Липса на апетит при бебе

  • 3 628
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 8 957
Mygrigorova, нормално държание е това за бебенце, родено по-дребничко и на тази възраст.

По-поспаливи са. Но на мен навремето педиатърката ми обясни, че при по-рядко хранене, кръвната им захар спада и от това стават  така поспаливи.  Затова аз мойта я будех насила, като не се буди сама да яде.

Ами щом не иска да суче от гърда, ще изцеждаш, доколкото можеш. Защото кърмата е най-полезната храна и освен всичко дава и имунитет.
Пробвай да увеличиш кърмата с по-често изцеждане и с изцеждане нощем. Теорията е, че между 2-4ч. през нощта най-хубаво се стимулира лактацията.

# 16
  • Плевен
  • Мнения: 1 616
"Ако слагам бебето по-често, изобщо не засуква, седи и гледа умно, та и честа стимулация от бебе не работи "
Седи и гледа умно защото не знае какво да прави с нея.Познава само шишето и отказва да суче от гърда заради това.А това състояние е постигнато благодарение на некомпетентната педиатърка!

# 17
  • Мнения: 439
Аз от скромния си опит съм на мнение, че цеденето не стимулира лактацията.. стимулира я бебето, ако суче често.. цедя се и денем, и нощем (6 пъти през деня и 2 през нощта по един час) и кърмата си ми е максимум 70мл. Това е и максимума, който изсуква бебка, обикновено сутрин. През деня суче по 20 до 40мл. Тегля я преди и след кърмене, за да знам колко добавка да и правя. Говорих с не един консултант, сменях позите на кърмене, спрях добавката за известно време,за да опитаме само да се кърмим по често. Резултат: бебето е гладно, плаче, все така не иска да суче често. На 3, 3 и половина часа яде, иначе не иска, дърпа се и плаче. И със сминдух таблетки пробвах, и с всички чайове на пазара, без резултат. Дохранвам отново, и все така цедя. Тя си суква по малко, изпива си шишето и заспива. Понякога пие по малко, отколкото трябва, но и ние не изяждаме по еднакво количество на хранене, та не ме тревожи това. На 3 месеца бяхме 5090гр, на 2 месеца 4950, затова започнах да дохранвам. Сега сме на 5 месеца 6750. Много добре си наддава, и съм спокойна. Ако не се получава често да суче, изцеждайте, за да не намалява още количеството кърма, колкото и да е малко, това е най полезнотоза всяко бебче, дохранвайте щом се налага. А щом си спинка и наддава, всичко е наред и бебчето не е гладно. Не очаквайте да наддава като големите бебета. И щом иска да яде на 4 часа, нека на толкова да си хапва, убедих се, че насила не може да стане. Успех. Извинете ме за дългия пост...

Само да добавя, от 2 месеца дохранвам, но все още я слагам на гърда, и тя все още суче. Не всички бебета се отказват от гърдата защото е по лесно с шишето... Просто кърмата не и стига..

Последна редакция: сб, 23 ное 2019, 14:08 от AnMary

# 18
  • Мнения: 9
Peten, не е вярно, че не познава гърда и не знае как да суче - преди да започна да цедя, си я кърмех по 7 пъти на ден и си сучеше. Сега също от време на време, когато нямам време за цедене или пък ми скимне, я слагам на гърда и тя си суче. Просто не иска да суче по-често, извън часовете за хранене, за да стимулира...
Както съм писала в първия ми пост, та е категорично нелакома, едва яде през 7 часа, камо ли по-често ☺️
И това, че не иска да яде на по-често не се дължи на отпадналост или невъзможност да се събуди - както съм писала, дори съвсем будна, весела и т.н.,просто не иска да яде..

Грешка, исках да кажа, че едва яде 7 пъти, през 3 часа, а не чрез 7 часа ☺️

Последна редакция: сб, 23 ное 2019, 14:09 от AnMary

# 19
  • Мнения: 7 776
Аз ви дадох много конкретни съвети. За цеденето също може да прочетете как се прави и по колко пъти, за да стимулира в първи пост на въпроси и отговори за кърменето(това към другата потребителка). Но, във вашият случай трябва човек да види и да ви помогне на място. Защото фактори могат да са много. Успех!

П.С. и да, цеденето стимулира, за да се увеличава количество трябва да се увеличи броя на сесиите и продължителността и да се помпа и на сухо. Да се имитира процесът на сукане. И да, бебета свикват с шишето и го предпочитат пред гърда, когато са малки, защото не изисква усилие от тях.
Желая успех!

# 20
  • Мнения: 2 988
Mygrigorova, проблемите при хранене и от шише ме навеждат на мисълта за евентуална хипотония. Нещо, което би помогнало е масажиране под брадичката на бебето, за да се стимулира да суче и гълта. Докато е на гърда пък би помогнало да цедите едната гърда докато бебето е на другата. Другото е компресия на гърдата, за да може кърмата да стига по-лесно до бебето. Контактът кожа в кожа също би могъл да помогне. Аз бих се обърнала освен към консултант по кърмене и към хранителен логопед, за да даде практически насоки как да се справите с храненето.

Кактусчето ви е дала насоки за цедене. Необходимо е да го зачестите и да цедите на празен ход. Би помогнал и методът Power pumping, т.е. един или два пъти на ден в рамките на един час цедите едната гърда 10 минути, другата 10, пак първата, втората и т.н.

# 21
  • Мнения: 8 957
В бебешката ни тема имаше една мама, която три години храни детето си с изцедена кърма. Вече не си спомням поради какви причини то не успя да суче. Та ето пример, че изцеждането стимулира лактацията.

Mygrigorova, казваш, че бебето не иска да суче извън часовете за хранене, които са през три часа. Това означава ли, че бебето изобщо не плаче през тези три часа? Или плаче, ти предлагаш гърда и то не иска. А ако предложиш АМ от шише между храненията?
Между другото, няма значение, че е било кърмено и познава гърдата. В действителност на бебетата им е по-лесно да пият млякото от шише и затова при смесено хранене те започват за отказват гърда и да предпочитат шишето.

И може ли да уточним - бебенцето преждевременно ли е родено или си е доносено? Това също има значение за хранене и наддаване.

# 22
  • Мнения: 9
Относно коментарите ви дали се отказва от гърда, защото шише е по-лесно - както писах, основният проблем за мен не е, че не иска гърда (което не е вярно), а че яде много малко и много за кратко и от гърда и от шише - все едно й е досадно й не й се занимава да яде.

# 23
  • Мнения: 2 988
Mygrigorova, още като споменах хипотония си помислих, че с това рождено тегло може да става въпрос за хипотрофия. При такива бебенца често храненето е трудно, бавно и трудно се увеличават количества. Това седене с отворена уста също ме навежда на мисълта за хипотония. Обърнете се към хранителен логопед (в Пумпелина  има или Светлана Карталова май беше). Направете и консултация с неонатолог (д-р Масларска от Токуда например). Можете да пуснете и едно ПКК, за да се видят нивата на хемоглобина.

# 24
  • Мнения: 8 957
Mygrigorova, в такъв случай аз бих послушала съвета на Didi i Mitko.

# 25
  • Мнения: 9
Здравейте! Благодаря на всички за съветите! Ако пробвам пак да започна да я кърмя от гърда, а не да цедя предварително, как препоръчвате - една гърда на хранене или и двете?
И странични въпроси - тези, които кърмите през половин час, кога намирате време бебето да е готово за гимнастика, слагане по корем, баня и други неща, които изискват да не е яко скоро, за да не повърнe?
Как става едновременно кърмене от една гърда и цедене на другото? С колко ръце разполагате? 😁

# 26
  • Мнения: 2 988
🤣 Даваш на бебето да суче от едната гърда и слагаш помпата на другата. Или ако имаш помощник, слагаш помпата и ти подават бебето на другата гърда.

Преди да започнеш хранене само от гърда предвид теглото на бебето и досегашните проблеми ти препоръчвам среща с консултант поне. Иначе, предлагай и двете гърди на всяко хранене, прилагай компресия, разбуждай, масажирай под брадичката и дохранвай със сонда или шише.

По другия въпрос за храненето през половин час, първо е необходимо да се види дали бебето суче ефективно. Когато родих недоносено консултант ми каза, че може честото кърмене да е признак за неефективно сукане и трябва да преценя дали то поема достатъчно кърма. При нас проблемът беше комплексен - хипотония и къса юздичка на езика. Но това може да се прецени само на място.

Направете консултация с неонатолог, защото хипотонията рядко е локализирана на едно място и обикновено  засяга доста мускулни групи и да доведе до забавяне във физическото развитие, което да изисква рехабилитация.

# 27
  • Мнения: 8 957
Mygrigorova, приветствам идеята да се върнеш към кърменето!

Смятам, че кърмата е най-полезната храна и освен всичко друго, предоставя на бебето незаменим имунитет. Само ще ви споделя, че голямата ми дъщеря не успях да кърмя почти никак, понеже се роди недоносена и стоя три седмици в кувьоз, за което време напълно беше изгубила сукателен рефлекс. Едва я накарах да пие от шише, беше хранена трите седмици със сонда. От третия месец мина изцяло на АМ. Първото й сериозно разболяване с прием на антибиотик беше на 8-месечна възраст.
Малката кърмих три години. За пръв път се наложи да пие антибиотик няколко месеца след отбиването на възраст 3 години и 3-4 месеца.
Ето разликата в двете хранения!

Mygrigorova, обаче тук си говорим общи неща и търсим тривиални причини за притесненията ти.
Не сме виждали бебето, не сме доктори и т.н. Послушай съвета на Didi i Mitko и потърси нужните специалисти. Когато се убедиш, че всичко е наред, пристъпвай смело към възобновяване на кърменето.

Абсолютно препоръчвам да кърмиш и от двете гърди на всяко кърмене.  Първо, за да стимулираш лактацията, второ, за да си сигурна, че бебето хапва достатъчно. Кърмиш от едната, предлагаш другата, то самичко ще си покаже кога се е наситило.

Общи условия

Активация на акаунт