Отговори
# 30
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 324
Задължително ли се приема от всички страни, членки на ЕС?
Аз съм със свободна професия и ми е все едно, но добре, че детето изкласи повече от половината, само 2 г. ще се налага да ходи сутрин в тъмницата. Вечер поне е по-оживено, но сутрин Sad
не е задължително приемането , но е препоръчително  Laughing  зависи кои са на власт.
в днешно време много хора работят на смени - тъмно или светло все трябва да се работи. за северняците е ясно - 50:50  е тъмното и светлото през годината. за южняците е по-голяма драма.
все пак  стотици години не се е сменявало времето и човечеството е оцеляло. за 40 години се побърка от тази смяна.  да остане както си е било преди промяната.

# 31
  • Мнения: X
Гласуване по държави и видно от графиката само Малта, Кипър и Гърция са 50:50 да се запази статуктвото



подробности в линка
https://www.24chasa.bg/novini/article/7034100

# 32
  • Мнения: 46 572
Щом са решили да се допитват, хубаво щеше да е да се разгласи тази анкета, за първи път чувам. Не е редно толкова малка извадка да представлява мнението на всички българи.
все пак  стотици години не се е сменявало времето и човечеството е оцеляло...
Разбира се, но тогава не е имало ангажименти, които са го карали да стои затворено в светлите часове, а да е свободно в тъмните. Сега нямат такъв избор, затова е от значение кои ще са светлите.
За работещите на смени е по-лесно, защото имат например 2 на 2 цели свободни дни, в които да видят слънцето.
Разбира се няма как да се угоди на всички, но все пак има оптимален вариант и той се прилага успешно от години.
И няма как да се сравняваме с друга страна, в която училището започва в 9 ч. и на обяд имат 2 часа почивка, в която са навън.

# 33
  • ВАРНА
  • Мнения: 3 995
Малко забавно да стане в темата....

 Как ви се струва - 
в  Севиля - Андалусия Испания  - 10 -12 ноември слънцето изгрява  в 09.30 ч. и залязва след 19 часа при сегашното въртене на стрелките!  

 Ако  спрат да въртят и останат на лятно часово  ще изгрява слънцето след 10-10.15 часа и ще залязва 20 часа ноември в Севиля!  

Февруари денят ще им бъде от 9.30 до 21 часа ако останат на постоянно лятно.

Как ви звучи?  

# 34
  • София
  • Мнения: 6 206
Щом са решили да се допитват, хубаво щеше да е да се разгласи тази анкета, за първи път чувам. Не е редно толкова малка извадка да представлява мнението на всички българи.
Точно. Днес от всяка новинарска емисия ни осведомяват за резултата. А къде бяха, за да ни информират, че има такова допитване и можем да гласуваме и ние, а не 2/3 от гласовете да са на немците и общо гласувалите да са 1% от населението на ЕС.

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 529
Скрит текст:
Гласуване по държави и видно от графиката само Малта, Кипър и Гърция са 50:50 да се запази статуктвото



подробности в линка
https://www.24chasa.bg/novini/article/7034100

Страните, които са против отмяната на лятното време са южни. Определено ще има разногласия. Териториите на ЕС са от скандинавските държави до страни като Испания, Италия. Разликите са много големи. В Турция пък е въведено през цялата година само лятно време.

# 36
  • Мнения: 1 796
Който се е интересувал, е разбрал, че има такава анкета. Аз лично я попълних и съм гласувала за оставане на лятното часово време. За мен е по-добре децата ми да отиват на развиделяване на училище, отколкото да се прибират вечер по тъмно.
Надявам се гласуващите в Европарламента да се съобразят с мнозинството гласували в анкетата.

# 37
  • Мнения: 46 572
Който се е интересувал, е разбрал, че има такава анкета...
А къде я намери?
Скрит текст:
Ако дори подозирах, че ще има такава, щях да следя и да се интересувам. Но няма как да се интересувам за нещо, което дори не ми е минало през главата, че може някой да пусне.

# 38
  • Мнения: X
Една статия от 2013 год по темата

Лятното часово време спестява само 54 ст. на човек

Според психолози и учени вредите от местенето на стрелките са много повече от икономическите ползи

Вредите от лятното часово време са много повече от икономическите ползи. Около това се обединиха енергетици, психолози и представители на академичната общност, според които то трябва да се отмени.

Икономиите, които се реализират от местенето на стрелките с един час напред през март, са минимални за сметка на вредите, които понася човешкият организъм. По данни на Електроенергийния системен оператор за периода, в който действа лятното часово време - от март до октомври, се спестяват 23 млн. киловатчаса електроенергия. Разделено на броя на българските граждани това прави по 54 стотинки на човек годишно.

От другата страна на везната тежат редица вреди за здравето. Според Десислава Илиева, психолог от БЧК, промените водят до дисбаланс, отпадналост, дезорганизираност и в крайна сметка до сърдечно-съдови проблеми, инфаркти, инсулти и др. заболявания. Според нея не е вярно твърдението, че организмът се адаптира за няколко дни, а това отнема около месец в най-добрия случай. Илиева цитира изследване, според което в месеците след смяната - април до юни, по традиция има най-много регистрирани инфаркти. За няколко подобни изследвания разказа и Галя Петрова от Центъра за психотерапия. Според шведски изследователи, които са използвали за сравнение понеделниците преди и след смяната на времето, сърдечно-съдовите заболявания се увеличават с 5% във втория случай. По подобна схема учени от Харвард пък са установили, че пътнотранспортните произшествия нарастват със 17%.

"У нас за първи път лятното часово време се въвежда през 1979 г. Целта му е спестяване на разходите за осветление чрез увеличаване на използването на дневна светлина. Но в днешно време смяната на часа е неефективна, а икономическите ползи са сравнително минимални, дори нищожни", заяви доц. Радослав Кючуков от Русенския университет.

Присъстващите на дискусията бяха категорични, че европейската директива не задължава по никакъв начин отделните държави да използват лятното часово време. Тя само регламентира кога точно това да се случва, ако съответната страна вземе такова решение. В Япония, Китай и още 153 държави не се прилага лятно часово време. През 2010 г. пък е отменено в Русия. Тогава Путин отбелязва, че може да научи хората да стават с един час по-рано, но няма как да научи кравите да дават млякото си по-рано.

Участниците в дискусията ще изпратят писмо с предложение за отмяна на лятното време до Министерския съвет с аргументите си и с искане да се направи икономически анализ.

# 39
  • Мнения: 10 423
Еееееееееее, колко теми за това време, обсъждахме го откъм всякъде, как ли не го въртяхме, всеки си писа доводите. Е, ако го направят на безценните чиновници ще им се наложи да ходят на работа по тъмно, ха ха ха

# 40
  • Мнения: 1 796
Който се е интересувал, е разбрал, че има такава анкета...
А къде я намери?
Скрит текст:
Ако дори подозирах, че ще има такава, щях да следя и да се интересувам. Но няма как да се интересувам за нещо, което дори не ми е минало през главата, че може някой да пусне.

https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/2018-summertime-arrangements

Това беше линкът към анкетата, вече не е активна разбира се, но преди месец си я разпращахме с приятели.

# 41
  • Мнения: 3 916
Е, Не се сърди, човече е права в случая обаче. Аз се интересувах, но не съм попаднала на анкетата, разбрах за нея, чак след като отново повдигнаха темата. Без значение за кое време съм, не съм била анкетирана така или иначе.

# 42
  • Мнения: 30 802
Много ще се радвам, ако се запази постоянно астрономическото време. Моят биологичен часовник така и не се пренастройва - цяла зима ставам в 6, а при смяна на времето - в 7 и това е, по-рано не мога. Съответно денят ми върви различно и 6 месеца чакам да се върне нормалното време.

Тоест това, че ми местят стрелките, не ми дава един допълнителен час, защото вмест в 6, ставам в 7, иначе съм зомби. Тоест - краде ми тоя час. И ми разбива заспиването вечер.

Има дни през лятото, когато спонтанно се будя по-рано и върша нещо, защото е светло. Не защото ми е изместен часовникът. Лятното време е неприятен тормоз над организма. Неусетно разболява. Уж не се забелязва, ама такова юркане всяка година е неприятно. И не, не се адаптираш за няколко дни, денят върви криво доста време. След смятана към астрономическо време ми става супер приятно и всичко си влиза в рамки.

# 43
  • в кукувиче гнездо
  • Мнения: 3 187
Малко забавно да стане в темата....

 Как ви се струва - 
в  Севиля - Андалусия Испания  - 10 -12 ноември слънцето изгрява  в 09.30 ч. и залязва след 19 часа
при сегашното въртене на стрелките! 

 Ако  спрат да въртят и останат на лятно часово  ще изгрява слънцето след 10-10.15 часа и ще залязва 20 часа ноември в Севиля! 

Февруари денят ще им бъде от 9.30 до 21 часа ако останат на постоянно лятно.

Как ви звучи?   
Брех, ти да видиш, толкова години съм живяла съвсем близо до Севиля и да не съм разбрала, че слънцето е изгрявало в 9,30 сутринта! Че вечер до късно е светло, светло е, ама сутрин в девет никога не е било тъмно.

# 44
  • Мнения: 46 572
Това беше линкът към анкетата, вече не е активна разбира се, но преди месец си я разпращахме с приятели.
Не знам къде сте си я пращали, но имам предвид да е съобщено в новините по БНТ, БТВ, Нова телевизия. Ако хората бяха разбрали и тук щеше да има тема. Самият факт колко смешен % са гласували показва, че никой не е разбрал за нея.

А биха ли се съобразили местните политици, т.е. ако народът каже - смяна, ще я направи?

Представям си първите часове в училище, те и сега трудно се разбуждаха, но на тъмно ще хъркат съвсем истински Laughing в колко ли от държавите без зимно часово време пращат децата си в 6:30-7 ч. на училище през зимата?

The Siren of Titan, 3 деца имаш, така или иначе ще ставаш за училище в 6 ч. още доста време. Освен ако мъжът ти не ги оправя сутрин.
Купи си щори със 100% затъмняване за лятното. вършат идеална работа Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт