Преместване от Германия в България на ученик 7 клас

  • 3 833
  • 32
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 20
Здравейте! В семейството сме пред голяма дилема: искаме да се приберем в България от Германия. Имаме дете, което сега е в шести клас в Германия, съответно ако се преместим бихме искали да го запишем в седми клас в България. Детето пише и чете на български без проблем( постарахме се доста през годините затова). Зная, че седми клас е доста труден в БГ, децата се подготвят за HBO. Чудя се дали ще се справим, дали на детето ще му дойде нагорнище. Всъщност дали въобще ще го запишат в седми клас или трябва да се държат изпити приравнителни? Някой минавал ли е този път? Бих се радвала да сподели. Трябва да се ориентирам до лятната ваканция, за да зная дали да предприемем тази стъпка или не, затова ще се радвам на всякакви мнения. Благодаря!
P.S. Възникна още един въпрос в главата ми. Какво се случва ако решим след 1 година да се върнем, т.е. когато детето трябва да е в 8 клас. Дали МОН биха разрешили  да бъде записано в училище без да е полагало изпитите НВО? Много ми се иска да избегнем НВО, т.к. се съмнявам че ще се справи добре, че ще успее да навакса за една година, за да се справи и да кандидатства в езикова гимназия например.
Някой има ли примери, в смисъл да знае за ученик, идващ от чужбина, записан в 8 клас, без да е държана матура?

Последна редакция: ср, 03 яну 2024, 17:15 от Rambibi

# 1
  • Мнения: 19 330
Кога свършва учебната ви година в Германия? Щях да ви препоръчам ударно да наблегнете на частни уроци по бел и математика през лятото, но знам, че в някои провинции се учи до края на юли. Даже и сега през годината би било полезно да се занимавате по малко.
Според мен не е невъзможно да се справи детето. Зависи и за кой град става въпрос. Познато дете, завърнало се преди седми клас, влезе в гимназия от така наречения втори ешалон. За съвсем елитните не стигна, но резултатът беше впечатляващ предвид обстоятелствата.
Освен това може да се следи и за освободили се места след това и да се пробва местене.
За връщане след седми клас предполагам ще трябва да се държат приравнителни, които няма да са голям проблем, а това, че ще ви запишат там, където има свободни места.
Ако става въпрос за София, може да обмислите и частни гимназии. ПЧМГ е мат.гимназия. Има собствен мат.изпит и изисква резултати на НВО над 75т(ако не бъркам) по двата предмета, което не е непосилно.
Американския колеж има собствен изпит бел и мат.с логически задачи, бързина, четене с разбиране, кратко есе. Няма литературни анализи, теория.
Иван Апостолов има собствен изпит бел и мат., но нямам впечатления.

Последна редакция: ср, 03 яну 2024, 18:03 от Дъждец

# 2
  • Мнения: 20
Честно казано, не държа на елитни гимназии, просто гимназия в която се учи немски език, т.к. детето вече го владее. Всъщност въобще не съм се интересувала досега какъв учебен материал съдържа HBO по БЕЛ например. От кой до кой клас? И има ли предварителен конспект на темите, които се падат или въобще не се знае какво може да се падне: есе, преразказ, разсъждения на въпрос от сорта "Какво е искал да каже автора?". Ще прегледам темите във форума на тема HBO БЕЛ.

# 3
  • Мнения: 19 330
По-скоро отворете нво-тата от минали години. Има ги в нета.
Съдържа литературата, която е учена в 5,6,7 клас. Има въпроси тип тестови по произведенията. Има писане на теза. Задава се въпрос, цитат от произведение, и трябва да се анализира с 5-6 изречения.
Има въпроси по български-какъв тип е изречението, поправяне на грешки, тип сказуеми и пр.
Втората част е подробен преразказ на непознат текст.
Може да проучите как би станало преместването след 8сми клас в немска гимназия. В самия осми клас не виждам голям смисъл предвид че ще учат само немски по 20 часа седмично и още 2-3 предмета.

# 4
  • Мнения: 20
Благодаря за отговорите ти, много са ми полезни. А също така спомена, че познаваш дете, което се е справило с НВО, след завръщане от чужбина. Това ми вдъхва надежда.Определено се замислям и за другият вариант - след 8 клас, но това означава още 2 години в чужбина за нас, което много не ни устройва, но ако се наложи.....ще го направим.

# 5
  • Мнения: 41 323
Доста трудно ще му бъде. Но някога по мое време в Немската гимназия имаше цяла паралелка (F клас), където учеха такива деца, дошли от Германия. Не помня с изпит по немски или направо, но някои определено бяха зле с българския.  Определено питайте в немските гимназии.

# 6
  • Мнения: 20
Дори не съм чувала, че в някои немски гимназии има такива класове.Дано да намеря такава И някак си ми се струва, че не биха приели дете в гимназия с езици, без да е издържало успешно НВО. Все пак децата кандидатстват, чакат класирания и изведнъж идваме ние с молба да ни приемат след 8 клас...Та дори и във второстепенна гимназия. Не зная. Затова си мислихме да се приберем за  следващата учебна година, поне 7 клас да завърши и да се яви на НВО. Това също ще ни коства нерви и стрес, но....дали да опитаме е дилемата. Зная, че никой не може да ми даде  точен отговор, затова ще се радвам на всякакви мнения, та дано да взема решение близките месеци.

# 7
  • София
  • Мнения: 3 042
Може проверите, като се свържете с експерти в МОН.
Според мен, за да влезе след седми клас в езикова гимназия, няма как да пропусне НВО, освен ако не пита след осми клас.
В 91 НЕГ няма такава паралелка с деца от Германия, явно е била доста отдавна. Важи и за останалите немски гимназии.
А защо искате в немска гимназия, като детето знае вече немски, предполагам, отлично?
Иначе немските гимназии в София са 91 НЕГ, 73 СУ и 35 СУ.

# 8
  • Мнения: 20
Искам в немска, защото ще има да наваксва с математика, български и да има самочувствие, че поне в един предмет е знаеш и можеш. Аз доколкото си спомням в езиковите се учат по 2 езика, поне в един предмет да се чувства добър и да има време да наваксва с останалите. Иначе не става въпрос за София ,да поясня, а за друг областен град.

# 9
  • Мнения: 290
Ако сте в София и частното училище е вариант, проверете и в училището към Немското посолство.
https://www.ds-sofia.bg/?cid=94

# 10
  • Мнения: 20
Да, чувала съм за това училище, но няма да сме в София. В друг областен град.

# 11
  • Мнения: 12 338
Здравейте. Първо не Вие определяте в кой клас ще бъде записано детето като се върнете, а от МОН на база документите, които ще представите - какви предмети са изучавани и на какво ниво. Най-вероятно ще се наложи заради разминаване в учебните програми да повтори поне една година. В момента в 6 клас са набор 2011.
Извън София в езиковите гимназии може да се влезе една идея по- лесно, защото минималния бал може и по-често е по-нисък отколкото в София, където конкуренцията е жестока. Някога в езиковите гимназии се приемаха с предимство деца, идващи от чужбина, но май вече не е така. Все пак, можете да отправите въпрос към МОН. Ако детето завърши тук 7 клас ще кандидатства на база събрания бал. Някои гимназии извън София утрояват резултатите от НВО БЕЛ и вземат веднъж математика, а други удвояват резултатите от двата изпита. Балообразуващи от свидетелството за седми клас също могат да са както БЕЛ и Математика, така и БЕЛ и ЧЕ.
Не знам за кой областен град става въпрос, в Русе има училище (СОУ), в което от първи клас се учи немски и повечето деца кандидатстват след седми клас отново за същото училище, но след седми клас вече е по програмата на ЕГ. Проверете и за подобно училище в града, към който сте се насочили.

# 12
  • Мнения: 20
Благодаря за подробното разяснение!

# 13
  • Мнения: 19 330
Не мисля, че дете в 7ми клас ще повтаря година. При нашите познати от Канада не е повтаряло. Всъщност детето в гимназия ли е сега, или в друг вид училище? Ако е в реалшуле, може да има разлика наистина. Ако е в гимназия, няма да има проблем.
Щом не става въпрос за София, баловете не са толкова високи. Според мен не изключвайте другите гимназии. Нивото в Бг не е безумно високо.  Пак казвам, ако детето сега е в гимназия, програмите в Германия на гимназиите са доста амбициозни, а в Бг 5-7 клас е проблемен и в много училища не се учи особено много.

# 14
  • Мнения: 20
Честно казано, след като погледнах задачите по математика от НВО, нивото ми се струва безумно високо. Такива задачи в Германия сигурно ще учат чак в 10 клас. В шести клас още не са учили за уравнения с едно неизвестно,  нито за лице на фигура и т.н.  A виждам, че в НВО има дори модулни уравнения. Доста напред с материала по математика са децата в БГ, с години напред. Не очаквах това.

# 15
  • Мнения: 41 323
Стига, бе. У нас напредналите деца роптаят, че НВО е прекалено лесно... А после след гимназия се оказва, че германчетата са взели повече материал от нашите (който у нас остава за университета). Как стават тези работи?  Да не е нещо с двата вида училища?

# 16
  • Мнения: 12 338
За да се справи успешно на НВО у нас е по-добре да повтори и шести клас. Така ще има повече време до НВО за подготовка. И БЕЛ хич не е лесен, втората част е трансформиращ преразказ, ако е от името на неутрален разказвач трябва да е в сегашно историческо време, давам пример с нещо познато, макар че не е съвсем коректен:
"В едно село до една гора живее едно момиченце, на което всички казват Червената шапчица, защото винаги носи червена шапка. Един ден майка й я вика, дава й една кошница с храна и я праща при баба й. Поръчва й да не минава през гората. Червената шапчица обещава, но тръгва да бере цветя и незабелязано влиза в гората. ..." Това е много необичайно време за разказване на история/ случка и на мен ми звучи изкуствено и недобре. Но пък този преразказ носи до 35 от 100 точки на НВО. Не, че и първата част е цвете. Освен теза (6т), имат редактиране на грешки (14т), четене с разбиране с подвеждащи въпроси, граматични задачи и въпроси да познаят героя по описание, да свържат герой - произведение - автор... Не подценявайте и БЕЛ. Седми клас е доста труден, а езикова гимназия е висока летва (минимален бал от 350т някъде) особено за дете, което само година е било в нашата образователна система. Изпитът обхваща материал от 5, 6 и 7 клас, а към бала се добавят две оценки от свидетелството за седми клас, трансформиране в точки - 15, 26, 39, 50. Изобщо няма да е лесно да изкара петици и шестици по БЕЛ и математика , по немски няма да е проблем, ако намерите основно училище с първи чужд немски щом не става въпрос за София. Колкото по-рано вкарате детето в нашата образователна система, толкова по-голям шанс му давате да се справи успешно с НВО.

# 17
  • София
  • Мнения: 3 042
Честно казано, след като погледнах задачите по математика от НВО, нивото ми се струва безумно високо. Такива задачи в Германия сигурно ще учат чак в 10 клас. В шести клас още не са учили за уравнения с едно неизвестно,  нито за лице на фигура и т.н.  A виждам, че в НВО има дори модулни уравнения. Доста напред с материала по математика са децата в БГ, с години напред. Не очаквах това.

А на нас в България ни казват постоянно, че нивото е ниско и че в чужбина били на светлинни години... Май ще се окаже, че истината е друга.
Наши приятели са в Германия и споделят, че там домашни на децата не дават, който иска сам да се развива, го прави.

# 18
  • Мнения: 8 297
Най-добре да видите с сайта на Дидева с какъв бал приема езиковата гимназия към която сте се ориентирали.
Ако бала не е много висок (в повечето е така), можете спокойно да запишете детето на частни уроци лятото за да мине материала за 6 клас. И спокойно да продължи в седми. Че няма да му е супер лесно, няма да е но чак пък нанагорно не вярвам да му дойде.
Реално до 7 клас детето няма да полага приравнителни а могат да го запишат в училище в което има свободно място. /И това си е проблем/.

Ако обаче бала е твърде висок и няма свободно място в прилично училище, може би е по-добре да изчакате. Почти винаги се освобождават места в 8 клас. Някое дете не се справя и напуска училището или пък се мести да живее на друго място. Тогава с 8 клас ще искат приравнителни, които обаче се назначават към края на срока и са само върху материала за годината.

# 19
  • Мнения: 5 916
Бих ви посъветвала да пишете на РУО с въпросите си.
Оказва се, че има някаква вратичка за връщащи се от чужбина след 7 клас. Но не съм наясно.
https://ruo-sofia-grad.com/%d0%b7%d0%b0-%d0%ba%d0%be%d0%bd%d1%82 … 0%b0%d0%ba%d1%82/

# 20
  • Мнения: 20
Благодаря на всички за отговорите! Дадохте ми много насоки. Наистина смея да твърдя, че нивото по математика е доста по- високо в България. Всъщност отдавна го знам, сравнявала съм през годините какво учат децата в БГ и Германия, разглеждала съм учебници по математика от България, но наистина е повече отколкото очаквах.За БЕЛ е ясно, че ще трябва доста труд.Ако реша да се прибираме, ще трябват частни уроци. Ще помисля още няколко месеца как да постъпим. Определено се замислям за преместване след 8 клас.Благодаря още веднъж, лек ден!

Последна редакция: чт, 04 яну 2024, 16:00 от Rambibi

# 21
  • Мнения: 2 050
В класа на сина ми (в една от гимназиите с немски ) дойдоха две деца от чужбина след 8 клас, без да се явяват на НВО. Явно не е проблем и бих го предпочела пред алтервативата да го върнете в 7 клас и да го "метнете" на мелачката НВО Но до колкото знам на двете деца им е доста трудно да наваксат по всички предмети, не само по БЕЛ и МАТ, при все че повечето предмети ги изучават на немски.

# 22
  • Мнения: 1 800
По закон до 6. клас включително признава училището, в което го записвате, нагоре - РУО по местожителство. Ако не Ви е проблем една година, запишете го в 6. клас, имате това право. Така ще свикне с езика, с предметите и ще му е много по-лесно. След 7. клас е трудно без НВО. Трябва да има свободни места, съответно детето е подлежащ, РУО ще го насочат някъде, но реално губите шанс за хубавите училища. Вариант е единствено, както писаха, частно училище.
Препоръчвам Ви като човек, който работи с такива деца, първият вариант.

# 23
  • Немция
  • Мнения: 6 919
Имам 2 деца, които посещават гимназия в Германия.
Учудвам се, че детето Ви е в 6 клас в немско училище, а искате да го запишете в 7 клас в българското?
Да обясня и за останалите - децата в Германия започват училище на 6 години. Имам дете в 6 клас, което е всъщност на възрастта на българския 5 клас. Родено е през 2012. Не е ли по-добре да го запишете в 6 клас в България? Хем ще има възможност да свикне с материала в българското училище, без веднага да му предстои стресът на НВО, хем на възраст ще е като останалите му нови съученици?
Не става ясно детето Ви в Германия гимназия ли посещава или Реалшуле, има чувствителни разлики в материала между двата вида училища. От това зависи и колко има да догонва- защото освен разминаването с българския учебен материал, има и разлика в трудността на материала в самите немски училища.
Което още повече ме навежда на мисълта да се почне от 6 клас, ако ще се връщате още тази година.

Математиката в немските гимназии рязко се усложнява в горния курс на гимназиите.
Това се случва особено между 11 и 13 клас, а ако се прави Leistungskurs Mathe, се преподава материал, който няма много общо с този по българските училища.
Така че сравнение кой е по, по, най не са нужни, това са две доста различни образователни системи.
Скрит текст:
(За ниското ниво на българското образование го разбирам така, че се преподава прекалено сложен за възрастта материал, има много теория, която отчасти се наизустява, не се учи с разбиране. Оттам и идват ниските резултати от ПИЗА.
Но това е друга тема.)

Последна редакция: пт, 05 яну 2024, 01:47 от Бибит

# 24
  • Майничка
  • Мнения: 12 623
Ако решите да се върнете в 7 клас, проверете дали във вашия град има паралелки с немски в прогимназиален курс. В Пловдив, примерно, няма нито една.
Ако ми се налагаше, аз лично бих избрала за старт или 6. клас (с целия риск за комбинирано НВО, което мержелее на хоризонта) или 8., в паралелка с интензивно или засилено изучаване на немски, където спестеното усилие от езика да се насочи към компенсиране на български и математика.

# 25
  • Мнения: 12 338
И гаранция, че завършвайки в Германия седми тамошен клас тук ще го вкарат направо в осми - 0.
Да не говорим как ще учи математика, ако не е виждало задачите за прогимназиален етап у нас.
Най-вероятно от МОН/ РУО ще го определят 1-2 години назад, за да навакса с разминаването в програмите и езика, ако има пропуски и там.

# 26
  • София
  • Мнения: 18 110
Веднага се повярва на  казаното, че нашето НВО е едва ли не с огромна сложност и германците, горките, нищо не знаят..Laughing Пък тук програмата  произвежда математически гении...  Де да беше така, ама, уви, не е. Слаби ученици има навсякъде. Бибит отделно много правилно е отбелязала, че има голямо значение дали говорим за Gymnasium или за Realschule, както и за коя провинция става дума. Не съм съгласна с нея само за ПИЗА.  И немците не блестят по този параграф, хем доста по-приложно биват обучавани.  Дъщеря ми иначе е tutor по математика в образователен център в Германия, по-конкретно в Баден Вюртемберг. Занимава се предимно с подготовката на  ученици за Abitur (както от G8, така и от G9), но все пак има поглед и над материалите, по които се работи с  6 клас.  Току-що от чисто любопитство я питах какво учат.  Слагам в скрит текст изброеното, сигурно има и доста пропуснати неща, не е претендирала за пълнота (Бибит, щом има шестокласник, може да допълни):
Скрит текст:
1. Dreiecke: Berechnungen, Sätze und Konstruktionen; Vierecke und Vielecke: Berechnungen, Sätze und Konstruktionen; Kreise: Berechnungen, Sätze und Konstruktionen; Körper: Berechnungen, Sätze und Konstruktionen; Kongruenz und Ähnlichkeit
2. Daten erheben und auswerten; Zufall und Ereignisse; Häufigkeit und Wahrscheinlichkeit; Mehrstufige Zufallsexperimente; Kombinatorik
3. Zahlen, Rechnen und Größen
4. Grundlagen zu Funktionen
5. Lineare Gleichungen

Та къде е  това  съществено изоставане..
Но въпреки това (тоест дори и детето да идва от гимназия и материалът наглед да е  същият като тук, а не  от реалшуле)  не бих заложила на  експресна подготовка за НВО тук.  Задачите тук и там се разписват различно, тоест нужно е напасване и в това отношение. С преразказите по БЕЛ също няма да  е лесно, с тезите също.. С кое по-напред да се бори човек? Вижте кои училища в областния град предлагат немски и разпитайте в РУО как би станал приемът в някое от тях в 8 клас без НВО. И докато другите учат в 8 клас немския, детето, знаейки го,  няма да е толкова натоварено и ще наваксва/ще се напасва по-спокойно към изискваното по мат, по БЕЛ...  Действайте след това спрямо отговора на РУО.

Последна редакция: вт, 09 яну 2024, 00:54 от пенсионирана русалка

# 27
  • Мнения: 12 338
А БЕЛ това дете как ще вземе?
Да, говори, пише, чете, но това не са изискванията за НВО. И по останалите предмети сигурно има разлика в изучавания материал. Повечето ученици, които идват от друга държана ги връщат една година назад и това не е случайно.

# 28
  • София
  • Мнения: 18 110
А БЕЛ това дете как ще вземе?
Да, говори, пише, чете, но това не са изискванията за НВО. И по останалите предмети сигурно има разлика в изучавания материал. Повечето ученици, които идват от друга държана ги връщат една година назад и това не е случайно.
Масово нагоре съветите са или да се пропусне НВО, ако РУО позволи прием в 8 клас в не толкова елитно училище  с немски, или да се гони 6 клас, че дететео да има време да се подготви за НВО в рамките на две години.  Преди доста години вече (когато НВО и по БЕЛ , и по мат бяха с доста по-прилична сложност от сегашните), през втория срок на 2012 , в класа на  децата ми дойде момиче от училище в Сирия (подчертавам  държавата, понеже едва ли нивото е било по-високо от това в Германия). Детето нямаше НИЩО българско в себе си, беше прекарало преди това само една година в  Самоков май.  Година и малко по-късно, през 2014, имаше на НВО по-висок бал от доста българчета във випуска и беше прието в 18  СУ.

# 29
  • Мнения: 733
А детето всъщност какво иска? И от колко години е в Германия? Някога учило ли е в българско училище?
Личният ми опит е, че дете отраснало в Германия, което никога не е посещавало българско училище не успя да свикне с нищо в България, особено с училището. И въпреки отличния успех и многото приятелства, които имаше не прие нито отношенията в училище, нито отношенията между хората и изобщо средата в България. И ето ни сега обратно в Германия.
Иначе зависи от училището, някъде искат приравнителни изпити. Задължително всяка година правят входно ниво. Това, което е много важно да знаете е, че българското училище може и да има някакви програми за деца чужденци, но не е подготвено за двуезични българчета и няма никаква представа как да ги адаптира. Просто няма програма за български граждани, които не говорят много добре езика. Всъщност свикнете, че училището в България работи по програми, правилници, закони и предписания. Личността на ученика е неценена и няма стойност. И си освободете памет и време да следите група на класа във фейсбук, група на родителите във вайбър, група във вайбър, където само учителят пише, школо …
От сърце ви желая да вземете най-доброто решение за вас и да бъдете щастливи! Успех!

Последна редакция: чт, 15 фев 2024, 23:18 от Di Soleil

# 30
  • Мнения: 36
Здравейте! И аз бих искала да питам за дете което ще се мести в българско училище от Испания. Детето е в 7 клас там, но тук неговия набор са 6ти ,та иска да учи в Пловдив в математическата гимназия. Въпроса е към кого трябва да се обърна за повече информация относно това как става преместването?

# 31
  • Мнения: 5 916
Питайте в местното РУО, но МГ само с искане не става. Има си изпити.

# 32
  • Мнения: 1 752
РУО  преценява на базата на предоставената от Вас информация в кой клас от българската образователна система трябва да продължи детето 
След това можете да го запишете в желано от Вас училище,  ако има свободно място  Свободните места са публикувани задължително на сайта на РУО. Ако има свободно място отивате в училището и от там ще Ви обяснят какво следва. Всяко училище има учебен план и  може би ще се наложи детето да държи приравнителни изпити.

Общи условия

Активация на акаунт