Колко пари изкарвате и колко от тях пестите месечно?

  • 18 569
  • 280
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 177
Разходите по децата са големи , но чак  да надхвърлят 1000лв . Говорим за месеците , в които не трябва да се купуват колички, люлки, столчета и тн.
Рядко ми се е налагало да харча повече от 350£ за детето. Ако и правя големи поръчки за дрехи , иначе не.
Аз обаче следя промоции и други по-добри оферти. Не , че нямаме възможност да купуваме на редовна цена, просто не виждам смисъл да плащам повече за един и същ продукт😉

# 61
  • Мнения: 3 970
Според мен това за децата е супер пресилено. Аз кърмех, за храна до шестия месец не съм дала и стотинка, един шампоан, който е 30-40 лв и се ползва супер много време, памперси, не помня колко да са стрували, ама и сто да са на месец.... Изобщо не съм го усетила като разход. До втората година на детето не съм дала и пет лева за лекарства, чак като тръгна на ясла се разболя. Някоя друга дрешка, играчка.
Сега вече се усеща повече. Частно училище, отделни самолетни билети...
По темата. Защо броите спестените за почивки?
В момента спестявам около 20%, ако сложа в сметката и тези за почивки, ще скочат на 60%😄

# 62
  • Мнения: 46 580
И за мен са пресилени, за по-големите деца също. Но и не разбирам манията по няколко извънкласни дейности и др. подобни. Ако учи в частни градини/училища, тогава да, не е задължително обаче.

Mia_smurfix, с този доход + спестяванията, няма да усетиш разходите за бебето, спокойно.

# 63
  • Мнения: 313
Simple Smile Искрено ме развеселяваш. Основен, постоянен разход - памперси, лекарства, медицински прегледи, боледуване - лекарства, евентуално адаптирано мляко, пюрета за захранване, детска кухня. Виж, може и всичките тези да ги елиминираш, с цената на собствен / естествено неплатен труд и евентуално - чудесна лактация. Влезни в някой магазин за бебешки стоки и разгледай, калкулирай и отчети, че в такъв момент на тотален разход, приходът започва да става нестабилен.

Т.е. храна, лекарства , памперси- може би не разбирам и съм дълеч от темата но пак не ми звучи толкова страшно като разход... колко да е - 500-600лв на месец, до 1000лв максимум?? Някои така го изкарват, че всичките им пари отиват ..
Ами да,ако заплатата ти е 560лв,даже няма и да стигат.

# 64
  • Мнения: 1 004
Проблемът с разходите за бебе и малко дете е не толкова сумата, която отива всеки месец, а огромната доза непредвидимост. Малките деца, особено в яслено-градинска възраст, боледуват често и се случва две разболявания в рамките на месец да глътнат една симпатична трицифрена сума.

# 65
  • Мнения: 11 203
Това за многото разходи на бебето, ако човек не обича да разхищава (аз никак не обичам) и има късмет, си е жив мит. Кърмено здраво бебе са точно 100 лева памперси на месец. Ние купихме качествена количка и столче за кола (в никакъв случай обаче не бяха от най-скъпите), но количката отгледа още едно бебе освен нашето докрай, столчето - още 2 деца. Дрехи също се подаряват и наследяват яко, тъй като омаляват понякога преди да си ги облякъл на детето. Играчки идват повече от необходимото само от подаръци по поводи, баби и т.н. Не сме ползвали нищо от сорта на помпи, стерилизатори, проходилки, висилки, легла, повивалници, кошари, паяци, маяци и т.н.
Общо взето, ако не ползваш частна детска градина и училище, след 10 години започват по-сериозните разходи.


LeClerc,
на мен ми се струва, че разходите за болен възрастен са много по-големи и непредвидими. За децата пак има предвидено някакво сравнително прилично безплатно здравеопазване. Възрастният само като влезе в болница и за добър ден почва изваждането.

Последна редакция: ср, 27 фев 2019, 21:20 от Параход

# 66
  • гр. София
  • Мнения: 447
LeClerc,
на мен ми се струва, че разходите за болен възрастен са много по-големи и непредвидими. За децата пак има предвидено някакво сравнително прилично безплатно здравеопазване. Възрастният само като влезе в болница и за добър ден почва изваждането.


За мое най - огромно съжаление, това изобщо не е вярно. От личен опит. Добър ден, в стая с 10 души от гетата; Добър ден, придружител на болното дете; Добър ден, качествени консумативи и т.н.

Ако тук списващите са с доход над средния и тяхното обкръжение е с подобни доходи (както и на авторката), то е съвсем логично да се заделят 50 % (дори 80! %) от нетния доход. Нормално е, близките да ти помогнат (никой не ми е подарявал кошарка, легло, количка, кошче и т.н.).
Странни са ми и хора, които на гол тумбак слагат чифте пищови. Но не ги издържам аз, не е моя работа.
За това темата придобива вид "чуждото канче".

# 67
  • Мнения: 1 004
Параход, да, особено ако възрастният е с дегенерартивно заболяване, разходите стават страшни.

# 68
  • Мнения: 4 808
Когато децата ми бяха малки, нямахме чак много големи разходи, но виж, в гимназията и университета, парите си хвърчаха. Всеки непредвиден разход ме хвърляше в ужас, вечно бяхме без пари, каквото успявахме да отделим, отиваше за жилището. Но и много зависи с каква разлика са децата, нашите бяха едновременно ученици и студенти, всичко беше по две.
Сега вече са самостоятелни, аз лично отделям около 30 % от доходите си, като само около 10% са спестявания, от останалите около 10% отиват за почивки и екскурзии и около 10 % за дома – все още довършваме и все има нещо да се купува. ММ заделя повече за дома, по–малко за почивки. За храна и сметки даваме горе–долу поравно. Веднъж на всеки три–четири месеца ходим някъде за уикенда, един–два пъти в годината за по няколко дни до седмица – в чужбина. Все се каним да си направим някоя по–дълга почивка, но засега за повече от пет дни не сме успявали, но там причината не е финансова.

# 69
  • Мнения: 5 262
През повечето месеци се опитвам поне 50%, стигала съм до 80% но напоследък става все по-трудно. Миналата година се отчетох с 3 почивки и разбираемо почти нищо не заделих. Нямам деца, но пък събирам за апартамент, та затова се пъна толкова. След покупката планирам поне година всичко да харча и да не мисля за банки, сметки и кредити.
хохохох тогава пристига домоуправителя с ремонта на асансжора или саниране на трзбите ... или пък протича покрива, банята над теб, или пък топлофикация измисля нова цифрова система хватки с мултипликации. Да не говорим за съседи говеда и наложтелни шумоизолации ... Сложи 2 или 3 такива годишно ...

# 70
  • Мнения: 19 196

Аз правя явно обратното на повечето хора до колкото сега чета: Аз първо си заделям 1500-2000лв ( в зависимост колко съм изкарала през месеца чисти пари т.е. гледам да ми останат към 1500лв) И вече тези 1500лв си ги харча както си искам, като НЕ пипам другите. Да- нямам кредити, имам жилище и 2 коли имаме вече платени. Което си големият разход всъщност. 1500лв ми стигат да излизам, да хапвам и да пийвам навън , да купувам био и органик храна- аз съм пескетарианка поне не харча за месо хаха а мъжът ми е веган- дай му тиквички с ориз или спанак с булгур- само това може да яде Grinning Grinning  Всеки уикенд сме някъде, а поне 1-2 пъти седмично излизаме с приятели на кино или бар. От страна на съпруга ми- горе долу 50% от храната както казах я купува и плаща той, както и сметките и горивото.
 На почивки ходим често- основно в чужбина- но вече за тях взимаме от тези спестените пари.

От началото на темата до тази страница, си вдигнала кажи-речи двойно харчлъка (от 1000 до 2000):
Аз например  печеля по около 3000лв на месец (занимавам се с валути и никога не е една и саща сумата накрая на месеца) Обаче от тези пари не си позволявам да харча за мен и мои глупости включително дрехи, козметика, салони за красота, книги, храна за кучето, част от храната за вкъщи и т.н.  повече от 1000-1500лв.

Иначе съм леко скептична, че с 1000-1500 лева месечно човек може да си позволи плащане на сметки, дори и наполовина, изхранване с био и органик храна, поне 1-2 седмично кино и бар, да хапва и пийва навън редовно в голям град, модерни дрехи, среден клас козметика, салони за красота, книги, храна за кучето и поддръжка на кола.

# 71
  • Мнения: X
Когато дъщеря ми беше бебе, разходите на месец бяха: 120 лв. АМ, 80 лв. памперси и от там нататък: шишета, биберони, някоя дрешка, след 6 - ти месец някое пюре, като цяло не са надхвърляли 300 лв. на месец ако не броим някоий голям инцидентен разход.
Много ли е, малко ли е, всеки си преценява според дохода и разбиранията.

И аз не мога да си представя как с 1500 лв. авторката води живота, който описва. И не й вярвам, сори. Просто няма как, и аз харча пари и знам къде колко заминават. Аз с 1000 - 1500 лв. не бих могла да живея като нея. Ми то само за сметки, храна (не БИО) и колата ще заминават. А иначе почивки, заведения, хубава козметика, разкрасителни процедури, които беше описала в друга тема....е няма как...

# 72
  • Мнения: 2 201
Включвам се и аз. Нямаме деца все още, не живеем в София. Общият ни доход варира всеки месец, защото ММ работи освен във фирма, и за себе си и всеки месец различно изкарва, а пък аз съм на бонусна схема та и при мен така. Най-първите си спестявания инвестирахме в имот, който даваме под наем. Успяваме да спестим около 50%, от доходите си. Но пък оценям това, че не плащаме наем или заем, живеем в собствено жилище. Ходим на кино, на ресторанти, често и за вкъщи си поръчваме храна, и така любимото ми - пътуваме. "Поддържаме" 1 кола.Simple Smile

# 73
  • Мнения: 19 196
Доходът може да варира, но редовните разходи да варират с 500-1000 лева месечно, при човек, който твърди, че стриктно си води бюджет и се придържа в неговите рамки, ми е абсурдно. Става дума за доста ангро "закръгляне" на харчовете, достигащо до 100% от предвидения бюджет и надминаващо 30% от доходите. С 1000 лева може да закръгля някой с 6-цифрен месечен доход, не такъв с 3000.

# 74
  • Мнения: 1 808
Разходи на дете почти на 2 , имама алергия към белтъка на кравето мляко, до година касата поемаше млякото. В момента я захранвам с изключените храни, но купувам млякото, не е захранена с мляко.
100 лв. мляко, 60 лв. памперси, 60 лв. пюрета, сухари, каши. Готвя и отделно - около 50- 60 лв. за продукти. Обувки/ пантофи средно на месец и половина около 40-50 лв. Дрехи купувам рядко, защото ни дават. Козметика и перилни препарати - 10 лв. месечно. Добавки, шуслерови соли и т.н. 15 лв. месечно.
Около 400 лв. на месец без дрехи и развлечения. Всеки ден сме в парка, опитвала съм детски център в МОЛ, но е малка за тов.

Общи условия

Активация на акаунт