Какво представляват стволовите клетки?
Стволовите клетки имат две основни характеристики – да се самовъзстановяват и да се размножават и превръщат в други клетки, характерни за различните тъкани и органи и способни да осъществят точно определeна фунцкия. Те са тези, от които произлизат всички други клетки и тъкани в нашето тяло.



Стволовите клетки са голямата надежда на съвременната медицина. Броят на заболяванията, които се лекуват или третират успешно с тях, надвишава 500. Терапията, която ги използва, се счита за сравнително нова – тя навлиза преди около 20 години. За сметка на това обаче, за този период от време успява да се превърне в един от основните фокуси на медицината. Списъкът със заболявания, които се лекуват или повлияват положително чрез стволови клетки, непрекъснато нараства. Според техния произход и тип на функция стволовите клетки се делят на два вида – мезенхимни и хемопоетични.

Мезенхимните клетки се съдържат в тъканта около съдовете на пъпната връв, наречена Вартонова пихтия (Wharton’s Jelly). Те растат бързо и имат способността да се превръщат в кости, хрущяли, сухожилия и неврони. Те се използват за възстановяване или подмяна на увредени тъкани или органи.

Хемопоетичните клетки се намират в кръвта на пъпната връв и имат уникалната способност да възстановяват имунната и хемопоетичната система. Те се използват за лечение на заболявания на кръвта (апластична анемия, таласемия), онкохематологични заболявания (левкемия, лимфом), детска церебрална парализа, вроден имунен дефицит, тумори и други.

Извличането и съхранението на стволови клетки става все по-популярно и в България, приемайки се като най-добрата здравна застраховка за цялото семейство. Защо обаче се препоръчва предварителното съхранение и могат ли банкираните клетки да се използват и за други членове на семейството?

Предварителното съхранение на стволови клетки е обвързано с извличането им от пъпната връв по време на раждането на бебето. Клетките, които се намират там, са млади и незасегнати от заболявания и генетични изменения. Процедурата по извличане е напълно безопасна и безболезнена и за майката, и за бебето, и се съчетава със самото раждане. По-задълбочено разглеждане на причините за съхранение и на това как протича цялостната процедура може да намерите тук, затова в този материал ще се съсредоточим върху следващия въпрос.

Кръвта от пъпна връв е 100% съвместима с бебето, на което са съхранени клетки, и от 25% до 100% с други членове на семейството. Това означава, че стволовите клетки могат да бъдат използвани и от брата/сестрата, родителите и други роднини на детето. Рискът от реакция на отхвърляне при близкородствена трансплантация е значително по-нисък, отколкото ако се използва чужд донор.

Съхранението в частна тъканна банка гарантира възможност за достъп и използване само за семейството, което значи, че никой друг няма право да получи пробата без позволение на собствениците.
Съхранението в България гарантира възможно най-бърз достъп до съхранените клетки за проверка на виталност (която родителите имат право да изискват, когато пожелаят) или при случай на трансплантация. Ако се наложи употреба, се прави тест за жизненост на клетките и след това се използват. При такава нужда, естествено, не се изисква допълнително заплащане от страна на родителите.

Видове трансплантации на стволови клетки
Автоложна трансплантация – при този вид пациентът получава собствените си клетки. При инжектирането им няма никаква опасност от предизвикване на имунна реакция срещу тях.

Алогенна трансплатанция – Източник на стволовите клетки е друг човек – близък или непознат донор. Тук е нужно да се направи изследване на тъканно-съвместимите антигени, за да се определи степента на генетична близост, която би позволила използването на клетките за друг индивид. Рискът на отхвърляне на клетките зависи от степента на генетична близост – затова е и за предпочитане дарителят да бъде от семейната среда. Колкото по-подходящ е донорът, толкова по-ниска е възможността за атакуване на клетките на пациента от здравите стволови клетки, които се трансплантират.



Ако пациентът или негов роднина няма съхранени стволови клетки се прибягва до търсенето на донор. При евентуалното намиране на подходящ такъв се пристъпва към процедурата по даряване на клетки, извлечени от костния мозък и периферната кръв. Резервът обаче, който се поддържа там, съдържа много по-малко на брой стволови клетки, отколкото тези, които са налични в кръвта и тъканта на пъпната връв. Най-често те биват засегнати и от заболявания, което изцяло елиминира тяхното използване. За разлика от процедурата, извършваща се по време на раждането, тази е изключително болезнена и невинаги ефективна.

Ако искате да научите повече по темата, междувременно имате важни въпроси към нас или просто искате да поговорим, звъннете ни на 0885 700 003 или ни пишете на info@selenacells.com

Тъканна банка за съхранение на стволови клетки „Селена Целс“ е създадена в Пловдив на територията на една от най-големите специализирани АГ болници в страната – АГ „Селена“. Тя работи денонощно с едни от най-добрите специалисти и най-добрата апаратура в света, за да се погрижи за най-важното – вашето бъдеще. Цялостната процедура по взимане, обработка и съхранение се извършва максимално бързо от екипа /до 6 часа/ с цел избягване на ненужни рискове и запазване на максимален процент живи клетки /до 99%/. Научете повече за нас на www.selenacells.com



Научете повече за Тъканна банка "Селена Целс" от нашата събирателна тема ТУК.

Последна редакция: пн, 03 юни 2019, 16:36 от Редактор**