Минералната вода - хормонално обременена

Учени са установили наличие на растителни хормони при 12 от 20 марки в Германия
26 мар 2009 07:11,
31
Минералната вода - хормонално обременена
Снимка: БГНЕС

Минералната вода нерядко може да съдържа растителни хормони. До този извод стиганали учени от Франкфуртския университет.

Те са установили наличие на хормони при 12 от 20 проверени марки минерална вода.

При сравнителните си проучвания, специалистите изследвали и чешмяна вода, която се оказала много по-малко обременена с хормони.

"Получените резултати обаче не означават, че минералната вода е опасна за здравето", казва Мартин Вагнер от Института по екология към Франктфуртския университет.

"Те само показват колко разпространени са вече растителните хормони", допълва той.

От опитите става ясно, че появата на поне една част от установените хормони се дължи на пластмасовите опаковки.

"Сравнихме минерална вода в пластмасови и в стъклени бутилки и установихме, че стойностите на естрогена в първите са два пъти по-високи от тези в стъклени бутилки."

Учените не са търсили конкретни субстанции, а чрез генно модифицирани квасни гъбички са изследвали така наречената естрогенна активност на минералната вода.

"Ако водата съдържа растителни хормони, които приличат на женските полови хормони, можем да ги измерим според човешкия естрогенен рецептор и да направим изводи за съдържанието на минералната вода", твърди Вагнер.

Изследването е показало наличие на хормони от 18 нанограма на литър - ниска стойност, но хормоните оказват влияние дори и в малки количества.

Факторите, отговорни за хормоналното обременяване на минералната вода, все още не са напълно идентифицирани.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


31
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
30
0
 
0
 
! Отговори
К преди 15 години
"Наистина ли мислите, че учените не са проверили какво се случва със съдържанието вътре?"Не само че са проверили, ами и едно от изследванията на учените ти е баш пред очите, цитирано в печата! Като него има още много изследвания.
29
0
 
0
 
! Отговори
Kaludko преди 15 години
Dobre 4e ne sa izsledvali biri4kata, che ako mi kajat 4e tam ima hormoni, shte gi gramna. A rakiyata - tia ubiva li gi tia hormoni ili oshte po-yako gi proizvejda?
28
0
 
0
 
! Отговори
Клара преди 15 години
Пластмасовите бутилки в цял свят са за еднократна употреба - това е смисълът на пластмасовите опаковки изобщо. Събирането им в Германия срещу депозити е за да не замърсяват околната среда, защото се разграждат в природата много бавно. Въпросът в случая не е дали пластмасата замърсява околната среда, а дали замърсява храните и напитките в нея. Имаме такива бутилки от ..... незнам, сигурно десетки години. Наистина ли мислите, че учените не са проверили какво се случва със съдържанието вътре? Освен това на всеки етикет или някъде по бутилката пише срок на годност. Ако го спазваме, едва ли здравето ни ще бъде застрашено!
27
0
 
0
 
! Отговори
germanec преди 15 години
Те за това в Германия, повечето вода е бутилирана в стъклени бутилки. Пластмасовите в повечето случаи, са за еднократна употреба. А се плаща депозит за пластмасовите бутилки, за да са по-сигурни, че ще се върне в магазина, а няма да се изхвърли на улицата и да замърсява. Това трябва да се направи и в България. Тогава няма навсякъде да се подмятат празни бутилки.
26
0
 
0
 
! Отговори
Вива Костов преди 15 години
Крайно време е Костов да дойде на власт и да оправи всички проблеми и по-горнят също!!!Вива Иван, Вива Костов.Да го духат противниците му!
25
0
 
0
 
! Отговори
преди 15 години
Полезните храни напитки правят живота по-дълъг, а вредните по-приятен ... избора е Ваш ! :-)
24
0
 
0
 
! Отговори
преди 15 години
Вече минаваме на локви...
23
0
 
0
 
! Отговори
Вяра преди 15 години
Това не само че Е напълно вярно, но и се знае отдавна; изследването само още веднъж го потвърждава. (Само мисля, че споменаването на растителни естрогени е неточно.) Става дума за вещества от околната среда (пластмаси, пестициди, козметика и пр.), които нарушават хормоналния баланс в посока повече естроген. Това може да допринесе за много изменения и заболявания - рак, миоми, кисти и др. Храната, съхранявана в пластмаси, особено дълго време (както е с мин вода), както ако е подгрявана (пластмасови чашки за кафе, готвене в микров фурни) в пластмаси или особено ако е мазна храна, се смята за много нежелателна в това отношение и когато е възможно трябва да се избягва.Който се интересува може да сложи например на estrogen и environment на гугъл и да се зачете, трябва да има много информация по въпроса.Разбира се, не всичко може да се избегне, но хубаво е да се знаят тези неща и винаги, когато е възможно, да се избира по-добрата за здравето опция.
22
0
 
0
 
! Отговори
Jouzefin преди 15 години
Ако тебе те притесняват храните и водата, не яж и не пий! Ако имаш здравословни проблеми заради яденето, се посъветвай с лекар каква диета да спазваш, а не ми предричай "зловещо бъдеще". Кое е "безкрайно сериозната тема"? Едни хора изследват нещо, казват, че идва от бутилката, но не били идентифицирали факторите, които го причиняват, хормоните влиели на организма, но не знаят дали е вредно... изобщо, за какво точно става дума? И ако сме коректни, какво ли ще излезе, ако проверим дали не са свързани с фирми, които произвеждат бутилирана в стъкло минерална вода? Хайде стига!
21
0
 
0
 
! Отговори
Stanislav преди 15 години
Kогато почнеш да имаш здравословни проблеми, а ти ще имаш рано или късно, защото се подиграваш... с една безкрайно сериозна тема. Тогава съвсем друга песен ще запееш за това, кое е вредно и кое е полезно. Цялата тази химизация е РАК, а соц стадартите и селото са една много добра идея.
20
0
 
0
 
! Отговори
epinefrinka преди 15 години
ето го обяснението защо мъжете станаха женчовци:)
19
0
 
0
 
! Отговори
Jouzefin преди 15 години
Тука аз усещам носталгия по миналото време, когато и млякото ни беше в буркани, и сиренето - почти без пари :) Ако тая работа с бутилките беше вярна, досега да сме станали някакви ***-киборги. Така апокалиптично ни чертаеха влиянието на мобилните телефони - някой да е умрял или да е спрял да говори? Сега пък бутилките ни били опасни.... Ех, хора, хайде дружно да се върнем на село, пък кеф ти салатка, кеф ти кокошка, кеф ти водичка .... Диййй, воле, диййй...
18
0
 
0
 
! Отговори
Фют преди 15 години
A be hora nqma losho da se rovim v neta za interesni materiali ama samo ne mi kazvaite, 4e se varzvate na vsi4ko pro4eteno...ako be6e taka kakto pi6e v materiala da bqh stanala sex bomba do sega....ama ne sam:)))piq si i voda, i bira ot plastmasovi butilki....i hrani vsqkakvi ot plastmasovi kofi4ki i opakovki....zashto na vseki, re6il da pravi opiti mu svalqte 6apka!!!Neka da ima kraini potvareni rezultati i togava po4nete da se prigotvqte za "kraq na sveta"
17
0
 
0
 
! Отговори
karenina преди 15 години
съгласна съм с Пепита. и на мен ми звучи малко като евтина сензация. не е до бутилките, а до пържолите и хамбургерите, ако някой се притеснява, че ще порастне в някоя област. вижте как изглеждат американците и японците, и в двете държави пият вода от такива бутилки. само дето едните се хранят здравословно, а другите не чак толкова. четох скоро в Нешънъл Джиографик, че най-много столетници има на остров Окинава в Япония.
16
0
 
0
 
! Отговори
Pepita преди 15 години
Интерсна публикация, но не казва нищо съществено. Непрекъснато ни заливат с частична информация, колко вреди това или онова, спестяват ни се факти и твърдят, че уж "новооткритието" се дължи на бутилките. Стана ми интересно и попрочетох какво е точното проучване на германците и как са го отразили медиите. Странно ми се струва да стигат до такива изводи и да твърдят, че не знаят кои точно субстанции са причина за хормоналното обременяване на водата (ако такова въобще има). Самият Йорг Юлеман, който е участвал в самото проучване заедно с Вагнер, твърди, че не могат да потвърдят, че тези хормони са опасни за здравето. Всеки един техен коментар по отношение на собственото им изследване е доста некатегоричен и навява за предпазливост. Някак тежестта на проучването рязко спада или просто - Много шум за нищо.
15
0
 
0
 
! Отговори
minavasht преди 15 години
Това с естрогена не е на 100% доказано. Пак се правят опити да се панират хората и да психясват че идва апокалисис в хранителната индустрия. От кога има такива опаковки... хора мислете по-трезво!!! А на господина, на който не му става един съвет-проблема не е в минералната вода, а още по-малко от марката! Ако се притеснява толкова да се пресели в някоя гора например. Там няма нито замърсяване на въздуха, нито пластмаса и всичко, което е вредно за организма. Ще си пие мляко директно от "производителя" и може пък тогава да му се върне мъжествеността и да не са му виновни другите!
14
0
 
0
 
! Отговори
Vasko преди 15 години
Хе-хе - на тия немци цялата им държава е по ноти май само хормони им липсват - според мен това е начин Франкфурдския университет да напомни за себе си :) Ако наистина имаше такова нещо, при техните железни закони все някой щеше да хване ако има проблем - все пак един продукт се изследва преди да се пусне на пазара - не са открили топлата вода, все пак, дори и да искат :)
13
0
 
0
 
! Отговори
pumni gluposti преди 15 години
Не знам какво е РР РЕТ и т.н., но съм съгласна с Кирчо - защо когато в статията се говори за пластмасови бутилки, се казва само за минерална вода - ами олиото, оцета, бирата в прословутите супер-бутилки или пък всичките безалкохолни газирани напитки... Това проучване според мен е глупаво. Дори и да има някакво влияние върху продуктите, то най-малко ще се види върху водата - със своите чистота и минерални съставки всяка вода е чиста и съдържа само полезни неща - нали затова водата е златото на планетата!
12
0
 
0
 
! Отговори
sisithebest.blog.bg преди 15 години
какво като има растителни хормони.. какво правят те, за какво са ???
11
0
 
0
 
! Отговори
Петков преди 15 години
Кире, не обиждай на грамотност хората. За да ти бъде максимално грамотен коментара, прегледай значението на съкращенията по-долу.PET не е полиетилен, а полиетилен терефталат.PP не знам съкращение на какво е, но на полипропилена е PPR. И за полистирена има какво да се каже, в зависимост от технологията на получаването му