🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Всеки има нужда от психотерапия

Цветелина Йосифова    ©  Цветелина Ангелова
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Профил

Цветелина Йосифова е съосновател и съдиректор на Центъра за култура и дебат "Червената къща". В сивито й има много наука и изкуство, обилно посипани с "психо". Най-сложното, което трябва да запомним, е, че тя е психотерапевт и психодрама терапевт. За децата от домовете, с които работи, и за студентите от магистърската програма "Артистични психо-социални практики" към НБУ тя е просто Цвети.

Поводът да я потърсим беше една кръгла маса в рамките на Четвъртата национална конференция по психотерапия във Варна, на която се обсъждаше изработването на закон за психотерапията.

У нас нуждата от грижа за душата сякаш става все по-осезаема – от езотеричните четива до семинарите за личностно развитие и себепознание. Кога идва вашият ред, на психотерапевтите?

Душата е понятие, принадлежащо към религиозните и духовни практики. Психотерапията е от различен порядък и не би следвало да бъде сравнявана или приравнявана с тях. Тя е грижа за ума и за това как функционира човек на земята.

Психотерапията не чака на опашка, за да бъде приета или призната от някого. Тя е самостоятелна научна дисциплина и практика на една свободна професия. Съществува вече над един век – от времето на големите френски и австрийски лечители, предвестници на психоанализата, като Жан-Мартен Шарко, Йозеф Бройер, Иполит Бернхайм и др., когато психотерапията е поставяла основите на строгите рамки на днешната си клинична практика.

Психотерапията почива върху специфично знание в областта на човешкото развитие и отношения, което е натрупано след задълбочени изследвания на ранното детско развитие, изграждането на психични структури, отношенията между хората, личностното развитие и родителстването, груповите отношения, динамиката между хората в група и много други.

Чрез психотерапията пациентът търси разбиране и приемане на своите проблеми. Той търси да разбере себе си, а терапевтът е в ролята на другия човек, който е способен да разбере и приеме и който е готов да го придружи в това общо приключение.

Кой има нужда от психотерапия?

Всеки има нужда от психотерапия в определен смисъл: Човекът, които се опитва да разбира и познава по-добре себе си или изпитва затруднения при справяне с тревожността и напреженията, препятстващи личностното развитие и ежедневния му живот. Този, който среща проблеми в общуването с близките, колегите, приятелите си. Такава нужда има и този, който желае да изследва отношенията си с околните, за да разбере по-добре начините, по които взаимодейства с тях. Всъщност човек има нужда от психотерапия, за да се развива като човек.

Как най-просто бихте обяснили разликата между психотерапия, психоанализа, психиатрия и психология?

Психотерапията е обобщаващо понятие за всички психотерапевтични методи и подходи и в този смисъл включва психоанализата като един от индивидуалните методи. Съществуват множество индивидуални и групови психотерапевтични методи и подходи или школи, както също можем да ги наричаме.

Ако психиатрията свързваме най-вече с медикаментозното лечение на психически заболявания и разстройства, психологията се занимава с консултиране, тестване и остава повече в научните изследвания, то психотерапията е такова изобретение на науката и практиката, което прилага специфично научно знание за хората и човешките отношения. Психотерапията интерпретира текста (думите, жестовете, движението, интонацията и др.) на пациента, като използва това специфично знание. Психотерапевтичното лечение се провежда в строга времева и съдържателна рамка на отношенията между терапевт и пациент, има определена регулярност, продължителност и цел. В някои случаи е възможно и добре да се комбинира индивидуална и групова работа, както и взаимодействие на психотерапията с психиатрично лечение и адекватно насочена социална работа.

Кога идват резултатите?

Сложен въпрос, който бива изследван в самия психотерапевтичен процес от участващите в него – терапевт и пациент. Обичаме да казваме, че първите седем години са най-важните за изграждането на един човек. Човек обаче живее с проявленията на тези най-ранни седем години през целия си живот. По подобен начин ефектът от добрата психотерапия остава за цял живот и дава отпечатък на нашето по-нататъшно съществуване, като го прави по-пълноценно. За да има ефект от психотерапевтичната работа, се изисква инвестиране на време и желание от страна на пациента, както и активното му участие в психотерапевтичния процес. Това е доброволен акт, никой не може да бъде заведен на психотерапия насила. Психотерапията не въдворява, тя открива възможности за осъзнаване, разбиране и промяна.

Как ще ме посъветвате да подходя при избора на психоспециалист?

Бих ви посъветвала да погледнете страницата на Българската асоциация по психотерапия - БАП. Това е професионалната организация по психотерапия в България. Нейните стандарти са и стандартите на Европейската асоциация. В момента в БАП членуват 74 индивидуални и 8 групови членове, които представляват отделни психотерапевтични направления и техните професионални общности.

Съвсем отскоро съществува и Национален регистър на психотерапевтите в България. До момента там са вписани 21 специалисти. Идеята е регистърът постепенно да обхване всички обучени и да даде допълнителна гаранция за качество и референция на пациентите. За момента той е единственият легитимен списък на психотерапевтите у нас, доколкото преди вписването в него се прави обстойна преценка на квалификацията на кандидата по стандартите на БАП и ЕАП.

Имате ли данни за броя на практикуващите в България?

Според мен в момента в България има няколкостотин обучени в различни методи психотерапевти, като много малка част от тях практикуват единствено психотерапия. Ако търсим сравнение с практиката в други страни, у нас са необходими няколко хиляди психотерапевти. Изследвания в други държави показват, че около 5% от населението се нуждае от психотерапия.

Защо е необходим закон за психотерапията? Не е ли това излишно администриране, затормозяващо одържавяване на област, която може да бъде регулирана с вътрешни за професионалната общност механизми?

По никакъв начин не става дума за одържавяване на психотерапията, нито за администриране или бюрократизиране. Желанието ни е за създаване на закон-платформа, който да остане максимално близо до историята и реалността на психотерапията и психотерапевтичната практика в България, като същевременно се опре на най-доброто от законодателния опит в други страни. Обмисляме закон, който да побира и съдържа равностойно и по най-добър начин всички практикувани у нас методи, както и да дава пространство за нови.

Имаме нужда от помощта и съдействието на държавата, за да може психотерапията да очертае ясно границите си сред другите професии в социалното поле. Така да даде по-добри гаранции на хората, които имат нужда от нея, и да достигне до повече групи от хора, до всички, които биха се възползвали по благоприятен начин от нея. В този смисъл е съвсем естествено законът да стане наследник и да продължи добрите практики на БАП. Опитваме да търсим аналогия с регулацията на други свободни професии у нас. На този етап обмисляме създаването на психотерапевтичен съвет или камара на психотерапевтите като висш регулиращ орган на обучението, лицензирането и практикуването на психотерапия.

Как е по света?

В седем европейски страни има приети и действащи закони за психотерапията. Това са Австрия (най-старият закон от 1990 г.), Германия, Италия, Малта, Франция, Холандия и Швеция. Във всяка от тях здравната каса покрива напълно или частично психотерапевтичното лечение. Ефектите от въвеждането на законодателство във всички тях са подобни. Ще спомена два от тях – по-добра грижа за пациентите чрез гарантиране на по-добро качеството на практикуването на психотерапия и достигане на психотерапията до различни социални групи, които иначе не биха имали шанс да се възползват от нея.

Кое е най-важното, което би се променило след приемането на подобен закон?

Приемането на Закон за психотерапията у нас би уредило обучението, практиката и лицензирането на една нова за България свободна професия, каквато е психотерапията. Уредбата би била в интерес най-вече на хората, които се нуждаят от психотерапия. Тя би допринесла за повишаване на качеството на практикуване на психотерапия, като същевременно би регламентирала отношенията с различните институции, например психотерапевтична практика в болничните заведения, система за насочване и др.

19 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    bgmw avatar :-|
    БМЗ
    • + 13

    Всеки трети у нас има нужда от психотерапия. Така казано, не мисля че е добре посещенията при терапевта да бъдат обвързани с финанси. Иначе психотерапията се превръща в бизнес, тъй като сеансите никак не са евтини, а и трябват доста като брой. Още повече, това е една територия, където грешките могат да имат трагични последствия - ако е кола, ще я закараш на друг майстор, ама със психиката нещата са далече по-сложни и недоказуеми.
    Не знам каква схема трябва, но във всеки случай не е приятна мисълта да дадеш 2000 лв и да се окаже, че ефектът е практически нулев.

    Нередност?
  • 2
    john_3volta avatar :-P
    john trivolta
    • - 1
    • + 29

    "Всеки има нужда от 3 кг месо дневно!", контрираха от Съюза на месопроизводителите.

    Нередност?
  • 3
    milen_mihailov avatar :-|
    Milen Mihailov
    • - 2
    • + 13

    Психиатрите имат една поговорка "Няма нормални, има само непрегледани", но това показва просто колко са луди самите те :)

    Нередност?
  • 5
    robokop avatar :-|
    robokop

    Какво да направя , за да придобия лиценз ?

    Нередност?
  • 6
    goblenka avatar :-|
    goblenka
    • - 4
    • + 9

    Мисля, че дори сме закъснели. Спешно трябва да се регламентира тази дейност, да се обучат специалисти и да се заработи! В България трудно ще се намери човек, наясно със себе си, добре структуриран в обкръжението си и в обществото. За това и сме най - нещастно усещащата се нация! Имаме нужда от помощ, за да намерим най-доброто поведение, най-подходящото отношение, най-безболезненото отработване на многоликия, вездесъщ стрес и все по-крайни провокации... Това ще ни помогне да се изправим, да намерим силните си качества и уменията си за откриване на добри практики. Ще ни направи силни, пробивни, гъвкави, успешни, удовлетворени, успешни. Аз бих се включила в тази сфера и като потребител на услугата и като новообучен професионалист! Много перспективна, много необходима професия!

    Нередност?
  • 7
    jelezen avatar :-|
    jelezen
    • - 4
    • + 3

    Може и да е така. Не мисля, че всеки има нужда от това. Но всеки знае откъде идват треговите и проблемите му. Трябва ли наистина друг човек, специалист да му каже същото? Мои познати ходят и помощта се изразява в рецепта. Не получават отговори - те си ги знаят.

    Нередност?
  • 8
    chiqui avatar :-|
    chiqui
    • - 4
    • + 18

    Всеки има нужда от психотерапевт!?А някои от психотерапевтите даже се нуждаят от психиатър.Живея в един свят където въпроса How are you не се очаква отговор, казваш само O.K!На "que tal?"отговаряш с "que tal?"........Фундамента на обществото е "завист на чуждият успех и страх от собственият провал".Просто трябва винаги да казвам ,че съм добре дори когато само преди половин час съм научила ,че гаджето ми спи с най-добрата ми приятелка,чe майка ми е неизлечимо болна,че цяла нощ не съм спала от зъбобол,че съм дълбоко нещастна в работата си.......После в къщи сама с компютъра разказвам на виртуалните ми "приятели"моите нещастия и те ме "утешават" и аз ги утешавам в технитеТова което казвам на непознатите в online няма да кажа на съседа си я!.В понеделник отивам до психотерапевта.Длъжен е да ме слуша!Затова плащам.Все тая,че и той си има проблеми с жената.Просто го напусна заради друг по-печелив.Знам,че и той купува "моето"лекарство от "моята"аптека.На 15то число ми изписват Prozac.Tой ми осигурява "оптимистичната" просаковата усмивка.А иначе ние всички сме силни,доволни,успели,забогтели и винаги сме О.К.
    Няма психотерапевт за погрешна ценостна система,за липсващи приятели,за деструкрурирани семейства,за липса на любов......Това не се лекува нито с Prozac,нито със Seroxat нито с лобектомия дори!



    Нередност?
  • 9
    goblenka avatar :-|
    goblenka
    • - 3
    • + 4

    До коментар [#7] от "jelezen":

    Мислят, че ги знаят! Това не са болни хора! По-скоро, леко, или силно дезориентирани и несигурни. Често човек си мисли, че знае какво може, колко са му силите и кое е правилното решение, а се оказва, че греши. Аз например, имам проблем с провокациите. Не съумявам да ги отблъсквам, нито да ги отработя вътрешно. Околните много бързо го разбират и го използват. Един такъв специалист би ме научил да се справям с този проблем. Има много начини, много подобни лостове за постигане на цели, или лична защита, чрез откриване и използване слабостите на другите. И на това могат да ни научат. Аз, например имам нужда от такова обучение, от такъв тренинг. Бих казала, че това трябва да се превърне в социална услуга. Който иска повече, може да получи специално, персонално отношение срещу заплащане.

    Нередност?
  • 10
    goblenka avatar :-|
    goblenka
    • - 2
    • + 2

    До коментар [#8] от "chiqui":

    И това е решение. Много скоро, обаче губиш анонимност във виртуалния свят и проблемите ти стават общественно достояние. Ставаш уязвима. На мен много ми се иска да усвоя новата философия на живота, защото старата вече е вредна, а аз градя върху нея. Искам да науча кои са лостовете за манипулация и как да боравя с тях. Как да се защитя от такива, които вече са научили тия неща! Тогава няма да имам нужда от виртуални, или реални изповедници. Ще си оправям живота сама, без да пропадам в емоционални дупки. Дори финансовите пропадания няма да са толкова страшни, защото ще съм по-сигурна в себе си и съответно - по - смела. Не мислиш ли?

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал