Бум на болни от морбили в Уелс съвпадна със Световната седмица на ваксините

Бум на болни от морбили в Уелс съвпадна със Световната седмица на ваксините

© Георги Кожухаров

Има болести, за които просто не мислим, защото срещу тях съществуват ваксини и сме защитени още от деца. Това обаче не означава, че те са изчезнали и ако тенденцията на отричане на имунизацията продължи, последиците биха могли да бъдат сериозни. Това предупредиха специалисти имунолози и епидемиолози днес - в първия ден от Световната седмица на имунизацията.


Това е инициатива, която се чества от осем години в Европа и за пръв път в световен мащаб от Световната здравна организация, както и за шести път у нас под егидата на Министерството на здравеопазването със съдействието на УНИЦЕФ България. Идеята на имунизационната седмица е да отговори на всички въпроси и притеснения относно всички аспекти на ваксинирането - целта му, рисковете, съдържанието на инжекциите и значението му като цяло. Тази година по повода е създаден специален сайт, на който всеки заинтересуван може да намери отговори на тези и още много въпроси, включително и сам да зададе въпросите си на специалистите. Седмицата е съпътствана и от рекламна кампания, която да убеди хората да се доверят на напредъка на медицината.  


Едно съвпадение със седмицата на имунизацията тази година стана повод за специалистите да отворят темата за недоверието във ваксините и липсата на достъп до тях. Всъщност 20% от децата по света в момента са лишени от такава защита срещу тежки болести, затова кампанията преминава под мотото "Нека да спасим петото дете". Рискът за тези деца да се разболеят от рядка и тежка болест е голям, а шансът да получат лечение и да оживеят е малък, разказва Таня Радочай, представител на УНИЦЕФ за България. Около 1.4 милиона деца на година умират от болести, които лесно биха могли да бъдат предотвратени с ваксина, допълва тя.  




Съвпадението е това, че в улеския град Суонзи в края на миналата седмица се усети бум на случаите на 10-15 годишни деца с морбили. За няколко дни болестта се е разпространила сред 800 души, като всеки десети от тях е трябвало да влезе в болница. Това, обяснява Радочай, е резултат от модна вълна в края на 1990-те сред родителите не само в Уелс, но и в цяла Великобритания, които масово отказвали да имунизират новородените си срещу морбили, защото към онзи момент Островът не е виждал такъв случай от десетилетия. За последните 10 години в Европа случаите на морбили бяха намалели с над 96% - от 215 хиляди през 1997 на 7500 през 2010 г., сочи статистиката на СЗО.  



Огромен брой деца в Англия в момента са застрашени от бума и лекарските кабинети са препълнени от чакащи за имунизация, разказва Радочай, която има наблюдения от първа ръка. Подобни бумове има периодично в различни части на Европа, отново заради решението на родителите да не имунизират децата си. Епидемиологични огнища на морбили имаше и в България, както и в Австрия, Босна и Херцеговина, Франция, Германия и Италия в периода 2008 - 2010 г., припомня представителят на УНИЦЕФ у нас. 


Полиомелитът, който у нас е овладян напълно, също е жив и то не твърде далеч оттук. Зачестили случаи на детски паралич има в Афганистан отпреди две години, а от миналата година и в съседни й страни, казва още Радочай. Също като дифтерита и коклюша, за които се правят задължителни имунизации у нас, полиомелитът може да се завърне веднага щом достатъчно хора решат, че няма нужда да се предпазват от него.


Има родителите и в другата крайност, разказва д-р Ангел Кунчев, директор на отдел "Надзор на заразните болести" в Министерство на здравеопазването - родители, които смятат, че ваксините, които влизат в задължителния имунизационен календар в страната ни, трябва да са повече. Настояват например да се добави ваксината срещу варицела, менингикок и хепатит-А. За да се направят промени в имунизационния календар обаче са необходими продължителни и сериозни преговори на високо ниво, обяснява Кунчев. Вместо промени обаче, по-важно е като цяло да се повиши доверието и информираността на хората по темата. Всяко дете има право да бъде ваксинирано, категорични са специалистите.