Депутати предлагат безсрочните лични карти за граждани над 58 години да отпаднат

Депутати предлагат безсрочните лични карти за граждани над 58 години да отпаднат

© Надежда Чипева, Капитал

Отпадане на безсрочните лични карти, които в момента се издават на всички български граждани над 58 години, предлагат от ГЕРБ.


Предложението за промени в Закона за личните документи е внесено от председателя на вътрешната комисия в парламента Маноил Манов и от Христо Терзийски и Младен Маринов, които са бивши вътрешни министри.


Личната карта за гражданите от 14- до 18-годишна възраст е със срок на валидност 4 години, след навършване на пълнолетие тя се подновява на всеки 10 години, а след 58 години досега документът ставаше безсрочен.




С промените се предвижда това да отпадне. А личната карта на хора над 70 да може да се издава с валидност 30 години, но само ако те изрично заявят искането си, в противен случай срокът от 10 години остава. Ако им се издаде документ с валидност 30 години, властите трябва да уведомят за удължения срок всички държави членки, но все пак е възможно тези граждани да имат затруднения при преминаване на границата, се посочва в текстовете.


Вносителите мотивират предложението си с Регламент на Европейския парламент и Съвет от 20 юни 2019 г. и препоръка на Международната организация за гражданска авиация (International Civil Aviation Organization/ ICAО Doc 9303), в които се посочва, че периодът на валидност на личните карти следва да не е повече от 10 години предвид променящия се вид на притежателите на документа с течение на времето.


Пръстови отпечатъци да не се съхраняват


Народни представители от "Продължаваме промяната - Демократична България" също са внесли промени в закона. Бившият министър на електронното управление Божидар Божанов заедно с Ивайло Мирчев, Надежда Йорданова и група депутатите предлагат пръстовите отпечатъци, които гражданите са дали при заявяване на лични документи, да не се съхраняват в МВР. Този принцип няма да важи единствено ако те дадат изрично съгласие в заявлението.


От "Продължаваме промяната - Демократична България" също мотивират предложението си с регламента на ЕС от 2019 г., според който пръстовите отпечатъци са особена категория лични данни. Сред аргументите са, че те не може да се ползват за нищо друго освен за граничен контрол.


Пример за възможните рискове е случай от 2019 г., когато от частна компания във Великобритания са изтекли пръстови отпечатъци на над 1 милион души. "И ако пробити пароли могат да се сменят, данните за пръстовите отпечатъци, както други биометрични данни, са непроменими на практика", се посочва още в мотивите.


Предлагат се и мерки за намаляване на тежестта при заявяване на лични документи. В случай че български гражданин има вече издаден личен документ, то да може да се идентифицира с него за издаване на последващ такъв, а не с удостоверение за раждане, дори същият да е с изтекъл срок на валидност.


Второто облекчение предвижда органите, приемащи заявления, да не се изискват копия от удостоверение за раждане, защото тези, които не носели такива, били пращани по книжарници, които невинаги работили, а и услугата била срещу заплащане.

Ключови думи към статията: