Фентъзи и фантастика - Тема 13 - Номинации

  • 49 899
  • 747
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 18 465
да,    права си, просто кратките новели, създават усещането за много обемно творчество, са доста на брой, а всички са в тази вселена. Честно казано ще стане като при Хоб - аз при нея съм прочел кажи речи всичко на  български и руски, до момента - може би над 30 книги, и има поен още 10. Искрено се надявам да я преведат и нея до края при това цялото й творчество, и с двата и псевдонима. Робин Хоб/Меган лидхолм.
Майкъл Съливан също продължава да си твори, дано да го издадат до края и него.
И разбира се - чакам си Сандъръсън. и той е страшно продуктивен.
Засега се отказах от Реймънд Фийст , нещо големи локуми разтегна към края.
Желая ти приятно четене, АНгелче. като свършиш Алената кампания - обади се,  за коментар.
 

# 721
  • Мнения: 18 465
норагами, мисля, че windekind питаше за Корабите и за Озон? С два ника ли си?

просто двама сме питалите. Реших да ги пробвам на български, ако много ми се опрат, ще ги търся на английски.
Мвого  издателства се излагат като правят тази глупост да не следват превода на имената заложен в първата книга от поредицата. Или превеждат някои от имената, другите ги оставят в оригинал, а те са натоварени със смисъл.
да, това определено ме вбесяваше при превода на Мартин. Зимен Хребет, обаче Редфорт . Девиче Гнездо, обаче Харънхъл (замъкът на Черния Харън). Слънчево копие - и Айрънууд (Железна гора, железни дървета). Имената можеха да те побъркат
и човек трябав да се досеща че всичко завършващо на  "хал" е голям замък, а на "форт" малка  дървено крепост, например Дредфорт - Крепостта, на Ужаса.

# 722
  • София
  • Мнения: 44 284
Аз до колкото ги прегледах, не само са  от вселената ми са си разни истории за героите - за Адамат, за запознанството на Таниел и Влора, за изневярата на Влора,  За съпругата на Тамас, за неговите младини, някакви такива и са си точно кратки истории - т.е. разказчета.
а във втората поредица мернах името Влора, т.е. и те няма да се нещо прекалено далечно, просто ситуирано в същата вселена.
Всъщност , за мен най-добрият подход към такъв тип разкази е да се издават  в една книга, на общо - както, например, Внезапни завършеци на Абъркромби.
Мерси за пожеланието, ще споделя после - я само кажи, имали някакви супер-дупер бруталии  в останалите две, че нещо детето се вдъхновява тук и той да ги чете, първата не ме притеснява - а натам?

Последна редакция: пн, 16 апр 2018, 13:30 от Angel_Dust

# 723
  • Мнения: 18 465
Ангелче, още по-добре - нека ги преведат и тях. лично на мен ще ми бъде много любопитно за Адамат да чета. за изневярата на Влора, там някои неща стават ясни към края на Алената кампания...и все пак ще се радвам на отделна книга.
Тамас е много интересен герой, много "сив", - решителен, енергичен, смел, умен, прагматичен, добър боец....в същото време не можем да кажем че е воден от благородни подбуди, той е егоист,  въвлича страната в опустошителна война, заради едно отмъщение. И със сина си не се отнася като баща, а като главнокамандващ. Има желание и да "кръстоса"  гените на двама Отличници - него и Влора. Не можем да го наречем точно положителен герой.
От тези които приличат на нещо като положителни герои, най-близко до определението е  инспектор Адамат – моя любимец - но и той "сивее", особено в третата част.
Таниел  Двустрелни на мен е единственият, който ми беше леко скучен...но с такъв баща го разбирам, той иска да избяга от неговата сянка, не иска да бъде втори Тамас.

П.СД. не знам какво разбираш под супер-дупер бруталии - стилът е що-годе еднакъв в трите. Ако питаш за секс - секс няма, не и в класическия смисъл.  
Скрит текст:
във  втората и третата книга Тамас заварва Вльора и Олам прегърнати и голи и им крещи,
Скрит текст:
(бати лицемера, Влора е разделена със сина му, ама той ще й държи сметка???)
, ама  това не го броя. Освен това във втората и третата книга има страшно тежки битки -
Скрит текст:
например на края само в една битак Тамас губи 90 000 души, а протвиника - към 300 000,
но иначе описанията  на битката могат да се четат от деца.* Единственото по-гадно място  е в Алената кампания, когато
Скрит текст:
Крезимир кваща Таниел и го разпъва на кръст (споко Таниел успява да избяга - няма да издавам как)
*В единият момент има магия за огън, в другия момент -  5000 души ги няма.

Последна редакция: пн, 16 апр 2018, 14:07 от Джон Сняг

# 724
  • Мнения: 9 897
Бях питала по-рано и се заблудих, че на мен отговаряш. От вас разбирам и за тези Барутни магове, щом правите паралел с Малазан ще проверя. Благодарности!

# 725
  • Мнения: 18 465
[uн[/u]норагами,  неак те те подевждам, Барутните магове имат общо освен с Малазана и със Сандърсън.
има най-малко три......класи? касти? а сега де. нека са класи.
аристократи -  сред тях  най-важната е Кралската Кабала, която си е направо отделно класа - могат да контролират ефира и да притегляз ОТвъд
офицери - Барутни магове - не могат да притеглят Отвъд, и не са толкова силин като Кабала*, но са невероятно стрелци - могат да уцелят цел на 2 килотметра (член на аристократите не може да цели на повееч от 800 метра киломтра) и могат да  изпозват барут, което засилва сетивата им и физическите дарби. Недостатък - адреналина им рязко се покачва, барута действа като допинг. Ако двама Барутни магове се съберат и притеглят барут боят е почти сигурен.
Чудаци???   нямат конкретна система - просот са особени всеки  за себе си - някой може да не спи, друг - да не забравя нищо. техните качестав макар да не могат да се сравнята с Кабалата и ОТличниците (барутните магове) са доста полезни, от тях излизат добри готвачи, телохранители и т.н.

Има и други класи, но те се разгръщат във втората и трета книга.
Скрит текст:
Например  дивачката Ка-Поел може  чрез вуду да победи Бог.
началото на Маговеет започва с Преврата на Барутниет магове срещу Аристокрацията подкрепяна от Кралската Кабала, с граждансак война и с едно проклятие....."Не пристъпяйте завета на бог Крезимир". А инспектор Адамат бързо трябва да открие какъв е обета на бог Крезимир, движейки се през стени от трупове.

*5-6 Барутни магове са равни на един аристократ

инак маговете, са изключително мащабни и епични., сраженият са чиста военна стратегия - особено във втората книга. Тамас излиза с две бригади в тила на врага....и е отрязан от своите, попада в неприятелска страна. огромна километри.
Ако в първата книга Тамас ми приличаше на Оливър Кромуел, то във втората могата да го сравян с Наполеон Бонапарт в Русия (само че тук похода не завършва безславно)

Последна редакция: пн, 16 апр 2018, 13:55 от Джон Сняг

# 726
  • София
  • Мнения: 44 284
Джон - ами не знам... Ериксън и Абъркромби за мен са доста брутални, поне на моменти и по-точно бих отклонила вниманието на детето към момента от тях. До тук Барутните ми се виждат доста по-... не знам... омекотени.
Ух, в последните ти два поста станах разногледа, как да прочета каквото ме интересува и да прескоча всичко останало, за да не се напълня със спойлери :Р

Всъщност сега като пишеш, че се разкрива в книгите, може и да греша за изневярата дали я имаше като отделно, имаше със сигурност още една отделна за Влора, имаше и със сигурност за срещата на Таниел и Ка-поел (което ми е далеч по-интересно). Но като цяло изпитвам съмнение дали ми се четат тези  истории,  нещо  като съм пробвала от този тип, 90% от случаите не са ми така интересни.

Последна редакция: пн, 16 апр 2018, 14:14 от Angel_Dust

# 727
  • Мнения: 18 465
повече спойлери от мен няма да получиш.
П.С. Аз сравнения с Абъркромби не съм правил??? Абъркромби и на мен ми е брутален, Барутните магове - не. Маговеет са ми....епични. По епика и мащабност съм ги сравнявал с Ериксън. Той и Ериксън не ми е брутален, но Сравнения с Абъркромби не съм правил??? Абъркромби е суперрутален.
не знам на колко години е сина ти, ако е тийнейджър за мен съвсем спокойно може да чете. Ако е по-малък - изчакай да свършиш Алената кампания и преценявай. Тя за мен е най-"тежка", , въпреки че това е много относително, защото стилът не се променя радикално спряво "Барутните магове". Трета книга лично за мен  е  във всеки случай трета книга е по-лека от втора (което не значи че е безинтересна)., така че по-втора ще се ориентираш.

П.П.С. не се разкрива за изневярята в подробности....но буквално на финала на Алената кампания има един много важен епизод.........и не няма да кажа какво се случва в него, докато не прочетеш цялата Алена кампания, защото тази случка е едва ли не - преди самият финал..

Последна редакция: пн, 16 апр 2018, 14:24 от Джон Сняг

# 728
  • София
  • Мнения: 44 284
Не казвам, че правиш сравнения с Абъркромби, а аз с него показвам накратко какво намирам за много брутално и неподходящо все за 12 и половина годишен Simple Smile Ериксън на моменти също е много брутален, може би по друг начин, но е. (а при него имам и други причини да смятам, че е за по-големички хора)

Последна редакция: пн, 16 апр 2018, 14:29 от Angel_Dust

# 729
  • Мнения: 18 465
да за  по-големичик хора е, аз затова съм казал, че е още една причина да не харесвам Ериксън. макар че Барутниет магове не са точно "адулт" нивото е по-високо от Ририя или Стъкленият трон да речем, но определено не са Ериксън или Абъркромби. в Маговете, в единия миг пуф - и 5000 души ги няма. Няма кръв  - няма писъци,* просто ги няма. Малко пепел само. Повече напомня на Джордан, където Ранд трепеше хора наред с белфира.

*добре де излъгах, май имаше писъци - но не бяха продължителни, а еднократни и после секваха.Innocent

Последна редакция: пн, 16 апр 2018, 14:39 от Джон Сняг

# 730
  • Мнения: 9 897
Сандърсън също харесвам, въпреки че само Мъглороден, Ритматисът и и имаше една поредица, която ми звучеше като разписан комикс, съм чела. Купила съм за брат ми и останалите, но не съм ги дочела.
Малазан ми е любовта на живота и толкова.
Покрай темата захапах Сафон и вчера тъкмо завърших първата, диалозите страшно ми харесаха, но не е за мен. Мерси много за препоръките и обясненията, ще мисля. Simple Smile

# 731
  • София
  • Мнения: 44 284
noragami  - втори Малазан не очаквай, няма такава книга Simple Smile , но щом харесваш и Сандерсън мисля, че няма да останеш разочарована.
Джон - мерси,  така не виждам проблем за сега да чете... той има още малко докато си довърши сегашната книга, тъкмо и аз ще понапредна с Алената кампания, пък може и дори да я свърша, че той бетер охлюв чете...

Последна редакция: пн, 16 апр 2018, 14:45 от Angel_Dust

# 732
  • Мнения: 18 465
Да, и аз съм на това мнение.
Маклелън по при принцип се е ръководил от Сандърсън и Мъглороден - най-вече в първата книга, макар че тук Тамас е по-съвсем друг начин поставен, не един обикновен роб, като Келсайър а фелдмаршал и главнокмандващ, и революцията тръгва по съвсем различен начин...но ако харесваш Мъглороден, няма да остаенеш разочарована. в някакъв далечен смисъл нещата се доближават и до "Възмездителите" на Сандъсърсън (Ако си гледала "Х-мен" ще ме разбереш).
Самият Сандърсън страшно много хвали Маклелън, а той пък на поне пет-шест места се нарича "ученик на Сандърсън" - в смисъл, че се е учил от неговия стил и  на свой ред хвали Сандърсън.

# 733
  • Мнения: 9 897
Точно на Възмездителите ми избяга името от главата, много чаровни книжки. Ще си ги поръчам тогава книжките за Барутният маг, и като завърша Сафон ще пробвам.
За втори Малазан не се надявам, само да не свършва нали, ако може да продължават с книжките по света. В този смисъл, никой не ми е по черен от Артлайн, а на английски не ме бива да чета.

# 734
  • Мнения: 18 465
Внимание - следвайт спойлери. Който не обича спойлери - да не клика линка-
http://www.shadowdance.info/magazine/books/powder_mage/ - ето едно доста добро ревю на първите две книги.
В него се споменават имената на някои подобни поредици, за съжаление непреведени вес още на български-

Последна редакция: пн, 16 апр 2018, 16:03 от Джон Сняг

Общи условия

Активация на акаунт