3. Какво е лечението?

Лечението на варицелата е комплексно. То включва предприемане на карантинни мерки, облекчаване на симптомите на заболяването и атакуване на самия вирус, причиняващ заболяването. В болшинството от случаите лечението се провежда в домашни условия. Хоспитализират се (приемат се за лечение в болница) само тежко протичащите случаи или тези с развитие на усложнения:

  • карантинни мерки - болните деца трябва да останат изолирани вкъщи (или в тежките случаи в специализирано болнично отделение) и да не посещават детска градина, детска ясла или училище докато не се покрият с корички всички мехурчета на обрива (с оформянето на коричка болният престава да бъде заразноопасен)
  • симптоматично лечение (за облекчаване на симптомите) - за понижаване на високата температура могат да се приемат нестероидни противовъзпалителни лекарства съдържащи парацетамол или ибупруфен и др. При децата трябва да се избягва прилагането на лекарства, съдържащи аспирин, поради опасността от развитие на сериозно състояние, наречено синдром на Рей. За преодоляване на обезводняването трябва да се приемат голямо количество течности
  • мерки за облекчаване на сърбежа от обрива - могат да се прилагат хладни компреси или хладна баня върху обрива както и цинков лосион или пудрене с пудра, съдържаща ментол, сулфатиацол, цинков сулфат и талк
  • за избягване разчесване на мехурчетата и вторичното им бактериално инфектиране (което се явява често усложнение) се прилага ниско изрязване на ноктите или слагане на ръкавици с един пръст при по-малките деца; прилагането през устата на антихистаминови препарати (Зиртек, Ксизал, Ериус и др.) може да облекчи сърбежа.
  • при поява на болезнени мехурчета по лигавицата на устната кухина се избягва даването на горещи, кисели и пикантни храни, децата се хранят с кашава храна и се прилагат студени течности.
  • етиологично лечение (насочено срещу вируса, причиняващ заболяването) - обикновено се прилага в по-тежко протичащите случаи на заболяването и при контингентите, рискови за развитите на усложнения. С него се постига облекчаване на симптомите на заболяването и по-бързото им отшумяване при положение, че започне максимално скоро след появата на обрива. Използва се противовирусния препарат Ацикловир (с търговско наименование Zovirax) както през устата така и венозно. Същият препарат съществува и като мехлем или очни капки за локално лечение на кожния обрив или евентуално възникнало възпаление на роговицата на окото. В изключително тежки случаи при болни с потисната имунна ситема могат да се прилагат мускулно или венозно препарати, съдържащи готови антитела (защитни молекули), насочени срещу варицела-зостер вируса. Такива са Vazigbulin и Vazigvenin.
  • лечение на усложненията - най-честото усложненеи което се наблюдава при децата е вторичното развитие на бактериална инфекция в разчесани те мехурчета на обрива. Това състояние се лекува с антибиотици (важно е да се отбележи, че тъй като варицелата е вирусно заболяване, самото то не се лекува с антибиотици, тъй като те не унищожават вирусите).