Напиши есе. Докажи, че не си тъП

  • 9 743
  • 149
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 24 467
Тази идея ми прилича на едни зомби-филмчета, които малкият ми син ми пуска.
Това не ми звучи обаче по този начин.

За мен има един правилен подход и той е първо да се разбере какво конкретно е искал да каже авторът и след това вече човек да изложи своята гледна точка - може да е съгласен с него, или да не е, а може и да му идват някакви странични мисли, които авторът изобщо не е влагал.

Каквото е искал да каже авторът, написал го е.
Вече читателят какво разбира и как си тълкува текста, е съвсем субективен въпрос. Колкото читатели, толкова прочита, толкова тълкувания. И няма правилно и грешно. Щом е изкуство, има само две реакции – докоснало е нещо в теб, развълнувало те е, накарало те е да размишляваш или обратното – нищо не е трепнало в теб и те е оставило равнодушен.
Това е художествената литература. Точност и конкретика можем да търсим в учебника по математика или по счетоводство.

Именно. Това е целта на изкуството.
А иначе който иска наистина да разбере "Какво е имал предвид авторът", както вече писах, при жив автор лесно може да научи.
Авторите обикновено са контактни хора и обичат да общуват на тема творбите си.  Laughing
Само да не се задълбаете много в тази идея. Защото авторът може едно да е мислил, второ да е направил и трето и четвърто да е излязло. Smile

Последна редакция: вт, 29 яну 2019, 15:50 от Judy

# 136
  • Мнения: 315
За мен коментарите с есето са си бъзик в абсолютно български стил. Е, може някой и насериозно да го е приел, ама аз се посмях добре Satisfied

# 137
  • Мнения: 15 358
Зaглaвието нa темaтa, (особено кaто прочетох зa кaкви "есетa" иде реч и кaкви aвтори нa трибуквени есетa сa се нaвъдили), все го четa кaто: "Нaпиши есе. Докaжи, че си тъп".

# 138
  • Мнения: 9 767
Зaглaвието нa темaтa, (особено кaто прочетох зa кaкви "есетa" иде реч и кaкви aвтори нa трибуквени есетa сa се нaвъдили), все го четa кaто: "Нaпиши есе. Докaжи, че си тъп".
Не исках да обиждам "авторите' на есетата. Може да са чувствителни. Творци са все пак.

# 139
  • Мнения: 36 607
Вчера видях обява за истински конкурс за есе, на сериозна тема и ми стана смешно...
Скрит текст:
За последно, да си кажа, че разсъжденията, че няма правилно и грешно в тълкуването на изкуството, за мен са погрешни. Това е според моето субективно мнение и не ме интересува кой какво мисли, защо пък трябва да се съобразявам с чужди разбирания. Винаги ще съм на това мнение, ако някъде кажа нещо друго, значи лъжа Wink

# 140
  • Мнения: X
Защо изобщо трябва да се тълкува изкуството, освен за да запълва часовете по литература. То въздейства, създава емоции, какво по-хубаво от това?

# 141
  • Мнения: 24 467
Защо изобщо трябва да се тълкува изкуството, освен за да запълва часовете по литература. То въздейства, създава емоции, какво по-хубаво от това?

Развива логическото мислене. И дава различен поглед върху дадена творба, когато разсъжденията се споделят. Така тя може да се оцени по различен начин. Да се разбере по различен начин. Става и по-интересно, и по-богато и изкуството, и разбирането за него, и живота на човека.Човек сам свиква да търси за едно нещо различни гледни точки, да си обяснява факти по различен начин. Да търси различни решения. Много е полезно, особено в литературата.
Добре, че Петя не е учителка по литература. Без лоши чувства съм. Заради това:
Цитат
разсъжденията, че няма правилно и грешно в тълкуването на изкуството, за мен са погрешни

# 142
  • Мнения: 36 607
Скрит текст:
И това за въздействието не го приемам - авторите на някои безподобно отблъскващи модернистични творби (примерно, видео на гола жена, която се въргаля в кал - наистина съществува такава "творба" и жената, която е заснета, е авторката), твърдят, че творенията им са изкуство, защото въздействат. Дори да предизвикат отвращение, видиш ли, въздействали и това е доказателство за стойността им.
По тази логика и едно кучешко л...о по средата на тротоара е изкуство.

Затова изкуството се оценява и тълкува. Но някои модерни концепции отричат това. Всеки има право на мнение. Аз съм сигурна, че 99% от авторите искат да бъдат разбрани по този начин, по който те са планирали, а не от думите им да се извлече друг смисъл. За мен контекстът и авторът са толкова важни, колкото и самото произведение.

Ето истински конкурс за есе, ако на някой му се пише: https://offnews.bg/obshtestvo/konkurs-za-ese-transko-sled-referenduma-696078.html

Не искам и никога не съм искала да преподавам.

# 143
  • Мнения: X
Мислех, че математиката развива логическото мислене.

Изкуството развива вкуса. За мен е абсурдно да седя и да анализирам едно литературно произведение, вместо да се потопя в него и да чувствам и живея с героите.

# 144
  • Мнения: 24 467
Мислех, че математиката развива логическото мислене.

Изкуството развива вкуса. За мен е абсурдно да седя и да анализирам едно литературно произведение, вместо да се потопя в него и да чувствам и живея с героите.

Не е само тя.
Историята също го развива. Стига да се учи както трябва. И философията. И логиката.
И литературата.
За ситуация, произведение, картина, музика винаги може И да се говори, освен да се съзерцават. Така човек се научава да споделя чувствата си, да ги назовава, да опознава чуждите също. Да анализира ситуации, да си прави изводи и да ги обосновава.
Много полезни занимания са.
Но ако сте имали кофти учители по такива предмети, може и да не сте го усетили.

# 145
  • Мнения: X
Съгласявам се, може би зависи какво четеш (говоря за художествена литература). Всъщност в училище добре се справях по литература, не ми е проблем да разсъждавам, просто ми се струва излишно.

# 146
  • Мнения: 24 467
Ма се налага. Joy

# 147
  • Мнения: X
Аз в училище го правех, защото матурата висеше като прокоба над главата ми. Може би е повърхностно, това което пиша, но това е моят маниер на четене - потъвам в книгата и туй то. Същото е и с филмите, ако мога да направя паралел - гледам и медитирам Simple Smile! Между другото много обичам да препрочитам книги, любимите ми ги чета по 10 пъти, без да преувеличавам.

# 148
  • София
  • Мнения: 9 595
Относно тълкуването на литературните произведения ... На мнение съм, че автора може и просто да си е излял душата без да е искал непременно да ни втълпи нещо. И все пак винаги съм обичала литературата. В училище се справях чудесно. Харесваше ми да разсъжсдавам по въпроса какви биха могли да са мислите на автора докато е пишел.  По едно време аз самата пишех разкази и есета ( и не, не пишех просто думата "есе" Laughing ) Отдаваше ми се. Спечелих 2-3 награди по конкурси. После вдъхновението ми просто секна. Сега писането много ми липсва, но уви. Мисълта ми е, че нищо не се опитвах да кажа на читателите. Просто пишех. "Изливах" върху белия лист мисли и чувства. Понякога плачех докато пиша. Но нищо не влагах. И просто откачах когато по разни литературни четения (на каквито отидох няколко пъти преди да се отегча от тях) все се намираше някой да тълкува моите думи пред мен самата и да си вярва освен това. Усмихвах се и нищо не казвах, за да не съм груба.

# 149
  • Мнения: 514
Есе
.
.
.
.
.
.
😆😆😆😆

Общи условия

Активация на акаунт