Бременността предразполага към развитие на гъбични инфекции. Смята се, че причината за това е по-високата секреция на женски полови хормони, което води до промени на микробиоценозата на влагалището, благоприятстващо размножаването на гъбичките. Лечението на микотичните инфекции през бременността се назначава само от акушер-гинеколог. Дори безопасните на вид методи, използвани или препоръчани преди от медицинско лице, е възможно да са неподходящи за бременността.



Показания за лечение на кандида през бременността

  • Изразен дискомфорт на бъдещата майка, който накърнява качеството на живот, безпокои и може да доведе до стрес, състояние което е крайно нежелателно за бременните.
  • Риск от усложнение на микотичната инфекция, която може да е опасна за бременността – възможно е вътреутробно разпространение на инфекцията, развитие на гестоза, поява на риск от спонтанен аборт и преждевременно раждане.
  • Риск за предаване на инфекцията на бебето при раждане.




Лечение
За да се постигне ефективност в лечението и профилактиката на рецидивите на микотична инфекция е необходимо бременната жена да се придържа към подходящ специализиран режим на хранене, ниво на лична хигиена и терапията изписана от лекаря.



Специализирано хранене при микотична инфекция
Препоръчва се бременната жена да ограничи въглехидратното хранене. За това е необходимо да се въведе баланс в приема на продукти, като нарасне делът на белтъчната храна. Желателно е да се изключат захарните и сладкарски изделия. Не са подходящи и пикантните и мариновани продукти. Всички тези храни повишават киселинността на влагалището, което създава благоприятна среда за размножаване на гъбичките.
Препоръчва се консумацията на кисело-млечни продукти, които съдържат бифидобактерии, плодове и зеленчуци, които са богати на витамини и минерали необходими за здравето на майката и плода. 



При наличие на микотична инфекция – по-висока хигиена
При наличие на микотична инфекция е необходимо два пъти дневно измиване на външните полови органи. Специалистите препоръчват използването на ежедневни дамски превръзки и тяхната честа смяна. При микотична инфекция  бъдещата майка не бива да се излага на продължително физическо натоварване, дори то да е от дейностите, които не са противопоказни на бременността. Неподходящо е излагането на топло, тъй като високите температури стимулират потоотделянето и раздразнението на кожата. По правило до излекуване половите сношения трябва да се избягват.



Медикаментозно лечение
Кандидозата се лекува успешно с антимикотични средства, които се приемат през устата и локално. За по-ефективни се смятат оралните медикаменти, тъй като действието им започва в червата и постепенно се разпространява във всички органи и тъкани на организма. При бременните този метод на лечение  е неподходящ, тъй като медикаментите имат токсично действие, което ще се отрази неблагоприятно върху развитието на плода. Противопоказни на бременността са клотримазол, флуканозол, низорал, леворин. Нистатинът не влияе на плода и може да се приема по назначение от бременните, но ефективността му е ниска, а понякога и липсва. 



При локалното лечение се поставят таблетки, глобули или крем във влагалището. Терапията е по-слабо ефективна спрямо оралните таблетки, но е приемлива при бременност още повече, че съществуват разработени и изпитани фармацевтични продукти, чието приложение се смята за безопасно. При по-сериозни случаи може да се изпише и по-силно лекарство за локално приложение, но в края на бременността. Целта е да не се допусне заразяване на бебето при раждане.



Антимикотичните средства имат свойството „да изяждат“ витамините в организма. Ето защо при терапията срещу гъбички следва да се въведе прием на подходящ витаминен комплекс.