавят сиренето, настъргания на едро кашкавал и подправя с черния пипер. 
* Приготвените джобове се пълнят със сместа  (така, че едва да се срещнат двете страни на филето -поемат ~ 3 лъжици от нея. Няма да излезе при печенето) 
* На дъска се нареждат по 3-4 листа (слайса де) прошуто  така, че да се застъпят. 
* Поставя се напълненият джоб по средата им. Срязаната част на джоба трябва да бъде по средата на лентите прошуто, за да може да затвори отворите и плънката да не изтича. 
* Завиват се стегнато.  Ако лентите прошуто са хубави и дълги,  успяват да обвият добре джобовете.
* Олиото се загрява в тиган, завитите филета  се овалват в брашното, изтупват се от излишното и запечатват  в тигана отвсякъде  - за по минута. 
* Изваждат се - в керамичния съд на Крок-пот. (или в друг глинен съд, разликата е само времето на приготвяне).
* Когато са готови, в тигана се наливат течностите и оставят за 2 мин. да покъкрят - достатъчно време да деглазират тигана.
* Сосът се изсипва при джобовете, прибавят се листата салвия, поставя се капака на бавноготвещия Крок-пот и се включва на режим  I/low за 4.5 часа

* Когато се отвори се прибавя размитото в 2-3 лъжици вода нишесте. Няма нужда от бъркане, достатъчно е да се разклати уреда  и соса е готов, уплътнен. 

***Тези филета бяха достатъчни да се нахранят 6 човека. Доста големички са. Но и да са в повече, на следващия ден и след притопляне са вкусни. 
Вместо в Крок-пот (знам, че малко хора имат такива уреди, но наистина са добри помощници в готвенето) джобовете могат да се изпекат и в глинен съд - гювеч, тава. Времето за печене в този случай е 30 до 40 мин. на 170*. 








28 юни 2012 г.

Пиле за Петровден

               Утре  е Петровден.  А на Петровден пиле се яде. Само веднъж на няколко години, ако се падне в сряда - риба. Но утре е петък. И леееееекинко по-рано, само няколко минути, ще се отчета с тази публикация за него. 
       Всъщност, това е края на Петровския пост, който обикновено се отбелязва с пиле. Не, не сте объркали блога. Моят е. И няма да говоря за Петрови пости, тъй като нито аз, нито някой от домочадието пости,  но пък ще покажа някои от любимите си ястия с пиле, които може да са идея на някого за празника утре. Именно  него ще празнуваме у нас вечерта, най-вероятно с това Пиле салтимбока горе на снимката.

       Традиционен за празника обаче е Петровски пилешки курбан.   Вкусна, ароматна чорба, с много прилично количество пиле вътре. Един брой :)


      Но тъй като е чорба,  ето още няколко предложения за пилешко месо, които са в топ 10 на любимите ни ястия с пиле.

       Уникално вкусното Пиле по ловджийски.


      Упадъчно вкусните Пилешки бутчета по гръцки (всъщност по този начин пека цяло пиле или всякакви пилешки части


      Леко тръпчивото и с интересен вкус от кока-кола Пиле с кока-кола





 




За любителите на пилешки филета - много сочното Пиле а*ла Галерия



и още едни пилешки хапки, които съвсем празнично могат да бъдат поднесени  като Кошнички с пикантни пилешки хапки и зеленчуци , които за съжаление са си останали с първата снимка. Но скоро ще поправя тази несправедливост :)) 

А ето тук са всички предложения за Ястия с пиле, които съм приготвяла и документирала през последните  години - задължително поне по няколко пъти,  за да се убедим дали се струва да се предлага на всеослушание за изпробване.  Видимо от бройката на рецептите,  допускам, че в нашия дом сме пристрастени към пилешкото месо. newsm53


Честит празник утре на всички именици и на мен! Живи и здрави да сме!

2 март 2010 г.

Пълнени пилешки филета със спанак, сирена и филе

За пилешкото филе отдавна съм казала - или добро, или нищо. Едва ли има друго месо, което толкова да обичат в къщи.
Тези са последната продукция, с повечко сирене - и като количество, и като видове. И спанак smile1




Маринатата за филетата е като на тези пилешки филета.

След това се отцеждат на кухненска хартия.
Спанака се бланшира - готов бланширан трябва за едно филе 1 с.л.
Смесва се със сирене - бяло саламурено.
Прави се отвор на филетата - колкото може по-дълбок. Намазва се обилно със сместа от сирене и спанак.
В него поставят тънки и дълги ленти кашкавал, варено пушено филе или шунка, парче топено сирене.
Краищата се "зашиват" с клечки за зъби или шишчета.
Готовите филета се овалват обилно в галета и пържат в загрята мазнина - не много, 2-3 мм. под капак, обръщайки се 1-2 пъти до зачервяване.

Подходящата за нас гарнитура е пресни зеленчуци smile1 нитратни разбира се, от къде други по това време.

16 април 2015 г.

Хрупкави пилешки хапки с корнфлейкс на фурна


Много любими пилешки хапки. Откакто преди години  открих продукта корнфлейкс,  много рядко поръчваме пилешки хрупкави филенца на кръчмЕта. Предвид пърженето, или по-точно пърженето в многократно използвана мазнина :)  Колкото и да е пипкава работа, предпочитам в къщи да ги направя. В началото пържех пилешки хапки с корнфлейкс ( плюс-минус картофени люспи и сусам), но откакто човеците пораснаха и се хранят добре преминахме в режим печени  ;D . И нямаме оплаквания, че остават сухи - точно толкова сочни са и печени, както пържените, но се приготвят много по-бързо. 

Сместа за паниране е: 
1 част галета 
1/2 част царевично брашно 
3 части натрошен/едросмлян натурален  корфлейкс (в такава  орехомелачка го меля, за да остане едър, но не и на цели люспи) 

червен пипер, пармезан и сусам по желание


Ето продукти за една тава хрупкави пилешки хапки   (на фурната ~32/40 см), достатъчна да нахрани 5 човека :) 

2 бр. пилешки филета (пеперуди, около 1,3 - 1,5 кг)

белтъците от 2 яйца  
2-3 лъжици соев сос 
2-3 лъжици олио/зехтин 
сол, чесън на прах, черен пипер, риган или мащерка 

Смес за паниране: 
1 чаша от 100мл  галета 
1/2 от същата чаша царевично брашно 
3 чаши от същата -  натрошен/едросмлян    корфлейкс
1 с.л. червен пипер 
и 2-3 с.л. сусам за половината от панирането 

и още 2-3 лъжици олио 

Приготвяне: 
* Пилешкото филе се подсушава и нарязва на ивици, или хапки с големина по избор ивици 5/2см са добри за нас :)))
* В купа се разбиват белтъците със соевия сос,   олиото и подправките. 
* Прибавя се нарязаното месо и се разбърква добре. 
* Купата се завива със свежо фолио/или поставя в торбичка и прибира в хладилника поне за 30 мин. (най-добре от едната вечер за другата да се приготви,  но когато няма време, може и кратък да е престоя в хладилник - докато се приготви тавата и сместа за паниране) 
* Фурната се загрява на 200-220*
* Сместа за паниране се приготвя в купа. 
* Парченцата пилешко месо се овалват в нея, като хубаво се притискат, за да полепне добре и нареждат плътно едно до друго в тавата, застлана с хартия за печене. 

И сега  споделям какво правя аз :)  С пулвелизатор ги напръсквам ги с 2-3 лъжици олио :smile1:  и поставям в загрятата вече фурна да се пекат - за около 20 минути са готови.  Преди да започна да ги пръскам, ползвах силиконовата четка, да ги "понатупам" отгоре съвсем леко с мазнина. 

През това време  си приготвяме млечно-чеснов сос  или сладко-кисел сос . 

Пулвелизатори продават в магазините за левче и в домашните потреби (по левче   са) и обикновено ги ползвам за равномерно намасляване на тави и форми при печене на сладкиши. Тъй като от мазнината след дълга употреба замирисват на старо, ползвам по 3-4 месеца, през които държа в хладилник) и после сменям. Ако не намеря в домашните потреби такива, при нужда си купувам празни шишета и от магазини за наливна парфюмерия :) много хубава работа вършат и има избор за големината им. 


ПП: по същия начин - пилешки бонфилета, но оваляни в смес от равни части галета, счукан корнфлейкс и сусам 


9 ноември 2016 г.

Пилешки филенца с кориандър. От върхът на тока на Ботуша

      Пилешкото и свинското са сред любимите меса в къщи, както е станало ясно тук. Особено във вид на филета - кога пържени, кога печени, понякога хрупкави, понякога с пълнеж. :) В Италия едната ни приятелка си похапна хрупкави пилешки филета с аромат на кориандър, които, като изключим аромата много ми напомниха на едни филета, които правех в къщи преди години и с които младежът Н. прояде месо (месото във вид на месо, не като кайма) - добрите стари червейчета  :smile1: публикувани преди повече от 10 години  И тези дни реших да изненадам младите хора с подобни такива, като добавя, разбира се,  щипка лют пипер и две  кориандър (че е силен) за аромат.  
Но преди това ще покажа няколко снимки от Бари - стратегическото място, където се бяхме установили по време на кратката ни екскурзия в Италия. 
 
Защото се оказа, че там има още 3 пъти по толкова места, където сега ми се иска да отида, започвайки от мезея на хляба в Алтамура, или пък от замъка Кастел дел Монте - образец на средновековна военна архитектура и правилна форма.  
 
За пореден път изказвам възхищението си от земята, отглеждана с много грижа - пустеещи земи не видяхме. Зеленчуци, отглеждани във вековни маслинови гори. 
   
Ба̀ри е столица на региона Пулия, административен център на едноименна провинция. Намиращ се в началната точка на тока на Ботуша; на брега на Адриатическо море, пристанището му е сред най-важните за Италия. 
 
На Piazza Aldo Moro  има  3 гари, от  където тръгват влаковете на различните железопътни компании.  Гарата с голяма керемидено червена сграда, със своите 16 плинии  е приютила една малка компания, която пътува към Арбелобело. 
 
 
От западната страна на площада в ляво и зад гърба ми :) се намира  входа за другите две гари - Ferrovie Bari Nord (метрото до  летището) и Ferrovie Appulo Lucane ( пътят за Матера - следващия път).
Както почти всички градове Smile  и Бари си има своята стара и нова част. За съжаление ние разглеждахме старата част късно следобедите, прибирайки се от другите места, които си бяхме набелязали и далеч не видяхме всичко, което ни се искаше. 
 
Например замъкът Свево - по-точно оградните му стени отвън Smile  видяхме през нощта, осветен и величественскрит зад непристъпни стени и ров. И затворен за посетители по това време.  
 
Но пък разгледахме много обстойно и присъствахме на служба в  базиликата Св.Никола (Basilica di San Nicola)- построена през 1087г, където в гробница под олтара се съхраняват  мощите на светеца. 
  
Крадени през годините и оспорвани с жителите на Мира, но пак върнати в морския град. Службата, на която бяхме свидетели беше изключително тържествена под дълбоките звуци на органа и плътните гласове на  свещениците.  
 
  
И всичко това бихме подминали, ако не се бяхме залутали със Злати в задния двор на базиликата в опит да излезем към площада Smile но срещнахме възрастен господин, който не само ни упъти, но и разпита какво сме успели да видим - именно той ни показа катакомбата, където са мощите и ни разказва около час за историята на базиликата, светеца и царицата, подарила замъка си на църквата. 
 
Успяхме да видим величието на Palazzo del Governo (Правителствения дворец) и  Сградата на операта - Petruzzelli Theatre -  една от най – големите в Италия. 
  
   
Къщата с чайниците :) и малките улички, в които имаш чувството, че си в стар италиански филм. За висящото пране няма да споменавам  :) но беше там. 
 
  
И още снимки, както и клипчето от базиликата тук  във ФБ 

Връщам се на пилешкото :smile1: което се приготвя в пъти по-бързо, отколкото времето, което списвах тук :)  Особено ако си приготвите филенцата предварително, а преди вечеря - изпържите. Или изпечете. 

Продукти за 3 порции: 
1 филе пеперуда, около 700г 
3-4 с.л.соев сос
3-4 с.л. зехтин 
1 ч.ч. галета 
2 щипки смлян кориандър 
2 щипки сол  :smile1: (от всичко щипваме днес) 
1 щипка (или повече)лют червен пипер 
1 щипка риган 
1 щипка черен пипер 

олио за пържене - маслена баня (т.е. 2см. ) 

 Приготвяне: 
* Пилешкото филе се нарязва на тънки ленти - дължината може да е различно, но дебелината трябва да бъде почти еднаква, за да могат да се изпържват равномерно. 
* Посолява се и заедно с олиото и соевия сос разбърква в купа.  оставя се да почине за 15-20 мин. 
* Галетата се смесва с всички подправки. 
* Филетата се овалват в сместа, като притискат в длан добре, за да полепват по-добре трохите и нареждат на хартия за печене (в тава, с която може да ги приберете в хладилника, ако се наложи) 
* Олиото се загрява - в по-тесен съд (касерола), за да може да се ползва по-малко олио :) 
* Когато е достатъчно загряло се пускат по няколко филета -  съда за пържене не се препълва с тях, защото така Т* на мазнината ще спадне и те няма да се пържат бързо, а по-бавно, вследствие на което ще станат по-мазни. Степента на котлона е 3/4 от мощността му. 
* Изваждат се да се отцедят   върху кухненска хартия, която е поставена на решетка (това пък - за да не се овлажняват отдолу, както се получава, ако се поставят в чиния).
* Сервират се с доматен, или млечно-чеснов сос  , или салата -  по желание :)  



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...