Оказва се, че грелинът или „хормонът на глада“, както е известен, повишава склонността към консумация на прекомерни количества алкохол.

Грелинът е открит през 1999 г. Синтезът му се изпълнява от хипоталамуса, панкреаса и стомаха. Доказано е, че благодарение на грелина се формира чувството на глад. Хормонът има отношение за развитието на заболявания като затлъстяване и анорексия.

Грелинът стимулира отделянето на соматотропин (растежния хормон) от хипофизата, подобрява процесите на обучение и запомняне и понижава продължителността на съня. Същият хормон стимулира развитието на бели дробове в плода.

При експеримент екип шведски учени установява, че мишките с инжектиран грелин предпочитат да пият от отделенията с алкохолна течност пред тези с вода. Обратното мишките, чийто рецептори за грелин са блокирани, не проявяват интерес към спиртната напитка.

Според Кент Беридж от Университета на Мичиган изследването на шведския екип може да послужи за разработване на нови методи за лечение на алкохолизъм.