Тънката сметка на държавата

Тримесечни бебета в яслите или как държавата измисли начин да си върне даденото едногодишно майчинство
29 дек 2008 18:10,
71
Тънката сметка на държавата
Снимка: Getty Images/Guliver Photos

В началото на месеца бе обнародвана Наредба за устройството и дейността на детските ясли и детските кухни и здравните изисквания към тях.

Моментът, който разбуни духовете, е "В дневните ясли се приемат деца от три месеца до тригодишна възраст за дневен престой”.

Досега минималната възраст за приемане на дете в детска ясла беше 10 месеца. Сякаш на всеки е ясно, че не е редно бебе на три месеца да бъде отглеждано в ясла. Ето обаче защо наистина това НЕ трябва да се случва!

Д-р Румяна Милушева, детски клиничен психолог в Университетската катедра по педиатрия - гр. София, е категорична, че би било изключително пагубно за детето да се откъсне от майката толкова рано.

Световноизвестен факт в психологията е, че отделянето на майката от детето е опасно преди навършването на осеммесечна възраст, тъй като децата изживяват чувство за изоставеност. Раздялата за тях е необяснима, защото те още нямат механизми, за да разберат защо майката изчезва.

У детето се формира страх от изоставяне, който може да доведе до психопатология на развитието, с по-късни прояви на изоставане в развитието, засилени страхове, липса на привързаност към близките.

До шестия месец се изгражда връзката между майката и детето  - една много специфична  връзка, която е основана най-вече на кожния контакт. Бебето има нужда да бъде гушкано и трябва да бъде гушкано, да му се обръща внимание, да му се говори, да се контактува с него, за да може да се развият всички предпоставки за бъдещо адекватно и синхронно развитие.

Нещо, което една жена в кърмаческа група в ясла не може да направи. Просто защото е невъзможно един човек да обгрижи 8 деца.

Единственото, до което ще доведе създаването на т.нар. кърмаческа група в яслите, е ефект на институционализиране. Всичко ще се извършва толкова механично, че няма да има истинско човешко присъствие. Бебето ще е обект на физическо обгрижване, но няма да е субект.

Според д-р Милушева приемането на тримесечни бебета в яслите ще създаде условия да се заменят домовете "Майка и дете", с тази разлика, че децата трябва да се прибират вечер вкъщи, просто за да преспят.

Голяма част от децата, отглеждани в домовете, нямат никакъв здравословен проблем, освен липсата на внимание, която на по-късен етап води до отклонения в развитието. И не заради качеството на персонала, а поради невъзможността един човек да обгрижи толкова много деца.

До втората си година детето не трябва да се отделя от майка си за повече от шест часа в денонощието, смята психологът Хенриета Илиева.

Съществува теория, според която в периода до третата година максимално пълноценно общуване може да бъде извършено с толкова хора едновременно, колкото са годините на детето: т.е. до края на първата година – с един човек, до края на втората – с двама, и т.н.

У нас сме свикнали, като се роди бебето, да го връчим на някоя от бабите. И тук д-р Милушева е категорична: "Ако трябваше бабите да гледат децата, те щяха да могат да раждат!"

Детегледачките също не са добро решение, защото терапевтичните  кабинети в момента са пълни с деца, оставяни на грижите на детегледачки. Според родителите детето има всичко, което е пожелало, но те нямат контрол и влияние над него. Защото детето им няма доверие, то не знае доколко може да разчита на тях.

А какво да правят майките, които, притиснати от обстоятелствата, са принудени да се върнат на работа колкото се може по-скоро? Може би точно това е тяхното „спасение”?

Не е това начинът да се облекчи положението на майките, които трябва да започнат работа толкова скоро след раждането, категорични са психолозите.

По-скоро трябва да се помисли за налагане практиката родителят да може да отиде с детето на работа или работодателят да осигури място, но което това дете да може да бъде отглеждано два или три часа, докато съответният служител си свърши работата в името и на оцеляването на семейството, и на работата на самия човек, и на развитието на въпросната фирма.

Ще кажете – ама на Запад майчинството е по няколко седмици. Да, вярно е, че в много развити страни майките ползват много кратко майчинство, но в тези страни има и система за грижи за бебетата и тя не е яслена.

Това най-често е един малък дом, в който една жена се грижи за най-много четири бебета. Има индивидуална грижа за детето, съобразена с психическото му развитие, и тя е почасова.

Т.е. тази Наредба е жалък опит механично да се внесе чужда практика, за която в България няма основа и показва единствено липса на съвременен подход към детското психическо здраве.

В документа е записано още, че на 60 деца ще бъде назначен един педагог. Как този педагог ще следи и оценява грижите за децата и тяхното психическо развитие?

Не е ясно и откъде ще се вземат тези сестри или акушерки, които ще се грижат да бебетата. Още повече че в България няма висше учебно заведение, което да формира у медицинските сестри умения за полагане на грижи за толкова малки деца.

Разбира се, психолози не са предвидени като присъствие сред персонала, въпреки че в България има достатъчно специалисти психолози.

В детската ясла преобладаващото мнозинство от персонала е с медицинско образование. А не трябва да бъде така, защото това не е болница и не е дом за изоставени деца, които непрекъснато разменят болестите помежду си.

Кога ли някой ще се сети, че трябва да се отвори простор за достъп на други специалисти: социални работници, кинезитерапевти, логопеди, психолози?

Интересно е, че документът е обнародван почти едновременно с решението майчинството да се удължи до една година, т.е. да може да гледаш детето си до първата му година, но да можеш и да го метнеш на лелите, за да се върнеш на работа. Така респективно майчинството се прекратява.

Друга още по-пъклена идея: дали това не е скрит начин да се прехвърлят законно децата от домовете, които според изискванията на ЕС трябва да закрием?

Дано да съм прекалено параноична...

Ние знаем, че места в яслите за нови групи няма.
Знаем също, че и персонал, който да се грижи за тримесечни бебета, няма.

Надяваме се, че няма да са много майките, които ще се решат на тази отчаяна крачка. Но все пак е добре да си кажем, че сме информирани за възможните последици от това нововъведение.

Защото става въпрос за деца. За нашите деца, а не за опитни зайчета.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


71
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
71
0
 
0
 
! Отговори
хфдса преди 12 години
И каква беше връзката със социалните домове? Там голямата част от децата никога няма да видят майките си, независимо на каква възраст са изоставени. Или по-лошо-виждат ги само на 6 месеца. Това е травма-знаеш че *** знае къде си, но просто не те иска"защото това не е болница" -ами да не вземаме медицински лица в яслите, не е много страшно че може да се разболеят децата-по-важно е да има психолог при тях, за да ръси мозъци, нищо че квалификация за умение за работа с деца не може да се докаж
70
1
 
0
 
! Отговори
dfvg преди 15 години
ЯКО СТЕ ПРОСТИ ВСИЧКИ- НЯКОЙ ДА ВИ КАРА НАСИЛА-ТОВА Е НАПРАВЕНО ЗА ХОРА В БЕЗИЗХОДИЦАДА НЕ СИ ИЗОСТАВЯТ ДЕЦАТА ...
69
0
 
0
 
! Отговори
преди 15 години
Da ви обясня как е в Щатите - няма майчински. Никакви. Отпуската е 45 дена макс която е платена. Но тук идва голямото НО - над 90% от жените напускат работа.Издръжката е от мъжте им и това е основния камък на семейството им, защото без мъже раждането и отглеждането е много трудно. Има социални помощи и всичко но алтернативите са толкова много...Обикновено се напуска работа, отглежда се детето до 3 години след което хваща по детски градини и училища, а жената или отива да работи или остава в къщи да гледа детето. Повече деца - повече си струва жената да си стои в къщи защото заплатата и дори и след второто не покрива разходите по детски градини и бейби ситъри.И пак да повторя основното - държавата, т.е. федералното правителство тука го няма - при повече от 90% статистически погледнато от населението. Помислете...
68
0
 
1
 
! Отговори
преди 15 години
Пълни дивотии... Не било редно тримесечно бебе... А в САЩ редно ли е? Ама как така? Айде стига глупости, работодателят да осигурявал място... Ами аз имам счетоводна фирма с две стаи. Къде да я сложа тая майка така, че да й е детето до нея, че и да може да работи, а и да не пречи на всички останали? Значи трябва да се въведат норми, които да задължават работодателя на практика да фалира или да изгуби работоспособността си, защото някаква лелка решила да се прави на философ... Ама, ДНЕС.БГ, чудите се за какво още да изкарате виновна държавата...
67
0
 
0
 
! Отговори
ilteko преди 15 години
Глупости !Аман от философи !
66
0
 
0
 
! Отговори
преди 15 години
интересно ми е друго- ако се запишат например само 2 деца в групата на 3 месечните - какво става-5-6 души персонал за 2 деца- заплати, обзавеждане, отопление, храна, поддръжка на базата???МАЛОУМИЕ
65
0
 
0
 
! Отговори
Greece преди 15 години
Podobno e i v Greece.Okolo 3 meseca.Za tova ima tarsene na detegledachki i pomoshnici v domakinstvoto.Det. gradini sa skapi i ne predlagat koi znae kakvi uslovia (malko sa tezi s dobri uslovia i xrana za decata).
64
0
 
0
 
! Отговори
4ori преди 15 години
Майчинството в Щатите е 3 месеца . Ако майката иска да работи и да не изостава професионално ,тя също дава детето си на ясли , или наема детегледачка . У нас да живеят бабите
63
0
 
0
 
! Отговори
ne преди 15 години
Това е начинът да се отгледат еничари. Измислили са го поробителите ни преди доста време. Сега били избраници на народа.
62
1
 
0
 
! Отговори
преди 15 години
V moq sluchai sinat ni e na celodnevna detska gradina (v Angliq) ot 4tiq mesec, prodaljava da e izcqlo karmen, bez izkustveno mlqko, v gradinata saotnosheneto e nai-mnogo 3 deca do 2 godishna vazrast na 1 jena personal. Grijite, koito se polagat za nego az i tatkoto nikoga ne bihme mogli da gi osigurim vkashti, zashtoto kato ne si spal cqla nosht poslednoto neshto, koeto bi napravil e da slojish pqsachnik v hola si ili da mu pozvolish da 'risuva' navsqkade ili da se zamerq s pqna s drugite deca... Nito pak mojesh da mu osigurish i polovinata igrachki, koito ima v gradinata. Ima gradini i gradini, da strashno skapo e, no e mnogo po-dobar variant ot iznerveni i izmoreni roditeli ili ot babi i dqdovci.
61
0
 
5
 
! Отговори
майка на даниел преди 15 години
трябва да се помисли за обучен персонал в яслите, а не за тея праисторически лелки, които са необразовани, директорки-рушветчийки , които приемат децата само на тея , които дават най-много! това от личен опит го знам! аз съм самотна майка и спрях детето от яслата, ходи там 3 месеца, през което време ме занимаваха с всякакви глупости , но не и нещо свързано с децата!дайте 20лв за това, 15 лв за онова и тн. да не говоря , че съм ставала свидетел на обидите от страна на учителките към децата, обиди от ранга на "***", "прасета"! това е ужасната действителност.... питайте децата си , те ще ви кажат! аз не съм съгласна с такава реалност за детето ми , прекалено ми е скъпо!търся частна ясла, но няма , така че ще си наема детегледачка, колкото и скъпо да е....просто не искам постоянно да мисля , когато съм на работа, какво става с него и в какво състояние ще го намеря вечерта.....
60
0
 
0
 
! Отговори
от 43 преди 15 години
Ти си психопат!Албанки и японки??!!!Кой ти каза,че добротата на майката зависи от нацията?!Ти нормален ли си.Я се прегладай!Може би си от садистите,които предизвикват катастрофи по улиците и са готови да блъснат някой на пешеходната пътека.И няма нужда да ни пращаш нас българските майки в чужбина,защото голяма част сме принудени доброволно да го направим!И да ти доказваш,че в обществото ни има гнилоч,който разсъждава така и пречи психически на някои хора,които имат нужда от подкрепа,а биват смазвани!
59
0
 
2
 
! Отговори
преди 15 години
Според мен едно дете трябва да се гледа от майката (и таткото) до 3 годишна възраст!След тази възраст,то е по зряло и би могло да се адаптира в социална сrеда,детска градина и пр. осъзнаваики раздялата си за няколко часа с родителите си не като изоставчне а необходимост....
58
0
 
0
 
! Отговори
преди 15 години
Такъв е резултата от навлизането на новото поколение майки, които са научени само да се гичинят. Най-доброто разрешение за да има наистина майки е тези новоизлюпени хайванчета-майки да бъдат продадени от държавата навън в чужбина, а да се внесат албанки, японки, въобще любещи децата си майки. Ах, защо нямам абсолютна власт, одма бих го сторил. Нямаме нужда от готованки и разхайтени госпожи. Децата им се раждат болни, някои осакатени по причина на бурния им невъздържан живот. И все обществото им е виновно, все обществото им е длъжно. Никой на никого не длъжник, затова че си пропилял младоста си в извратени щуротии. Не Бог, а вие сами стесе наказали, че някои, които са могли да имат дечица, са се отказали от това си задължение към обществото и сега искате помощ от това общество. Ако те знаеха, какво е да те обгърнат две детски ръчици и да те целунат по бузата, не биха си пропилявали живота. Независимо от казаните от мене укори, аз съм за много и здрави дечица. Особенно за тези, които със всички сили се стремят да имат такива, независимо от грешките им. Дай Боже, да им бъде изпълнена молбата и желанието им. Защото те наистина ще бъдат чудесни майки.
57
0
 
0
 
! Отговори
Didi преди 15 години
Vav Franciya za parvo dete se pla6ta po 160 evro vseki mesec na maikata i se vdiga zaplatata na ba6tata,pri vtoro dete sumata stava 500 evro,a za treto ve4e da ne govorim kolko se vdigat parite.Izumena sam ot fakta,4e tuk e prestij i gordost da ima6 mnogo deca...no darjavnata politika go e napravila taka...
56
0
 
0
 
! Отговори
>>> преди 15 години
хаха абе пич ти явно си бил от тия деца дето не са ги кърмили и на 3 месеца са ги захвърлили някоя баба или стринка да ги гледа, няма такова озлобление като твоето честно, ама ти не си виновен:)))
55
0
 
0
 
! Отговори
anonimen преди 15 години
Идеята може и да се осъществи при по-голям брой на сестринския персонал.Сестрите с детски профил са напълтегно обучени да обгрижват бебета. Не е необходимо една детегледачка да бъде с висше образование. На бебетата не са им нужни психолози, с некачествено образование, най-добре обучени да се грижат за децата са медицинските сестри с детски профил ..
54
0
 
0
 
! Отговори
преди 15 години
52 chovek ti si mnogo zle. Ti li hranish maikite... che ot tvoite pari, kolko sa tvoite pari... Ot takiva kato tebe mi se povdiga. Ne stiga che v BG ima otricatelen prirast i sled 5 gosini tapata ni darjava shte e samo ot *** i turci ami tria da ima i umni kato teb. Mi sha jiveesh sas *** tva zaslujavash....
53
0
 
0
 
! Отговори
Za maikite, koito ni преди 15 години
Deteto se razviva mnogo dobre... rano prohodi, rano progovori i ... posle rano zapochna s polovia jivot , rano zapochna i s alkohola i s drogata i s... posle ne moja da suzdade normalna choveshka vruzka... zashto li ... ZASHTOTO E GLEDANO V INSTITUCIA< A NE V SEMEISTVO
52
0
 
0
 
! Отговори
Умини сме преди 15 години
Аман от ЕВРОидиотщини! Все държавата ви е виновна! Храни ви 9 месеца, сега и 12 месеца все с мойте пари и пак недоволни! Що не идете другаде да си гледате децата където е по хубаво! Чета в САЩ, Испания и другаде е прекрасно! Раждаш и утиваш да работиш няма кръчми, градинки, удумвания на мъже и жени абе РАЙ!