МАЙЧИНСТВО до 1год. и ЕС.

  • 2 093
  • 46
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 353
  Пандора едва ли се правим. И може би имаме право да си се чудим колкото си искаме, а?!

# 16
  • Мнения: 2 732
Ами на който не му се ходи на работа-да си стои вкъщи, но да не се сърди на майчинтвото.Никъде го няма това.Години да си стоиш да си гледаш детето и после хоп-искаш и висока заплата даже/ това образно го казах, да не се хванете за него/Никой нормален работодател няма да е очарован от 3 години майчинство.Аз съм служител, не съм работодател , но ми е пределно ясно,че ако 3 години ме няма на работа а сменям памперси-да се простя с тази работа.А това колко ще си стои всяка орт нас да си гледа детето е Личен избор и не би следвало да е обвързан с майчинството.
Ами то който е решил да работи си е прекъснал майчинството или пък има доста който вземат заплата и майчинството едновременно .Въпросът не е в това дали е дълго или не а кой ще гледа детето .Ако твоето дете е добре на ясла или градина има такива които се скъсват от болести и едва ли пък някой ще ги търпи да са постоянно в болнични майките им Thinking.

# 17
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Защо си мисля, че в Италия майчинството беше 3 години  newsm78

# 18
  • Мнения: 3 760
възмутена - да, но нали не си учудена? на моменти имам чувството, че има 2 Българии - едната на управляващите, в която по техни думи всичко е толкова прекрасно и другата е тази, в която живеем - мизерия, простотия, пълна бъркотия  Wink
Peace

# 19
  • Мнения: 9 990
Ами малко по малко ще се наместят нещата.Както ги гледат децата в другите страни и не им е отрицателен прираста.

# 20
  • Мнения: 2 732
Хайде майчетата от другите страни да кажат как стоят нещата там и тогава да си чешим езиците Mr. Green

# 21
  • Мнения: 9 990
Има тема / даже много теми/ в Чужбинските

# 22
  • Чехия
  • Мнения: 1 071
ето това го е пуснала мама БУ -Джедай ...............  Благодариме страхотна работа........  bouquet  bouquet  bouquet .........http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=102674.0

От предни теми в Родители в чужбина съставих кратък сборен справочник как стои въпросът с майчинство, отпуск за гледане на дете, детски надбавки и прочие. Концентрирах се основно в Европа как е и малко по-натам за разкош. Моля, ако има някои особено големи неточности, да ме извините.
Търси се социалната политика на Норвегия – страната с най-добрата политика по отношение на кърменето (откъдето си мисля, че и изобщо по отношение на детегледането)
За Канада е съвсем накратко, за САЩ никак, т.к. особено в последната всичко зависи от работодателя и т.н., нямат общ закон, а и с тези 51 различни щати…

Този списък е добър наръчник за сравняване на социалната политика – защото често се сочи като пример Франция като страна с най-кратък отпуск по майчинство, но ‘удобно’ се избягват добрите страни, които все пак има социалната й политика, както ще видите по-долу. Също така, няма нужда да се взима най-лошия модел за социална политика (доколкото съдя от мненията на ‘чужбинските’ майки – Франция и Холандия), когато могат да се вземат много по-добри модели, например този на Германия, Австрия или Чехия, ако щете. Същият да се цитира с важен вид (но в съкратен вариант с подбрани ключови точки) на любопитни журналисти или иначе казано, да послужи там, където е необходимо.

Германия
-   платено майчинство – 6 седмици преди раждане и 8 седмици след раждане се изплаща пълната сума на заплатата; 300?/месец при доход на глава от семейството под социалния минимум се изплаща
-   отпуска по майчинство – до навършване на 2 години на детето отпускът е платен, до навършване на 3 – неплатен.
-   и двата вида отпуска (платен и неплатен) могат да се разделят между майката и бащата (и да се ползват даже от бабата, например)
-   детски - 154 евро на дете до завършване на образованието на детето, но най-много до 27-годишна възраст. До 2 годишна възраст се получават допълнително възпитателни пари, които се начисляват според общия доход на двамата родители за предходната година и варира от 0-320 евро.
-   до навършване на 1 година на детето работодателят е задължен да отпуска две паузи по 30 минути или една от един час за кърмене; при работно време, надвишаващо 8 часа на ден- 2 паузи от по 45 минути или 1 от 90 минути (могат да се ползват и за цедене, работодателят е длъжен да осигури подходящи условия за изцеждане на майката)
-   при ниски доходи държавата дава помощи за закупуване на детско обзавеждане и пр.
-   трудовият стаж тече по време на майчинство – платено или неплатено

Австрия
-   платено майчинство – 8 седмици преди раждане и 8 седмици след раждане (12 седмици, ако раждането е с цезарово сечение) се изплаща пълната сума на заплатата; 435?/месец от 9 седмица след раждането до 2,5 години на детето. Получава се от всички, без значение трудовия стаж перди това
-   детски надбавки 150 евро/месец
-   отпуска по майчинство 8 седмици преди термина
-   майката и бащата могат да поделят отпуска за гледане на дете и тогава майчинството е до навършване на 3-годишна възраст на детето

Франция
-   платено майчинство 6 седмици преди и 10 седмици след раждането се плащат 84% от заплатата (на база последните 3 месеца преди излизане в майчинство) + две допълнителни седмици, ако майката кърми или е изморена.
-   бащите имат право на 2 седмици платен отпуск по бащинство
-   отпуска по майчинство - след изтичане на 4-те месеца платено майчинство може да се вземе т.нар. ‘отпуск по родителство’ до навършване на 3 години на детето, получават се 500 евро месечно
-   майката може да подаде молба за намалено работно време (за кърмене)
-   за безработните и с нисък доход (под 25.005? годшино) се полагат детски надбавки в размер 165 евро месечно до навършване на 3 години на детето
-   помощ в размер 800 евро за раждане на дете

Канада
-   платено майчинство – 54-65% от заплатата или повече, ако работодателят реши (на база последните 6 месеца преди излизане в майчинство, ако майката е работила на едно и също място) до навършване на 1г на детето.

Чехия
- платено майчинство – след изтичане на 6-месечния срок държавата подпомага майчинство до навършване на 3-годишна възраст на детето (до 4 години по желание на майката), 125?/месец с възможност за почасов и надомен труд на майката (повечето майки избират да не се върнат на работа след изтичане на 6-те месеца, а да гледат децата до 3г)
- отпуска по майчинство - 6 седмици преди термина за раждане и 6 месеца след раждането се изплаща пълният размер на заплатата.

Израел
-   платено майчинство - 12 седмици за едно дете и 13 - за близнаци. Изплаща се пълният размер на заплатата (на база последните 3 месеца) Платената отпуска и размерът на парите може да нарастне, ако работодателят прецени.
-   отпуска по майчинство – неплатена до навършване на 6 месеца на детето (работодателят е длъжен да пази работното място).
-   единият родител започва да получава данъчни облекчения на ДОД и детски надбавки от Осигурителния институт

Англия
-   платено майчинство - 26 седмици. Първите 6 седмици се заплащат 90% от заплатата, следващите 20 седмици по 100 лири на седмица.
-   отпуск по майчинство – до навършване на една година (след изтичане на 26-те седмици е неплатен, работодателят е длъжен да пази работното място)
-   детски надбавки 17 лири/седмица за първо дете, 15 лири/седмица за следващо
-   отстъпка в таксите, ако доходът на семейството е под 50,000 лири годишно
-   по време на платеното майчинство текат пенсионните осигуровки
-   полагаемата годишна почивка се трупа
-   гледането на дете под 10 години се зачита като трудов стаж за минималната пенсия в страната
-   условия за самотни родители с ниски доходи (финансова помощ, общинско жилище, плащане на сметките от държавата, поемат се част от разходите за храна на детето/децата)
-   бременните и родилите до 1г. от раждането, не плащат лекарства, предписани от лекар и ако ходят на зъболекар.
-   същото важи и за децата до навършване на 16 г.

Швеция
- платено майчинство – 480 работни дни. От тях за 390 дни се плаща 80% от заплатата (има горна граница, както и условие майката да е работила 6 месеца) или за онези, които не са работили – около 18 евро на ден. Останалите 90 дни се плащат по 6 евро на ден, независимо от заплатата.
- от тези 390 дни всеки родител трябва да вземе поне 60 – другият родител няма право да ги използва.
- дните могат да се вземат като цял ден, половин, четвърт или 1/8 ден докато детето навърши 8 години.
- при раждането на детето бащата има право на 10 работни дни платена отпуска.

Исландия
-   платено майчинство – 9 месеца. Майчинството е 80% от заплатата за последните 2 години и не може да бъде под минималната работна заплата.
-   родителите могат да си го разпределят помежду си и да се ползват половинки (т.е. половин работен ден и съответно половин майчинство за 18 месеца вместо за 9)
-   при раждането на детето бащата получава еднократна помощ в размер на 300 евро от работническия профсъюз

Холандия
-   платено майчинство – общо 16 седмици (преди и след раждане).
-   неплатен отпуск по майчинство - 13 седмици, може да се ползва до 8-та годишнина на детето, полага се и на бащата и на майката; може да се вземе на три пъти най-много
-   майката може да работи на половин щат 2 или 3 дена в седмицата докъм 2-годишна възраст на детето (популярно е жените да не се връщат на пълен работен ден)
-   държавата поема част от разходите за детска градина в зависимост от дохода на семейството (колкото е по-нисък, по-голяма част се поема от държавата)
-   10 дни годишно за гледане на болно дете (отделно от неплатения отпуск по майчинство)
-   помощи за гледане на дете - 170? на тримесечие
-   до навършване на 9 месеца на детето майката има право на два часа дневно за кърмене. Ако майката се цеди на работа, работодателят е длъжен да осигури място за тази цел, с необходимата хигиена, течаща вода и хладилник
-   детски надбавки около 60 евро на месец за деца 0-5 години, 72 евро за деца от 6 до 11 години, 85 евро за 12-17 години. (или Age  Amount of allowance  0 to 6 years old  EUR 168.88  6 to 12 years old  EUR 205.06  12 to 18 years old  EUR 241.25   според друг източник, не знам кое е вярното)


Финландия
-   платено майчинство – 50 или 30 дни преди термина и трае общо 105 работни дни. До навършване на 3 години на детето отпускът е платен от държавата.
-   детски надбавки се дават на всяко дете под 18г. регистрирано като живеещо в страната: за едно дете 100 евро на месец, за второ 110 и сумата се покачва до 4-то дете.
-   на бременните се отпуска еднократна помощ в размер на 170 евро или огромен пакет пълен с нови бебешки дрешки и принадлежности (повечето родители избират пакета)
-   условия за самотни родители с ниски доходи (финансова помощ, общинско жилище, плащане на сметките от държавата, поемат се част от разходите за храна на детето/децата)

Италия
-   платено майчинство - общо 5 месеца (2 месеца преди раждане и 3 след), изплаща се 80% от заплатата (или пълен размер, ако работодателят прецени)
-   ‘факултативно майчинство’ – 6 месеца за майката и още 4 за бащата, изплащат се 30% от заплатата, трябва да бъде взето до навършване на 8 години на детето.
-   детски надбавки се изплащат само на социално слаби семейства
-   при раждане на дете се отпуска еднократна помощ в размер 1000 евро
-   таксите за детски ясли и градини се определят въз основа на дохода в семейството
-   ако майката се върне на работа преди навършване на 1 година на детето, има право на намалено работно време с два часа (за кърмене); ако децата са близнаци, работното време се намаля с четири часа

Швейцария (зависи от кантона)
-   платено майчинство - 14 седмици, изплащат се 80% от последната заплата
-   неплатен отпуск по майчинство – до навършване на 1 година
-   годишната отпуска не се намаля
-   майката има право да кърми в работно време, като тези часове се пишат като изработени. Ако майката напуска работното си място, за да кърми, тогава се смята половината време за изработено
-   детски надбавки (средно) 200 франка
-   детските градини са платени, като държавата субсидира родителите и поема част от разходит

Последна редакция: вт, 30 май 2006, 23:05 от ivalex

# 23
  • Мнения: 1 107
Нямам нищо против майчинството да е една година, струва ми се съвсем нормално  Peace

# 24
  • Мнения: 532
Ще ви кажа,че една година наистина е малко ,за да отгледаш детето,да не говорим за болните дечица.
Срокът на майчинството не трябва да се намалява,защото у нас много майки сами гледат децата си и даже и на детска градина не могат да ги пратят.Какво да правят тези дето си нямат баби,а в градините няма място?За детегледачка да не говорим,пари откъде?
Не може изведнъж да се изравним с ЕС.Първо трябва да се създадат условия за нормално отглеждане на децата.

А на пенелопа ще й кажа,че откакто съм родила не съм спала повече от 6 часа на денонощие и изобщо не си "миткам",а се побърквам кое първо да свърша.Вечер едва гледам. МАЙКАТА се труди повече от всеки друг.Тя е едновременно : детегледачка и домакиня по 18 часа на ден,а да не говорим,когато бебето ти се скъсва да реве поне по 3- 4 часа дневно.

# 25
  • Чехия
  • Мнения: 1 071
Нямам нищо против майчинството да е една година, струва ми се съвсем нормално  Peace

Челcи, та то бебото още не ходи  на 1 годинка и като трябва не говори дори ........като  си представя, че трябва да ходя на работа и на смени и на нощни лелелеле,............. кой сте се постарае за психическото му развитие и най-важните години от съзряването са детските доказано е ,че според начнина на стимулиране на детето през първите 5 години зависи целият емоционелан сексуален и интелектуален живот на човека................

# 26
  • Мнения: 9 990
Брей, мойто горкото тогава. ooooh!
Нито му куца психическото развитие, нито нищо.Надявам се и сексуалният живот по-натам да върви по мед и масло Flutter
Извинявай, не се стърпях, но пак казвам-това е личен избор-дали да си 5 години плътно до детето.Майчинството е с малко по-друга цел си мисля.Иначе 5 години по градинките и на мен ми звучи гот, ама като минат-какво правим после?Значи-или си домакиня и си гледаш децата и къщата и не те касае колко години е майчинството, или намираш детегледачка/ ясла и продължаваш напред.

# 27
  • Чехия
  • Мнения: 1 071
Значението на първите пет години -----  извадки от Д-р Фицхю Додсън
......
Основният факт, който трябва да знаете, е несъмнено, че първите пет години от живота на детето ви са най-важни­те, че те са годините, които го формират. Не че следващи­те са без значение или че всичко е предрешено преди шестия му рожден ден; но във всеки случай първите пет години са определящи.
Достигне ли шестата си година, основните структури на личността му са вече изградени - тази личност то ще носи през целия си живот. Тя ще определя до голяма степен успе­ха му в училище и в живота му на възрастен. Ще определя поведението му в обществото, отношението му към проблемите на секса, каква ще е младостта му, за какъв тип лич­ност ще се ожени и дали бракът му ще е сполучлив.
Първите пет години са важни не само за емоционалното, но и за интелектуалното развитие на детето. Най-добрият начин да осъзнаете значението им в интелектуален план е да си поставите въпроса: на каква възраст детето ви е достигна­ло 50% от интелектуалното си развитие? На двайсет и една, на седемнайсет, на дванайсет?
Отговорът е - на четири!
Доктор Бенджамин Блум от Чикагския университет е уста­новил вследствие на многобройни изследвания изненадващия факт, че детето достига приблизително до средата на интелек­туалното си равнище на четиригодишна възраст, прибавя още 30% на осем години и останалите 20 - на седемнайсет години.
Не смесвайте впрочем интелигентност и знание. Очевид­но детето ви няма да е овладяло 50% от познанията на възраст­ния още на четиригодишна възраст. Интелигентността, това е умението да се обработват и използват получените знания. И 50% от това умение се придобиват още на четири години.
Ако сте сбъркали, не се притеснявайте. Повечето от роди­телите подценяват много и интелекта, и способността да ус­воява знания на дете в предучилищна възраст. Доскоро се смяташе, че всеки от нас се ражда с определена доза вродена интелигентност, веднъж завинаги фиксирана от наследстве­ността. Последните изследвания показват, че няма нищо по­добно. Интелигентността на възрастния индивид се опреде­ля в най-голяма степен от типа интелектуално стимулиране, което е получавал в детството си.
Брей, мойто горкото тогава. ooooh!
Нито му куца психическото развитие, нито нищо.Надявам се и сексуалният живот по-натам да върви по мед и масло Flutter
Извинявай, не се стърпях, но пак казвам-това е личен избор-дали да си 5 години плътно до детето.Майчинството е с малко по-друга цел си мисля.Иначе 5 години по градинките и на мен ми звучи гот, ама като минат-какво правим после?Значи-или си домакиня и си гледаш децата и къщата и не те касае колко години е майчинството, или намираш детегледачка/ ясла и продължаваш напред.
не твърдя, че трябва да си нон-стоп до 5 год. там ама да иде на 1 годинка на градина това ми се струва страшно .........просто за себе си знам, че това няма да го допусна............

Последна редакция: вт, 30 май 2006, 23:26 от ivalex

# 28
  • Мнения: 532
Аз пък ще добавя,че е доказано,че липсата на майката да 1год и 8 мес. за детето оказва трайно отрицателно влияние върху социалното му развитие и самочувствието му в бъдеще.Учените са си направили труда да изследват деца гледани от майките си и такива гледани от други хора:резултати те са в + за децата гледани от майките си. Не ,че другите няма да пораснат,но е много важен старта на детето,за да се оформи като пълноценен човек в живота ,без комплекси и т.н.

# 29
  • Мнения: 9 990
Знаем го това, много добре.Идеята е,че аз не си заключвам детето само вкъщи, нито е Маугли, нито Тарзан.То расте в социална обстановка.За него полага грижи обучаван персонал на ясли и градини.
Детето ми расте здраво и психически уравновесено, а аз работя и съм спокойна и благодарна, че за мизерните 40 лв ми го гледат прекрасно-цял ден играе и се учи.На този етап знае повече песнички и стихчета от мен на същата.Детското заведение не е кучкарник с клетки.Там децата не са захвърлени, че да им куца емоционалното и интелектуалното развитие.И не на последно място-детето, дадено на градина не е лишено от родителите си, че да страда от това.Аз прекарвам вечерите си с него много по-пълноценно, отколкото събота и неделя, когато уж сме по цял ден заедно.

Общи условия

Активация на акаунт