как да захраня след 4 месечна възраст

  • 2 549
  • 41
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 93
аз започнах със сокове след това плодово пюре след това каша без глутенова бананова след нея оризова н хипп , после зеленчуково и след това месно пюре смятан да захранвам сглутен след 8 месец сега навършихме 6

# 31
  • Мнения: 330
Мам4ета, които препоръчвате захранването да започне с оризова каша, кажете кое хранене от общо 5 да се замени с нея, обедното ли newsm78?

Аз замествам следобедното.От 4 месец и половина сме на каши.Взимам и също от Лека нощ на Хип,но без глутен.Само да знаеш,че оризовата каша запича ooooh!ние за това я отбягваме...

# 32
  • София
  • Мнения: 2 434
И аз да попитам нещо... Laughing
Захранване с каши се има предвид с всички безглутенови кашички ли? Независимо дали са плодови, оризови, царевични и т.н.?

# 33
  • Мнения: 992
аз започнах с плодово пюре, после въведох зеленчуково, след това кашата и след това месното пюре

# 34
  • Мнения: 15
а на кое ядене се дава кашата и по колко? кои марки предлагат такава? вярно ли е че е най-добре вечер за да спи бебо по-дълго? това последното много ме вълнува защото на 4 навършени месеца все още се будим сутрин в 5 Sick

# 35
  • София, център
  • Мнения: 687
Ние почнахме с плодови сокчета - 3 месец...и последната седмица от месеца влючихме плодовото пюре. Педиатъра каза че е добре да е опитала някалко (плодови), защото ако не и харесат зеленчуковите , да и ги смесвам с плодовите за залъгване. Сега сме средата на 4-ти и ще включвам зеленчуковото ( картофено)...

# 36
  • Мнения: 17
и аз имам един въпрос сега мисля да започнем зеленчуковите пюрета с какъв зеленчук да започнем и коя марка са най-добри за бебета на 4 месеца и половина

Последна редакция: пт, 11 авг 2006, 21:46 от Vivi

# 37
  • Мнения: 731
Здравей!

Наскоро бях на лекция по темата. Изпращам ти записките си. Дано са ти полезни. Успех!

ЗАХРАНВАНЕ НА БЕБЕТО

Заместване на млечното хранене с немлечни храни към 5-6 месец. Основни принципи: захранването започва когато бебето е абсолютно здраво и става постепенно.

Първия ден се дават 1-2 лъжички от новата храна, на втория 7-8 лъжички, на третия 10-12 лъжички. За 10 дни трябва да заменим храненето като постепенно увеличаваме количеството. Ако бебето има колики към 4-5 ден, продължаваме захранването, но с по-бавни темпове. Никога не захранваме с две храни едновременно.

Кърменето през първия месец е 7 пъти на денонощие на 3 часа или на поискване (или на режим +/-15-20 минути или когато и колкото поиска). Гърдите се редуват.

От втория месец седмото хранене отпада. Към третия месец минаваме на 6 кърмения през 3 часа, след това 5 пъти през 3,5 часа и т.н. На 10 месец – 5 пъти през 4 часа.

Не всеки плач на бебето е свързан с глад. Първата храна, която въвеждаме е зеленчуковото пюре. През първите месеци на захранване с него е по-добре да бъде готово, защото е по-фино. Когато го правим ние – например пюре от картоф и морков, сваряваме един средно голям картоф и го пасираме без сол. Бебето може да се чуди какво да прави с пюрето, затова през първите дни може да се разреди пюрето с малко кърма, за да го поеме по-лесно. След това се добавят и други зеленчуци – карфиол, тиквички, зелен фасул.

От втория вид пюре, който ще предложим на бебето си, се дава количеството, което сме постигнали. Не започваме пак с по 1 лъжичка. Обикновено зеленчуковото пюре се дава по обяд.

Като количество кърма, която бебето трябва да погълне се ползва ориентировъчно следната формула:

1месец0, т.е. на 3я месец 130 мл, на четвъртия 140 мл и т.н.

Не давайте храна насила. Храненето не е игра. Не забавлявайте детето по време на хранене.

Следващата храна, която се въвежда е плодовата каша или кисел за следобедното хранене към 17 часа към началото на 6я месец. Захранва се по същата схема като зеленчуковото пюре.

След това се въвежда жълтък – по ¼ твърдо сварен жълтък (вари се поне 10-11 минути) през ден със зеленчуковото пюре. Количеството постепенно се увеличава докато се стигне до цял жълтък на хранене.

Когато вие приготвяте пюрето – опитвайте го първо. Когато отваряте готовите бурканчета  - капачките им трябва да пукат.

В 6я месец въвеждаме пюре с месо. Един ден даваме зеленчуково пюре с жълтък, а на другия месно пюре.

В 7я месец се започва с млечно хранене, а към 10 часа за сутрешното хранене се приготвя попарка от сухар и изкиснато сиренце.

В 8я месец се дават към 50 мл зеленчуков бульон преди обедното хранене.

Към 10-12 месец настъпва преходно хранене с по-едри частички. Намачкайте храната с вилица, защото тя не трябва да бъде фино смляна.

Между първата и третата годинка храната на детето не се различава от тази на възрастните. Трябва да учим детето да яде само като се храни четирикратно в еднакво количество.

Не се препоръчват силно алергизиращите храни – какао, шоколад. Има опасност от задавяне, ако даваме ядки до 3-4 годишна възраст. Мед и мъхести плодове също не се препоръчват.

Плодови сокове може да се дават след 5-6я месец. Трябва да са прясно изцедени, а не от компот например. Никакви сокове през нощта.

Вода със захар се дава само през първия месец, ако бебето е с изразена жълтеница. През останалото време водичката е без захар. След кърмене се дава по 1 лъжичка вода срещу гъбички.

Кисело мляко се дава след навършване на 1 годинка.

Плодовите пюрета се дават между храненията –един час преди или след хранене – или като десерт. Започва се с ябълки или моркови, но не първите, които са нитратни. Може след това да се дава череша, круша, но никога чиста круша или чиста слива. Смесват се сокове с противоположен ефект, например ябълка и круша. Започва се с два пъти по 15 мл, след това 2 пъти по 25 мл и 2 пъти по 35 мл.

Ако бебето има анемия се увеличава дозата на месното пюре за сметка на зеленчуковото.

Захранването според българската школа започва при навършен пети месец. Може да се дават и безглутенови каши. Има и безглутенови бишкоти. Ако бебето огладнява рано, кашата се дава вечерта, а кърменето минава на предното хранене.


Ако детето се събуди през нощта, може да се даде малко вода.

Диня и пъпеш могат да се дават след 7я месец, но са газообразуващи – да имаме предвид, ако детето има колики.

# 38
  • Мнения: 17
Аз мисля да захранвам моето бебче със зеленчуково пюре та мисълта ми е със какво да започнем и коя марка пюрета са най-добри chef

Последна редакция: пт, 11 авг 2006, 21:44 от Vivi

# 39
  • Мнения: 9
Мили мами да ви попитам веднъж като сте захранили с плодово пюре например ябълка всяко следващо плодово пюре от друг плод през какъв интервал от време го давате?

# 40
  • Мнения: 781
Захраних с оризова каша на 5 навършени месеца.
А другите храни давах през интервал от около 7 дни

# 41
  • Мнения: 434
Понеже Тити повръща много съм решила да го захраня на 5 месеца с каша но моля обяснете ми дали е задължително да е оризова или може друга безглутенова каша тъй като той адски много се запича даже в момента пие Фризовом и е запечен затова ако дам оризова каша не знам какво ще стане

Общи условия

Активация на акаунт