Дори най-спокойната бременност понякога крие рискове, за които бъдещата майка трябва да е информирана и да се опита да ги избегне. Едно от тези рискови усложнения на иначе най-щастливия период от живота на всяка жена е прееклампсията. А всъщност много от бременните жени дори не знаят какво се крие зад тази диагноза. Данните сочат, че прееклампсията засяга под 10% от бъдещите майки, но е изключително опасна както за техния, така и за живота нa бебчетата.



Какво е прееклампсия?
Прееклампсията е синдром, който се характеризира с високо кръвно налягане и дисфункция на един или няколко органа в тялото на жената. Показателно за развитието ѝ е и наличието на белтък в урината. Обикновено при жени с хронична хипертония, диагностицирана преди бременността или в нейното начало, белтък в урината и органна дисфункция се развиват след 20-а гестационна седмица. Могат да се наблюдават изменения във функцията на бъбреците, черния дроб, неврологични симптоми и хематологични усложнения.

Правилно и грешно при прееклампсия
Синдромът, който се появява при някои бременни жени и се характеризира с високо кръвно налягане, се различава от класическата хипертория. Заради това е много важно да се знае, че диета с намален прием на сол или хранителни добавки с магнезий, цинк, фолати, витамин С, Д и Е или рибено масло не помага за това тя да отшуми. Влияние не оказва и понижаването на физическата активност.
Най-новите изследвания доказват, че профилактичното приложение на някои вещества е добра превенция. Благоприятно се отразяват калцият при жени с нисък прием на този елемент чрез храна, както и аспиринът, но започнат в определен период от бременността. Не трябва да се забравя, че включването на каквито и да било добавки и медикаменти в режима на всяка жена трябва да става след консултация и точна преценка на квалифициран специалист, запознат с рисковете и възможностите за превенция.



За по-сигурна и безпроблемна бременност
Прееклампсията носи със себе си рискове както за плода, така и за бременната жена. Заради това е много важно да се установи навреме дали има вероятност от проява на този синдром. Отделението по фетална медицина на Медицински комплекс „Д-р Щерев“ включи допълнително изследване за риска от развитие на прееклампсия в задължителния за всяка бременна пациентка на болницата първи триместър скрининг тест. Това е известната и като биохимичен скрининг първа среща със специалиста по фетална медицина. Преди нея пациентката трябва да даде кръв за измерването на определени маркери и сред тях е и PLGF – мерителят на риска от развитие на прееклампсия. Важно е бъдещите майки да знаят, че изследването не изисква допълнителни усилия, защото се извършва чрез същата кръвна проба, която се взима за биохимичния скрининг. За да се установи рискът от прееклампсия, освен кръвно изследване, е нужно специалист по фетална медицина първо да измери кръвотока на двете маточни артерии. По време на прегледа акушерка измерва и средното артериално налягане на пациентката.
Чрез това изследването успешно се прогнозират около 80% от потенциално рисковите случаи за развитие на ранна прееклампсия преди 34-та гестационна седмица. То улавя и около 75% от случаите на потенциална предтерминна прееклампсия и 45% от т.нар. прееклампсия на термин.

Кога се прави изследването?
Първи триместър скрининг тест се извършва между 11-та и 13-та гестационна седмица от бременността. Именно част от него е и изследването за прееклампсия. „Чрез това превантивно изследване могат да се избегнат почти всички случаи на развитие на прееклампсия“, обясни д-р Петя Чавеева, ръководител на Сектора по фетална медицина към Медицински комплекс „Д-р Щерев“. При установяване на риск, наблюдаващият акушер-гинеколог и специалистът по фетална медицина могат да изпишат медикаментозна терапия в строго определена доза спрямо състоянието на бременната. По този начин жената може да има спокойна и сигурна бременност, която да завърши с раждането на здраво и доносено бебе. Все пак е важно бъдещите майки да знаят, че високорисковата група за развитие на прееклампсия наброява около 10% от общия брой бременни. При останалите 90% развитието на този опасен синдром преди 37-ма гестационна седмица е малко вероятно. Въпреки това специалистите препоръчват преоценка на риска след 22-ра гестационна седмица.

Последна редакция: вт, 06 юни 2023, 16:45 от Рaдост