Регистрация

България става представител за Източна Европа на френското пиле "Дюк"

Автор: "Регал" 14 март 2008 , 2 коментара

България стана единствен представител за Източна Европа на френския производител на специално селектирана порода пилета с характерен жълт цвят – "Дюк" (DUC). Изпълнителният директор Жоел Маршан съобщи, че компанията планира инвестиции в нови ферми и технологии в страната, като до 2012 г. ще затвори цикъла на производство на българска територия.

Фотограф: -

България стана единствен представител за Източна Европа на френския производител на специално селектирана порода пилета с характерен жълт цвят – "Дюк" (DUC). Изпълнителният директор Жоел Маршан съобщи, че компанията планира инвестиции в нови ферми и технологии в страната, като до 2012 г. ще затвори цикъла на производство на българска територия. Ниша за развитието на марката французите откриват в нарастващата консумация на пилешко месо, както и във факта, че все повече потребители търсят пиле, чиито качества се доближават до домашното.

Френският гигант навлезе на регионалния пазар през миналата година с инвестиция в 18 наши ферми, разположени из цяла България, и с планове да се разрасне в Източна Европа. Само за няколко месеца България покри високите стандарти за отглеждане, производство и контрол на специалната френска порода, които съвпадат с тези в ЕС. Днес се произвеждат 6-7 хил. пилета седмично, като плановете на компанията са капацитетът през 2012 г. да достигне 15 хил. пилета седмично. "Дюк" си поставя за цел да увеличи и броя на фермите, с които работи. Сега те са 20, като броят им до пет години трябва да достигне 160. С фермерите френската компания сключва дългосрочни договори, не по-малко от 10-годишни, като гарантира същото заплащане като на френските фермери при изпълнени условия по договорите, включително високо качество на продукта. Компанията осигурява на фермите пилета, фураж и всички необходими консумативи, с които да спазват технологията на производство.

Износът за европейския пазар от България ще започне колкото се може по-скоро, каза Жоел Маршан. Той ще се извършва от френски дистрибуторски компании, с които компанията работи.

Според Жоел Маршан българският пазар на пилета не е сегментиран, предлага се само т.нар. индустриален бройлер. По данни на Министерството на земеделието и горите за 2007 г. производството на пилешко заема 61.2% от пазара и нараства с 5000 тона годишно. До три години се очаква консумацията у нас да се увеличи с 1 кг. на глава от населението и да достигне 10 кг. Най-голям дял от пазара заемат промишлените бройлерни пилета, които масово се произвеждат и предлагат, а домашни кокошки могат да се намерят само в домакинствата. Породата "Дюк" е кръстоска именно между двете и се отглежда единствено в България за цяла Източна Европа. Тя балансира между цената на бройлера и качествата на домашното пиле. Пилето "Дюк" е средно с около 15% по-скъпо от бройлерите.

Резултатите от независимо маркетингово проучване на Synovate, направено по поръчка на "Дюк", показват, че пилешкото месо присъства в 90% от месечното меню на българина, който го предпочита поради по-леката му хранителна стойност, вкус, лесно, бързо и многообразно приготвяне.

Според резултатите от проучването "идеалното пиле" трябва да отговаря на 4 критерия – да има определен, близък до естествения, цвят и вид, да е на подходяща цена и да има по-добра хранителна стойност в сравнение с индустриалния бройлер. Основното при избора на българската домакиня е пилето да се доближава максимално до домашното – да е жълто като кокошките от "едно време", да е с плътно месо и да съдържа по-малко мазнини."Стегнато" пиле в представите на жената-домакиня се "получава", когато то е отгледано на по-голяма площ и е имало възможност да се движи свободно. Запитаните смятат, че ако цената на едно пo-здравословно пиле е прекалено ниска, това подлага под съмнение неговото качество.

Конкретно при "Дюк" естественият жълт цвят е резултат от съдържанието на висок процент царевица в храната му и на специално селектираната порода. То се храни със 100% растителна храна, богата на минерали и витамини. Месото му е едро, стегнато и бедно на наситени мазнини. Расте на по-голяма площ (около 15 пилета на кв. м.), което условие е задължително според изискванията за производство на DUC Франция, поясняват от компанията. За сравнение индустриалните бройлерни пилета, които са най-познати на българската домакиня, се гледат по близо 20 на кв. м.

Храната на пилето "Дюк" не съдържа антибиотици и животински примеси, а само растителни фуражи, обясни Жан Пиер Шарерон, директор производство на френската компания. Именно това прави месото му богато на полезни съставки. Цялата верига на производство и изхранване е сертифицирана по НАССР (система за безопасност на храната). Проба от фуража се изпраща периодично във Франция, а техен представител идва у нас да следи покриването на изискванията за качество и отглеждане. Характерно при селектираната порода е, че е устойчива на болести. Всяко пиленце се ваксинира при излюпване и разполага с контролна карта в периода си на отглеждане (от 50 до 56 дни).

Пилето "Дюк" се продава от една година по българските магазини. Можета лесно да го познаете по жълтия му цвят, казва Жан Пиер Шарерон.

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
Николай Бекяров: През 2021 г. пазарът на сладолед спадна до 104 млн. лева Управителят на "Юниливър Айс Крийм България" посочва пред "Капитал", че цените вече са увеличени с 12-20%
"Билла" с 15% ръст на оборота за 2023, като продажбите надхвърлят 1.4 млрд. лева До края на тази година веригата планира да отвори още 12 магазина и да има над 170 обекта в България