Лутеинизиращ хормон (LH)

Лутеинизиращ хормон (LH)

Какво представлява изследването?

Концентрация на лутеинизиращ хормон (LH) в кръвта.

Защо се прави изследването? (при какви заболявания...

Намира приложение при диагностиката на заболявания протичащи с хормонални разстройства – овариална недостатъчност, преждевременен климактериум при жените, хипогонадизъм при мъжете. Хормонът се синтезира и отделя от хипофизата, като функцията му е да предизвика разпукването на зрелия яйчников (Граафов) фоликул и образуването на жълтото тяло (corpus luteum). Овулацията настъпва от 24 до 36 часа след повишаването на количеството на Лутеинизиращия хормон. Това е средно 14 дни преди края на цикъла и продължава 1-2 дни, след което нивото на хормона спада.

Прицелни стойности

Мъже: 0.8-6.0 U/L Жени: фоликуларна фаза 1.6-10.2 U/Lпреовулация 8-23 U/Lсредата на цикъла 7.4-65 U/Lлутеална фаза 0.9-14 U/Lпостменопауза 10.5-42 U/Lбременни <1.1 U/L

Как се провежда изследването?

За целта на изследването се използва венозна кръв взета чрез венепункция.

Крие ли рискове?

Рисковете са свързани с венепункцията – спукване на вена и образуване на подкожен хематом, който с времето се резорбира.

Как да се подготвя?

За провеждане на изследването не е необходима някаква специална подготовка

Други

Посочените референтни стойности са ориентировъчни, при различните лаборатории обикновено има известни разлики и откронения от посочените. Да се вземат предвид референтните стойности на конкретната лаборатория.

Материалът има информативен характер и не може да замести консултацията с лекар. Преди да предприемете лечение, задължително се консултирайте с лекар.

Статии, свързани

Още от Новини и събития
Случаите на коклюш в Европа са се увеличили с 1000%

Най-уязвими са неимунизирани бебета под 6-месечна възраст

Доброкачествени образувания на гърдата, свързани с бременност и лактация

Откриват се специфичен вид аденоми, характерни за периода.