Колко вода наистина трябва да пиеш?

Сигурно си го чувала един милион пъти – хубаво е да даваш на тялото си много вода. Колкото повече, толкова по-добре. Но дали положителните H2О-качества не са малко преувеличени?

Сигурно си го чувала един милион пъти – хубаво е да даваш на тялото си много вода. Колкото повече, толкова по-добре. Но дали положителните H2О-качества не са малко преувеличени?

Носиш я със себе си навсякъде – голяма разфасовка от 1,5 л на бюрото, малка в чантата и една за всеки случай в колата. Тя е в ръката ти дори когато отиваш на пазар. Бутилката минерална вода се превърна в задължителен аксесоар, който демонстрира че знаеш колко е важно да водиш здравословен живот. И съвсем закономерно консумацията на този елксир на добрата форма непрекъснато расте – с около 15-20% годишно. В резултат на което у нас ежегодно се изпиват около 400 млн. бутилирани литри – представяш ли си за какъв пълноводен водопад в пластмасова опаковка става въпрос?

Но нека бъдем честни. Пиенето на „задължителните“ осем чаши дневно е досадна работа. А когато си си го поставила за цел, се чувстваш гузно, че в късния следобяд едвам си успяла да преполвиш шишето. Защо? Информацията за полезните качества  на водата буквално ни облива отвсякъде: знаеш, че тя ще ти помогне да се вталиш, да имаш хубава кожа и да поддържаш бъбреците си. И ние се вслушваме в тези съвети – скорошни изследвания показват, че жените приемат два пъти повече водно съдържание от много мъже. Но както често се оказва, много хубаво не е на хубаво и затова се запитахме, колко от прозрачната течност всъщност имаме нужда да пием? Ето няколко истини, които открихме зад големите митове за водата.

МИТ
ДРУГИТЕ НАПИТКИ НЕ СЕ БРОЯТ

ИСТИНАТА
Кофеиновите напитки като кафето, колата и черния чай са нарочени за силни диуретици и се твърди, че те ни карат да ходим до тоалетната твърде често, като по този начин губим повече вода отколкото приемаме. Последните изследвания обаче опровергават тази представа, така че съвсем спокойно можеш да броиш сутрешното си капучино в общия прием на течности. Имаш основание да се притесняваш само ако пиеш над осем кафета дневно – тогава наистина можеш да се  дехидратираш. Но от няколко чашки ще ти се допишка заради количеството течност, а не защото съставките действат стимулиращо на мехура ти.

МИТ
ВСИЧКИ ТРЯБВА ДА ПРИЕМАТ ЕДНО И СЪЩО КОЛИЧЕСТВО

ИСТИНАТА
Колко вода трябва да пиеш – един литър, литър и половина, или два? Учените не са единодушни, но истината е, че отговорът на въпроса „колко“ зависи от много неща, сред които са годините, теглото, пола, метаболизма ти и с какво се занимаваш. Мъжете имат нужда средно от един литър повече, тъй като разполагат с по-голяма мускулна маса и засилена дейност на потните жлези. Оказва се, че най-верният индикатор за качествено хидратиране е урината ти – колкото по-светла е тя, толкова по-добре. Когато обаче е в по-тъмно жълтата или кафявата гама, може да се наложи да увеличиш водната си норма. Друг начин да разбереш колко вода ти е нужна дневно, е като умножиш килограмите си по 35 мл (ако тежиш 55 кг, добре е да пиеш 1,925 л).

МИТ
2 Л. ДНЕВНО САМО КАТО ТЕЧНОСТИ

ИСТИНАТА
Знаеш, че като ядеш ябълки да кажем, приемаш и сокът, който те съдържат. Но пресмятала ли си, че течностите, които се съдържат в хранителните продукти са равни на три до четири чаши от необходимия ти дневен прием? Например закуска мюсли с мляко и препечена филийка, обяд от зелена салата с пилешки късчета и риба на скара и зеленчуци за вечеря ще ти доставят близо 750 мл вода – без да си изпила нито капчица. Ако се нуждаеш от близо два литра дневно и приблизително една трета поемаш с храната, тогава всъщност ти остава да изпиеш малко повече от литър. Повиши приема на течности със сочни плодове и зеленчуци като ябълки, праскови, портокали, домати и всички зелениши. Но освен тях има и по-малко очевидни храни, които са с високо водно съдържание – пилешките гърди на скара например могат да се похвалят с 66%, а печените картофки - с изумителните 75%. Дори хляба и сиренето имат в себе си близо 40% вода.

МИТ
АКО УСТАТА ТИ Е ПРЕСЪХНАЛА, ВЕЧЕ СИ СЕ ДЕХИДРАТИЛАЛА

ИСТИНАТА
Често се казва, че когато устата ти пресъхне, това е знак, че организмът ти се е дехидратирал. Ефектите от обезводняването са главоболие, умора и липса на концентрация. Но, фактът е че, тези симптоми са сигнал от страна на тялото ти, че ако не вземеш мерки, ще имаш проблеми и реално си дехидратирана 1% . Ако се вслушаш в посланието на сигналните лампички, ще спреш процеса още в самото начало. Опасно е, когато си стигнала до дехитратация от 5%, което се случва, ако не си се хранила или пила нещо минимум един ден. Затова правилото е – пий винаги, когато си жадна и така ще посрещнеш ежедневната си нужда от течности.

МИТ
ПИЕНЕТО НА МНОГО ВОДА ЩЕ ПОДОБРИ СУХАТА КОЖА

ИСТИНАТА
Защитниците на пиенето на вода в камилски дози ще ти кажат, че ако не приемаш достатъчно от ценната течност, кожата ти ще стане суха. Но магичния H2О ефект в случая е силно преувеличен. За да си сигурна, че нямаш проблем по този въпрос, ти предлагаме да направиш следния тест – стисни с два пръста кожата на ръката между лакътя и китката и след секунда пусни. Ако се изправи веднага, това означава че всичко е наред. Колкото по-бавно обаче се намести, толкова по-голяма е вероятността да си дехидратирана. Друг начин за поддържане на сухата кожа в добро състояние е като редовно използваш задължителните хидратантни кремове за лице и тяло, които ще й доставят необходимата влага.

МИТ
ТРЯБВА ДА ПИЕШ ПРЕДИ, ПО ВРЕМЕ НА И СЛЕД ФИЗИЧЕСКИ УПРАЖНЕНИЯ

ИСТИНАТА
Често във финес-залата се виждат жени, които се местят от уред на уред с бутилката си от 1.5 л, отпивайки след всяко натоварване поне по 100 мл. Според експертите обаче това не е необходимо, освен ако не плувваш в пот. В рамките на обикновен час по комбинирана гимнастика например ти трябва не повече от чаша вода, а след това можеш да отидеш с приятелки и да поемеш нужната ти течност под формата на портокалов сок или чай. Когато обаче се подлагаш на сериозно физическо натоварване, е хубаво да проверяваш теглото си преди и след сесията и ако видиш, че си загубила да кажем 1 кг, това със сигурност е телесна течност. Може да ти се струва, че този спад е нещо хубаво, но истината е че бързо трябва да го наваксаш. Не забравяй, че с потта отделяш и много сол, която също важна и не бива да пропускаш да я възстановиш – най добре с плодови енергийни напитки.

МИТ
ВОДАТА ПОМАГА ЗА СВАЛЯНЕТО НА КИЛОГРАМИ

ИСТИНАТА
„Чаша 200 мл, половин час преди ядене“. Кой не е чувал този съвет за загуба на апетит, било от диетолог или приятелка? Да, водата наистина създава изкуствено усещане за пълен стомах и така хапваш по-малко. Но когато тя се оттече по органите, отново ще бъдеш гладна. Предимството на водата е, че не съдържа калории, но няма и никаква хранителна стойност и затова ефектът не е дълготраен. Така че по-добре заложи на супите като перфектна комбинация течност-храна. Изследвания показват, че жените, които са се хранели с пилешка супа на обяд са приели 418 калории по-малко и са се чувствали по-дълго сити от тези, които са избрали пиле с ориз.

Какво означава етикета на водата?
Минерална
Тя идва от недрата на земята и обикновено при добиването си е топла. По-голямата част от българските минерални води могат да се пият всеки ден, но в някои случаи, особено за бебета се препоръчва изворна вода, заради състава й. Само тези, които са определени за лечебни се косумират по схема.

Изворна
Както личи от името, тя се взима от извори, които са на повърхноста, и съответно са по-слабо минерализирани и с по-ниска температура от минералните води. Може да се приема ежедневно и неограничено.

Трапезна
Това е вода, която е била подложена на обработка, така че съставките й да станат идеални за употреба – добавят се полезни елементи, обеззаразява се и ако се налага се намалява минералния състав.

Чешмяна
Водата, която тече през чешмата със сигурност е проверена и дезифекцирана, освен при критични условия като наводнения например. В зависимост от региона тя е различна на вкус и ако вече имаш предпочитания може и да не ти харесват, но експертите препоръчват минералните води да се редуват с неминерални, сред които е и чешмяната.

Екстремни диети
Когато си на диета, която включва малко храна се налага да увеличиш приема си на вода, защото тогава получаваш и по-малко от ценната течност, която се съдържа в тях. От друга страна, колкото и вода да изпиеш, тя се преработва безпроблемно от бъбреците.