Формиране на микрофлората в червата на новороденото

До самото си раждане бебето се намира в стерилна среда и неговите черва не съдържат микроорганизми. За първи път бебето се сблъсква с естествената микрофлора на майката в момента на раждането си, ако то е по естествен начин. Именно при преминаването през родовия канал у детето се заселват ацидофилни бактерии от влагалището на майката и така става първото заселване на микроорганизмите в червата.

След раждането микрофлората се допълва при първия контакт с околния свят и първото сучене от гърдите на майката, с което бебето получава глътка от ценната коластра. Тя съдържа огромно количество полезни вещества, които оказват благоприятно влияние върху формирането на нормалната микрофлора в червата. Коластрата стимулира растежа на полезните ацидофилни и бифидобактерии и създава условия за тяхното развитие и размножаване. В коластрата има голямо количество имуноглобулини, без които нормалното здравословно състояние и формирането на устойчив имунитет става по-бавно и по-трудно.

През следващите 3 – 5 дни червата на бебето продължават да се колонизират от различни бактерии от околната среда, сред които има и патогенни микроорганизми. Поради тази причина през първата седмица от живота си бебето може да развие транзитна дисбактериоза, която се характеризира с колики в стомаха, повръщане и поява на воднисти изпражнения със зеленикав цвят и слуз.
След няколко дни обаче полезните бактерии, получени през първите часове от живота на бебето, се размножават в достатъчно количество и "изблъскват" патогенните микроорганизми. Изпражненията на бебето се нормализират и повръщането намалява. Окончателното стабилизиране на микрофлората става към края на първия месец от живота на бебето.

Това е нормалният процес при раждане по естествен път от майка с нормална микрофлора на влагалището и кърмене. Когато обаче нещата не се случват така, се появява дисбактериоза.

Симптоми на дисбактериозата
Първият признак на дисбактериозата при кърмачето са коликите. Това означава, че в червата на бебето или няма нормална микрофлора, или се е заселила патогенна микрофлора. Другият симптом е нарушаването на дефекацията. Тя може да бъде честа и обилна или напротив, изпразването на червата да става трудно и болезнено. Външният вид на изпражненията се променя – те стават течни и пенливи или подобни на каша, с наличието на непреработени бучки храна. Могат да станат зеленикави, в тях да се появи слуз, да придобият кисела или гнилостна миризма. След хранене при бебето се появява къркорене в стомаха, подуване, болезнени колики, то става неспокойно, спи лошо и плаче много. По време на интервалите между храненията бебето често повръща, може да има неприятна миризма от устата.

Поради нарушеното абсорбиране в червата храната не се преработва изцяло и се появяват признаци на интоксикация във вид на алергични обриви по кожата. При по-слабите деца дисбактериозата може да се съпровожда със симптоми на анемия, недостиг на витамини, в устната кухина често се появява кандидоза.
В най-високата степен на изява на дисбактериозата размножаването на вредните бактерии се активизира, което значително повишава риска от остър инфекциозен процес. Отделящите се токсини отравят организма. Интоксикацията се съпровожда със слабост, липса на апетит, главоболие и повишаване на температурата. Постоянно течните изпражнения придобиват гнилостна миризма, детето отслабва, появяват се симптомите на анемия, авитаминоза, наблюдават се нарушения на нервната система.

Профилактика и лечение на дисбактериозата при бебетата
Профилактиката на дисбактериозата трябва да започне още преди раждането на бебето. Бъдещата майка трябва да излекува всички заболявания на женската полова система, включително бактериалната вагиноза. При нормално раждане на бебето, ако влагалището на майката съдържа полезните ацидофилни бактерии, то и бебето няма да има дисбактериоза и ще е здраво. При раждане с цезарово сечение бебето задължително трябва да получи в първите дни на живота си живи пробиотични бактерии, за да стартира правилно работата на храносмилателната му система, а впоследствие и на имунната, които са определящи за здравето му и в бъдеще.
Единственият природосъобразен начин за лечение на дисбактериозата е чрез заселване на правилните живи бактерии в червата на детето – така, както природата ни е създала. Това е разликата с останалите методи, които само облекчават симптомите, докато живите пробиотични бактерии решават проблема – отстраняват дисбактериозата.

Връзка на дисбактериозата с други заболявания
От книгата „Дисбактериозата – епидемията на ХХІ век” на проф. Хачатрян:
„Повечето хронични заболявания, свързани с нарушения на метаболизма и имунната система, започват от нарушаването на баланса на микрофлората (микробиоценоза) на червата, въпреки че се проявяват по различни начини: във вид на дерматити, диатези, невродермити, колити, алергии, атопичен дерматит и т.н. Повечето от тях са само следствие от дисбактериозата, а не причина, както дълго време беше прието да се смята. Тази грешка обяснява... голям брой заболявания, ...при които се лекуват само симптомите – прояви, а не самата причина на болестта – дисбактериозата.”

Какво са течните пробиотици NARINÉ BABY ESSENTIAL и NARINÉ BABY MAXIMUM и за кого са предназначени?
Течният пробиотик NARINÉ BABY ESSENTIAL е пробиотична хранителна добавка, която съдържа живи, а не условно живи бактерии. Предназначена е за бебета и деца от 0 до 3-годишна възраст. Клинично тестван.
Пробиотикът NARINÉ BABY ESSENTIAL, 120 мл, съдържа живи ацидофилни бактерии Lactobacillus acidophilus щам n.v. Ep 317/402 и техни метаболити, хранителна среда.

Течният пробиотик  NARINÉ BABY MAXIMUM е пробиотична хранителна добавка, която съдържа живи, а не условно живи бактерии. Предназначена е за бебета и деца от 0 до 3-годишна възраст. Клинично тестван.
Пробиотикът  NARINÉ BABY MAXIMUM,  120 мл, съдържа 12 вида живи пробиотични бактерии: Lactobacillus  rhamnosus, Bifidobacterium bifidum, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus salivarius, Bifidobacterium longum, Streptococcus thermophilus, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus paracasei, Bifidobacterium lactis, Bifidobacterium Breve и техни метаболити, хранителна среда.




Разберете повече за "Наринé" и от консултативната ни тема, която ще бъде активна през следващите 6 месеца.

Последна редакция: чт, 01 ное 2018, 16:35 от Редактор*