Производството и търговията на козметични подукти в Европейския съюз се регулира с Регламент 1223/2009 относно козметичните продукти. Чрез този нормативен акт се изработват и хармонизират по изчерпателен начин правилата на Общността с цел постигане на вътрешен пазар на козметични продукти, като същевременно се осигурява висока степен на защита на човешкото здраве.

В допълнение, на национално ниво в България следва да се имат предвид изискванията на Закона за здравето и Наредба № 14 от 28 юли 2014 г. за определяне на подробни правила за представяне на информацията по чл. 19, пар. 4 на Регламент (ЕО) № 1223/2009 относно козметичните продукти, изисквания за ефикасност на слънцезащитните козметични продукти и химичните методи за проверка състава на козметичните продукти, както и множество специални нормативни актове.

На настоящата платформа можете да се запознаете с текстовете на всички цитирани нормативни актове, като при нужда сме готови да предоставим допълнителна информация относно правата и задълженията, произтичащи от тях.

Екипът ни от юристи, козметолози и оценители на безопасността на козметични продукти е с дългогодишен практически опит в прилагането на нормативните изисквания относно производството и търговията на козметични продукти, което го прави Вашия най-подходящ партньор във всеки момент от производството и търговията на козметични продукти.

КАК МОЖЕМ ДА ВИ БЪДЕМ ПОЛЕЗНИ:

Съдействие при регистрация на Вашата нова компания или вписване на промени по фирменото дело на съществуваща компания.
Предоставяне на информация относно приложимото право – европейско и национално, в областта на козметичното законодателство.

Много важно е при стартиране на нов бизнес – в случая производство или търговия с козметични продукти, да сте наясно с нормативните изисквания, които следва да съблюдавате.

Козметичните продукти се произвеждат и търгуват в условията на уведомителен режим, т.е. не е необходима предварителна сертификация, лицензиране или получаване на разрешение. Това не означава обаче, че няма ясни и строги правила за производство и търговия. А неспазването им може да доведе до немалки по размери глоби, предписания от контролните органи за изтегляне на продукти от магазинната мрежа, пр.

Препоръчваме предварително да се запознаете подробно с изискванията за производство и пускане на пазара на козметика. Нашият екип от юристи, иноватори, оценители на козметични продукти е в състояние да Ви консултира относно всеки етап от козметичното производство и търговия по посочените по-долу позиции.

Разработване на рецептури на нови козметични продукти

При разработването на рецептурата се има предвид:

  • желаното от производителя действие на козметичния продукт, т.нар. рекламна претенция;
  • целевата група, към която ще бъде насочен продуктът;
  • нормативните изисквания относно съставките, използвани в козметиката;
  • последните научни постижения в областта на формулиране на козметични продукти.
Реформулиране на съществуващи рецептури, поради промяна в състава на продукта или поради законодателни промени.
Консултиране относно необходимостта от замяна на козметична съставка и да предложим варианти.

Причините за реформулиране на козметични продукти могат да бъдат най-различни: от желание за промяна в рекламната претенция на продукта до законова забрана или ограничаване употребата на козметична съставка, използвана в конкретния продукт.

В случаи на законодателни промени нашите специалисти са в състояние да предложат една или повече съставки, подходящи да заменят забранената или ограничена за употреба съставка.

Консултиране относно видовете тестове, които следва да извършите на суровините и крайния продукт.

Безопасността на козметичните продукти в контекста на защита здравето на потребителите е водеща цел при осъществявания контрол над козметичното произодство. Тази безопасност следва да бъде сред приоритетите на производителите и търговците на козметика и се гарантира чрез провеждане на редица тестове върху използваните съставки и върху крайните форми.

Извършването на необходимите тестове – на суровини, крайни форми и опакоки, е важна предпоставка за успеха на Вашата козметична линия или отделен козметичен продукт.

Екипът ни от опитни иноватори е готов да Ви консултира относно вида на тестовете, обхавата на тестовете и разбира се: акредитираните лаборатории, в които можете да ги извършите.

Консултиране при избора и закупуване на суровини.
Консултиране при избора и закупуване на опаковки.

Изборът на най-подходящите суровини и опаковки за Вашия продукт е от особено значение за постигане на предварително очертаните цели. Не трябва да се подценява и значението им при формиране на производствената цена на продуктите.

Освен избор на опаковки и суровини, можем да Ви предоставим информация за техните дистрибутори / вносители в България.

Консултиране при изготвяне на етикета на козметичния продукт, вкл. съдействие при формулиране на рекламната претенция.

Изготвянето на етикет на козметичен продукт е често подценяван момент. Последното е причина за редица проблеми за търговеца, поради:

  • наличие на рекламна претенция, изготвена в нарушение на Регламент 1223/2009 и Регламент 655/2013;
  • липса на задължителна съгласно Регламент 1223/2009 информация;
  • липса на информация, вкл. пиктограми съгл. Закона за управление на отпадъците и наредбите за неговото приложение;
  • липса на информация на български език в нарушение на нормите на Регламент 1223/ 2009 и Закона за здравето.

Трябва да се има предвид, че етикетът е основно средство за комуникация между производител и потребител, поради което  законодателят обръща особено внимание на неговото съдържание. Етикетът е и първият досег на контролния орган при осъществяване на контрола върху козметичните продукти в магазинната мрежа.

Изготвяне на Досие на козметичния продукт.

Всеки козметичен продукт, пуснат на пазара на Европейския съюз, следва да има Досие. Това означава, че продукт, произведени извън ЕС, също трябва да имат Досие – последното се изготвя най-често от вносителя на продукта, който е и отговорното лице за пазара на ЕС.

Нашите наблюдения и опит показват, че изготвянето на досие на продукт, произведен извън ЕС, представлява сериозен проблем пред вносителя. Основната причина за това е фактът, че вносителят е търговец и често няма експертизата в областта на производството на козметика.

В тази вързка сме в състояние да съдействаме при кореспонденцията с производителя, набавянето на Листове за безопасност и всички останали документи, нужни при изготвянето на Досието.

Изготвяне на Доклад за безопасност на козметичния продукт.

Всеки козметичен продукт, пуснат на пазара на Европейския съюз, следва да има Декларация и Доклад за безопасност.

Оценката на безопасността на козметичния продукт се извършва, както е посочено в част Б от приложение I към Регламент 1223/ 2009, от лице със специална подготовка – т.нар. оценител на козметични продукти. Обръщаме внимание, че не всеки оценител е в състояние разработва рецептура, да реформулира или да съдейства при подготовката на досие на козметичен продукт.

Нашето предимство е, че сме в състояние да представим комплексната услуга по изготвяне на Досие и Доклад за безопасност, както и нотификация на всеки Ваш козметичен продукт.

Нотификация на козметичния продукт в Нотификационния портал за козметични продукти.

Получаване на нотификационен номер на козметичен продукт.

Преди да бъде пуснат на пазара на ЕС, информация за всеки козметичен продукт следва да се предостави в Нотификационния портал – т. нар. нотификация.

След успешна нотификация на продукта в Нотификационния портал, съответният продукт получава уникален нотификационен код.

Ако компанията – търговец или производител, няма профил в Нотификационния портал, е необходимо тя да бъде регистрирана.

Регистрация на компанията – производител, вносител или дистрибутор, в Нотификационния портал за козметични продукти.
Извършване на промени в съществуваща регистрация на компания в Нотификационния портал за козметични продукти (CPNP).

Всяка компания – производител, вносител или дистрибутор на козметични продукт, следва да бъде регистриран в Нотификационния портал. Тази регистрация е еднократна.

Получаване на Здравен сертификат от Министрество на здравеопазването.

Напоследък все по-често търговци на козметични продукти се нуждаят от Здравен сертификат, издаден от МЗ, за да могат да изнесат своята стока Европейския съюз. Това не е изискване на българската държава, а изискване на търговци извън ЕС, за които Здравният сертификат представлява допълнителна гаранция относно качеството на козметиката.

Получаването на Здравен сертификат е резултат от детайлно регламентирана процедура, за спазването на която можем да Ви помогнем.

Легализация на документите на козметичен продукт с оглед предстоящ износ.

Окомплектоването на документи и тяхната легализация с оглед предстоящ износ е доста формализирана процедура, за която в състояние да Ви помогнем.

Прилагане изискванията на Добрата производствена практика за козметиката (Good Manufacturing Practice – GMP)

Съгласно чл.8 от Козметичния Регламент 1223/2009 производството на козметични продукти трябва да съответства на добрата производствена практика с оглед постигането на целите на член 1 от същия регламент, а именно: гарантиране функционирането на вътрешния пазар на ЕС и висока степен на защита на човешкото здраве.

Съответствието с Добрата производствена практика се счита за постигнато, когато производството отговаря на изискванията на хармонизирания стандарт БДС EN ISO 22716:2008 Козметични продукти. Добра производствена практика.