Ислямистка партия в Белгия обяви амбиции за идните общински избори

Белгия, наред с Франция, бе сред първите държави в ЕС, които забраниха закриването на лицето на обществени места. На снимката: жена, протестираща срещу ограниченията във Франция.

© Stefan Wermuth, Reuters

Белгия, наред с Франция, бе сред първите държави в ЕС, които забраниха закриването на лицето на обществени места. На снимката: жена, протестираща срещу ограниченията във Франция.

Белгийската партия "Ислям", която досега стоеше извън вниманието на медиите, предяви намерения да участва в предстоящите общински избори и да се развие в национален мащаб, съобщават печатни издания, цитирани от БТА.


Наименованието на партията е абревиатура от думите "почтеност", "съпричастност", "свобода", "истина" и "морал" на френски език. (Intégrité - Solidarité - Liberté - Authenticité - Moralité - ISLAM). Партията си поставя за задача да защитава съобразяването с жените, "независимо с какво са покрили главите си", както и правото за ритуално убийство на животни.


Досега партията е спечелила два мандата в общинските съвети в кварталите "Моленбек" и "Андерлехт" в Брюксел през 2012 година. На изборите през 2014 г. нито един неин представител не е получил достатъчно подкрепа. Политическата организация, която свиква национален конгрес наесен, възнамерява да се насочи към представителство в цялата страна и се обявява за сближаване на белгийците и защита на различията.




Един от членовете на партията, които станаха общински съветници - Редуан Арух, е на мнение, че шариатът е съвместим с белгийските закони, но отказва да се здрависа или да гледа в очите жени, пише в свой анализ американският институт "Гейтстоун".


През 90-те Арух е основал друга политическа партия, наречена "Noor: Le Parti Islamique", която е имала програма в 40 точки, базирани на шариата. Сред тях са били идеи за забрана белгийските банки да налагат лихви, промяна на съдебната система, така че тя да се адаптира към шариата, връщане на смъртното наказание, забрана на алкохола и цигарите и разделяне на мъжете и жените на обществени места.


Белгия, наред с Франция, бе сред първите държави в ЕС, които забраниха закриването на лицето на обществени места. Мнозинството в белгийското общество е против ритуалното умъртвяване на животни за храна, както изисква ислямът, за да бъде месото "чисто".

Ключови думи към статията: