"Не идва краят на света": как учениците да се справят с изпитната треска

"Не идва краят на света": как учениците да се справят с изпитната треска

© cottonbro studio, Pexeles.com

Остава по-малко от месец до провеждането на държавните зрелостни изпити и два месеца до националните външни оценявания след седми клас. От представянето на учениците на изпитите зависи приемът в мечтаната гимназия или специалност в университет. С напредването на времето до изпитите притеснението на учениците и техните родители също нараства.


Повечето ученици изпитват притеснение, когато наближават изпитите, но всяко дете изживява стреса по различен начин, казва пред "Дневник" психотерапевтът Ели Ангелова. Допълва, че повечето деца полагат огромни усилия, но има и други, които отказват да учат, защото мислят, че няма да се справят, постоянно отлагат подготовката си или твърдят, че не искат да се явят на изпитите от страх да не се изложат.


Като основна причина за тревожността на учениците Ангелова посочва натиска от страна на родители и учители.




Седмокласниците пък за пръв път се сблъскват с отговорността и с вземането на важни решения за бъдещето си и това много ги тревожи, коментира Ангелова. Допълва, че напрежението при тях започва дори от шести клас, особено ако децата вземат и частни уроци. Припомня, че най-добрата стратегия са всекидневните усилия, а не преговор на учебния материал в последния момент.


Зубренето е равно на стрес

Ели Ангелова, психотерапевт


Обяснява, че учениците, които се опитват да зубрят уроците си, особено преди изпитите, се стресират в пъти повече, отколкото ако всеки ден си правят записки и преди изпита само ги прегледат.


Отбелязва, че някои ученици се опитват да бъдат перфектни, защото ги е страх, не знаят какви резултати да очакват и не искат да разочароват родителите и учителите си. "Тревожността може да доведе до кожни проблеми, алергии, стига се дори и до паник атаки", казва психотерапевтът.


Почивка и успокояване преди изпита


Тук идва и ролята на родителите: "Те трябва обяснят на децата си, че дори и да не са се представили по най-добрия начин на изпитите, не идва краят на света и всичко може да продължи по най-добрия начин за тях, независимо от оценката".


Тийнейджъри в капана на социалната тревожност
Тийнейджъри в капана на социалната тревожност


Не е добре родителите да проектират собствените си стремежи върху децата, напомня Ангелова. Допълва, че родителите трябва да покажат на децата си, че ще ги приемат, че ще продължат да ги обичат и че ще продължават да бъдат до тях, независимо от крайната оценка. "Изпитите наистина са много важни, но здравето на децата и това да ги виждат радостни, щастливи е много по-важно със сигурност", коментира Ангелова.


В помощ за намаляването на тревожността идват пробните матури, които голяма част от училищата и частните школи организират. Така децата ще бъдат по-подготвени за това какво могат да очакват дори като организация на изпита, казва Ангелова.

"Моментът на матурите е като да излезеш на голямата сцена - напрежението е огромно. Получава се нещо като сценична треска", изтъква психотерапевтът.

По думите на Ангелова е добре учениците да преговарят учебния материал, но е важно преди изпита децата да си починат, да се опитат да се отърсят от напрежението, да се нахранят добре, са се свържат със съучениците си, на които им предстои същото преживяване.


Това важи и за предстоящата великденска ваканция. Ангелова препоръчва децата да бъдат оставени да си починат и да се откъснат за няколко дни от трудните уроци. "Ваканцията е време децата да прекарат малко време със семейството си, да обърнат внимание на самите себе си", казва психотерапевтът.


Справяне с тревожността в деня на изпита


Наред с носенето на вода и шоколад по време на изпита, Ангелова подчертава нуждата от подкрепа от страна на родителите към децата в изпитния ден. "Може сутринта да им направят хубава закуска, да им пуснат музика. Ако изпитът се проведе в непознато училище, нека родителите отидат там заедно с децата по-рано, за да могат учениците да свикнат с новата обстановка".


"Техниките за дълбоко дишане наистина помагат много. Родителите могат да им покажат различни техники, които могат да ползват и по време на изпита при нужда", казва Ангелова.


Ангелова съветва учениците, след като прегледат всички задачи, да започнат с решаването на тези, за които са сигурни, че знаят верния отговор. По думите ѝ това ще накара учениците да се почувстват по-уверени, че ще се справят с изпита. Препоръчва учениците да пропускат въпросите, за които се колебаят, и да преминат нататък, а по-късно да се върнат отново към решаването им.


Над 51 хил. зрелостници са подали заявление за явяване на матура по български език
Над 51 хил. зрелостници са подали заявление за явяване на матура по български език

Към препоръките си тя напомня, че учениците трябва да следят времето, с което разполагат до края на изпита. Преди да предадат изпитната си работа е добре отново да проверят дали са дали отговори на всички въпроси в бланката за отговори.


"Ако усещат, че са напрегнати по време на изпита, нека се опитат да дишат, да издишват, да осъзнават, че са тук в момента, че всичко е наред, да пийнат вода или да хапнат малко шоколад, след което да продължат нататък", съветва психотерапевтът.


Всичко, което трябва да знаете за: