Кръвни тестове позволяват да се научи пола на плода с вероятност до 99% още в ранни срокове на бременността, се пише в The New York Times въз основа на анализ на материал, публикуван в списанието на Американската медицинска асоциация JAMA.


Вече е практика установяването на пола на плода при акушерско ултразвуково изследване, което може да стане най-рано през 12 гестационна седмица с прецизен апарат, проведено от опитен висококвалифициран специалист и при благоприятно положение на фетуса в матката.


Съществуват и няколко варианти за провеждане на генетични тестове при по-ранни срокове, които се разработват през последните години. При тях се използва кръв от майката, която се изследва за наличие на фрагменти на У-хромозомата. Последната не се носи от жената и намирането й в кръвта е показател за мъжкия пол на бъдещото дете.


Досега тестове за изследване на пола в ранни срокове на бременността, изключая тези, които се провеждат с амниоцентеза и хорионбиопсия и изследване на клетки на плода, имат сериозно оспорвана ефективност. Преди две години в САЩ компания-производител на тестове, която обещава надеждно определяне на пола на плода от 5 седмица на бременността, фалира след множество искове за обезщетения на потърпевши.

NEWS_MORE_BOX

 


Наскоро изследване на американски учени разглежда над 6500 случая на провеждане на тестове за определяне на пола през бременността. След анализа, екипът констатира, че в по-голяма част те са провокирани от медицински показания – при риск от раждане на дете със заболяване, обвързано с пола.


Одобрените тестове за определяне пола на детето с кръв от бременната дават резултати с точност над 95% при провеждане най-рано през 7 гестационна седмица. Точността нараства до 99% постепенно при срок до 20 гестационна седмица.


Провеждането на изследването по-рано е нецелесъобразно, тъй като резултатите се смятат за недостатъчно надеждни. Като нефективно се определя и изследването на урината на бременната за определяне на пола на плода.


Въпросът за изследването на пола на бъдещото дете е високо етичен. За допустимо се приема  извършването му по медицински показания. Тестовете обаче могат да бъдат използвани и за провеждане на селективни аборти по полов признак, практика, която се осъжда от световната общност, но която е разпространена в държави като Индия, Китай и редица други.