Биг брадър на работното място

Компаниите в акция срещу разхищаването на време и техника за лично ползване

Биг брадър на работното място

© Дневник

Вилхелмине Голдман, на 58 години, директор в австрийските железници, е застрашена от уволнение. Причината - докато е на работа, праща лични имейли и води извънслужебни телефонни разговори. Заплахата дойде изненадващо - всички знаеха, че тя комбинираше всекидневните си задължения в компанията с проекти, в които обикновено участваше на доброволни начала. Обвинението звучи стряскащо: ощетила е работодателя с 1500 евро, които е похарчила за лични нужди, превишила е правата си, нарушила е корпоративните правила. В крайна сметка тя се размина на косъм с уволнението и се отърва с мъмрене от управителния съвет.


Случаят получи широк отзвук не само в Австрия. Още повече че не е единственият. Един от шефовете в "Боинг" разменяше любовни писма със служителка. Нежната кореспонденция за малко да прекъсне кариерата на любимата му. Зароди се дискусия за мярката, която мениджърите трябва да спазват, когато от служебния си компютър пращат имейли на близки, обаждат се по телефона на приятели и роднини или сърфират из интернет за собствено удоволствие.


Компаниите изобщо не са склонни да толерират уреждането на личните дела на работното място. Най-малко когато става дума за служители, вече попаднали в списъка на подлежащи на уволнение. В сметките си фирмите слагат похабяването на ресурси и загубата на работно време. Всяка трета компания в Германия забранява на персонала безцелните разходки из интернет и лични писма от служебния имейл. Едва 16 на сто разрешават това. Всяка втора компания търпи подобни своеволия, но донякъде. Това показва изследване сред повече от 300 компании, направено по проект на германския вестник "Ханделсблат".




Когато се стигне до трудови спорове, проблем се оказва, че повечето предприятия нямат писани правила за използването на интернет на работното място и това усложнява присъждането на решение, обяснява Мари Луиз Кауфман, специалист по трудово право. Наетите живеят с мисълта, че това им е разрешено. Приема се за нормално.


Според Федералния съд по труда служителите, които сърфират по 100 часа на година, или по половин час на ден, не могат да бъдат уволнени без предварително предупреждение. Затова и експертите съветват компаниите да разрешат на служителите си да ровят умерено из интернет.


Хайке Франкен, шеф на германския офис на "Рандщат", е на мнение, че трябва да има строги правила в офиса. Там, където няма поставени граници, няма какво да се спазва, казва тя. Ясен регламент имат например трите хиляди служители на застрахователната компания "Райненергий" в Кьолн. На тях личните мейли и сърфирането са им забранени. Ние обаче не сме по-католици от папата, казва говорителят на компанията Кристоф Пройс. В редки случаи се правят изключения, но на всекиго е наясно, че ако прекали, ще има санкции.


Почти всяка втора компания - 42 на сто от дружествата, контролира личната кореспонденция на служителите си, показва още изследването. Въпреки това началникът няма право да шпионира подчинените си. Това е позволено само в случаите, в които наблюдението е упоменато в трудовия договор на служителя, обясняват правните експерти.


Въпреки правната забрана все повече работодатели използват специални софтуерни продукти, за да наблюдават компютрите на подчинените си. Може да се говори за бум на контрола, който беше засилен изключително покрай 11 септември 2001 г. Компанията "Протекстком" е сред тези, които най-много печелят от следенето на персонала. През последните четири години фирмата е продала 70 хил. лиценза, като 80 на сто от тях са купени от компании с различен мащаб. "Кой знае какво правят служителите ви в момента, в който напуснете стаята." Така компанията рекламира продукта си пред мениджърите и допълва, че той има награда от "Биг брадър".


Нашият софтуерен продукт за наблюдение измерва всяка дейност на компютъра, запазва всяко натискане на клавишите и на определено време съхранява картината на монитора. Целият осемчасов работен ден на служителя може да бъде видян само за четири минути, казва управителят на "Протектком" Карстен Рау. Някои работодатели си инсталират специален монитор, чрез който непрекъснато наблюдават компютрите на служителите си, обяснява още той. Има и още: ако някой служител изпраща имейли с ключови думи като "кандидатура" или "автобиография", на специалния монитор се появява привличащ вниманието знак. Трябва да има началници, които се занимават специално с наблюдението на подчинените, е мнението на Рау. В САЩ например 80 на сто от компютрите на служителите се наблюдават по този начин.


Изследването откроява и тенденцията компаниите да слагат преграда пред частните телефонни разговори. Точно 36 на сто от фирмите контролират обажданията.

Още от Дневник +