Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 2 780
То е ясно, че уменията за боравене с електронни устройства няма да са им проблем
Не е съвсем ясно. Като родител имам сумарно по един час на ден на дете, прекаран в tech support заради лошо форматиран материал, забравени линкове, грешни указания, липса на домашна клавиатура, нетръгващи тестове, липса на адекватни typing умения и др. При повече от едно дете - сумарно по два часа на ден. Иначе аутсорснах пускането на пералня и сушилня поне.
А, Аш, аз имах предвид повече в дългосрочен план и като умения за ползване на приложенията сега. С технически неуредици и проблеми, настройване на акаунти и т.н., за малките особено, няма как да е без помощ. Да не говорим, че ако имейлите с инструкции за домашни, организационни, кодове за достъп и т.н. идват до родител...си е голям ангажимент. И аз се пека на тоз ми ти огън с малкото. На 7 е. Joy
Аз съм аутсорснала само миялната за сега. Чак се карат на кого е ред Joy

# 31
  • София
  • Мнения: 7 277
Лейди, да са ти живи и здрави. Дай да не казваме всичко, което сме аутсорснали, че ще дойдат Социалните Simple Smile

# 32
  • Мнения: 727
Здравейте! Дали някой може да ми помогне с някаква информация за ЧУ "Св. Наум" - брой часове чужд език в началния курс; материална база, таксите в сайта им дали са актуални (доста по-ниски са от тези на повечето ЧУ). Сайтът им е доста оскъден откъм информация.

Също така, има ли някой директни наблюдения какво е нивото на обучение по чужд език в Прогресивно училище?

# 33
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 313
Свети наум не беше ли на някаква църква. Проверихте ли с търсачката в предишните теми?

# 34
  • София
  • Мнения: 62 595
Интересно защо мастити фигури от ИТ сферата не позволяват на децата си да ползват ИТ докато не пораснат?

Маститите се правят като за пред публика. Моята гледна точка е за сегашните - защото много от тях са от новата вълна на позитивисти, дауншифтъри и прочие. Това е като навремето хипарската история, ама нали пак сме в ерата на водолея. Това за новото поколение айтита. Старото са с деца, отраснали пред компютрите, неограничавани, защото тези айтита бяха в зората на демокрацията и са фенове и на вълната на някогашните основатели на Майкрософт, Епъл, Оракъл и т.н. Сегашните айтита са повече като Цукърбърг и се блазнят от съвременното луксозно хипарство по отношение на възпитанието на децата. Това като мои наблюдения, зная, че не всички са така, но като обобщение един вид.

# 35
  • София
  • Мнения: 2 780
Лейди, да са ти живи и здрави. Дай да не казваме всичко, което сме аутсорснали, че ще дойдат Социалните Simple Smile
Да не идват Joy

# 36
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 745
Аз както знаете съм от хипстърите с поляните с цветя, но не е лично мнение, чела съм достатъчно книги и препоръките за екранно време са идентични- нулево до 2г, един час до 5г, 2 ч до 7-8г , не помня последните, че ми е далеч, но са официални препоръки от педиатри и психолози. И пасивно (филми) за предпочитане пред активно (игри). Най-лесно е да не им вярвам и да го шитна на екрана по цял ден, имам огромна нужда да си почина от него, ама няма как, това не е боледуване от три дена да направиш компромис, а ежедневие с месеци. Дори най-тъпата игра на автобус (последната от днес) стимулира нещо повече от екрана.
Покрай онлайн логопеда леко започнах да показвам как се работи с мишка и се сменят прозорци, ама засега дотам.
Не мисля, че губят велики познания, ако ин се ограничава времето на екран.
Вярно познавам 5 годишно с отличен англисйки и математика- неограничавано виси на таблет, не ходи на ДГ или курс. Но какво е отнето само времето може да покаже.
Концентрацията на нас ни е проблем, но не мисля, че таблет би я подобрил- той и сега не мърда по час на филм, но при задачи постоянно говори или става.

# 37
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 313
Пипи, нещо не ме разбра.
Това е характерно за лъкшъри хипстърите. Не съм казала, че ще пропусне велики познания. А че не съм ограничавала времето. Резултатът е, че онова, което за теб е познание, за мен е средство.
Не съм специалист, но не познавам нито едно дете, което да има нужда от психолог щото му е много екранното време. Обикновено проблемите са други, а екранното време е удобна забрана. И препоръка за разни тъпотии, които даже ние, поколението с телевизор велико Търново и рубин, не сме играли.
Като разсъждаваш какво е отнето на 5-годишното с таблета па кАжи какво е и не е на 5-годишното без таблета.
Децата са различни - племенникът ми не се свърта, сега тича напред назад по улицата щото няма спортна школа, изкопал е половин нива. Не може да прати мейл. Моето не мога да го изчегъртам, излиза веднъж дневно по задължение и му стига домашния уъркаут.

# 38
  • София
  • Мнения: 62 595
Едно от нещата, за които говоря може би през едно 80 процента в работата си е, че малките деца и децата в началните класове трябва да имат ограничено време за достъп до визуални електронни продукти, дори когато ги пишат образователни, интерактивни и не знам какви, защото влияят зле на концентрацията (оттам и на справянето в ДГ и училище) и на развитието им като цяло. Децата са измислени от природата така, че да се движат и да учат от околната среда чрез взаимодействие с физическите обекти и процеси, както и по подражание от възрастните. Децата трябва да са субекти, а не обекти. Електронната среда е силно рестриктивна по отношение на потенциални действия, докато в естествената физическа среда детето има възможности да осмисли как да взаимодейства с обекта, а и има едно такова нещо, че обектът сам предполага действие (примерно котето най-често ще го погалиш, а няма да я ритнеш, защото е пухкаво). Затова не смятам за редно с цялата история с дистанционното обучение, че е толкова за хвалба, колкото го изкарват отговорните фактори, както и честото висене на децата пред разни устройства, цъкайки някакви неща. Първо трябва да ритат топка навън, а после да програмират. Ако не ритат топка започват да се държат като хиперактивни. Сега програмирането е модерно, перспективно, но ритането на топка е като храната - без нея как ще се развият физически, как ще си координират телата?

# 39
  • София
  • Мнения: 8 306
Ежко, кои са тия маститите фигури дето ги познаваш?
Аз познавам не толкова мастити фигури (но повече от високо), които разрешават. Единствената разлика, която наблюдавам е колко са склонни да платят за устройства, но не и да купят нещо смотано. ТВ са по-кът (намират се, но колко се ползват), но пък компютрите са 1+ на глава от домакинството.

Titina, ограничението при zoom-a не е по региони, а финансов - колко и дали изобщо плащаш .
Мъж ми са му редовни ползватели - мултирегионни, и нямат проблеми с минутите.
Дъщеря ми го ползват в школа редовно чрез прекъсване и драма нямат.
https://zoom.us/pricing - инфо.

Компютърните умения не се създават с висенето пред компютъра - игри, соц. мрежи, каквото е основното потребление на тийновете. От време на време го доказва на по-големият тийн. Това също се доказа и от много учители, които бързо влязоха в час, когато им се налага.
Масово се дърпаха училищата преди това от ЕД, който с години не успяваше да се наложи. 
След 1-2 седмици ползване на различни приложения, на децата не им прави впечатление, че не ползват една платформа, просто превключват. Мисля родителите са по-впечатлени от това.

Тази седмица два поредни дни бях "в час"  на ДО, ами с удоволствие слушах учителите, при пова тези точно са в пенсионна или предпенсионна възраст. В единия час даже попитах дъщеря ми дали може да седна до нея и си изкарах цял час математика.

# 40
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 900
В зуум имам два акаунта , и двата са безплатни и двата са неограничени.
В САЩ професионалните организации имат много обучения и семинари. Всеки от тях има и зуум. Висяла съм по цял ден, не прекъсва.

Не смятам, че работата с компютър е необходима на децата. Това, което те правят дори не е работа с компютър.
Пипи, ще ме извиниш , но на 5 години перфектен английски само от таблета....няма начин.

# 41
  • Мнения: 3 975
Моето дете е ПУК. В анкетата гласувах, че помагам с техниката. Според мен дете на нейните години няма работа на лаптопа през останалото време и не очаквам от нея да може да си отвори зуум или да си принтира домашните. Времето й пред устройства сега е ограничено до продължителността на часовете и ако някое домашно се прави на компютър (имат разни интерактивни по английски, на пример), както и да изгледа уроците по театър, танци, спорт... През останалото време се занимава с други неща.

# 42
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 745
В зуум имам два акаунта , и двата са безплатни и двата са неограничени.
В САЩ професионалните организации имат много обучения и семинари. Всеки от тях има и зуум. Висяла съм по цял ден, не прекъсва.

Не смятам, че работата с компютър е необходима на децата. Това, което те правят дори не е работа с компютър.
Пипи, ще ме извиниш , но на 5 години перфектен английски само от таблета....няма начин.
Е, перфектен за възрастта, знаеше доста сложно думи и правеше изречения. Родителите твърдят, че не учи никъде. Но е хиперактивно, на 4 не можеше да спре да скача (ама с часове), не знам кое от кое следва, дали заради това са му дали таблета или заради таблета се е влошило... но е много умен, на почти 6 и на пиано свири, нямам идея как вади концентрация за него.

# 43
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 313
Психиатрията смени парадигмата си след войната във Виетнам. Дали това няма да се случи и сега Simple Smile
А Анди? Дали пък онова, което сега се вярва няма да се обърне с хастара навън Simple Smile кой знае до какви промени и при нас и при децата ще доведе всичко това. И за добро и за лошо имам предвид.
При всички случаи очаквам, че ЧУ ще имат доста застъпено обучение с таблета отсега нататък.
Което не е задължително да е минус.

# 44
  • Мнения: 6 323
Абе английски от таблета може да се научи на 5 години, и аз не вярвах, но детето го научи и то отдавна. Като гледа филми, разбира в пъти по-добре от мен, и няма дума, която знае на български, да не я знае на английски.
Разбира се, да пише и чете сега се учи, не казвам, че пише и чете на английски както на български, а на шест години въобще пък не можеше. Но разбираше всичко, като се говори, и можеше да говори, колкото може и на български.

Титина, дано е вярно, което каза, че при вас щели да измислят ваксина до май, защото САЩ обещаха, че България ще е от първите страни, на които ще я дадат, даже едва ли не първата.

Общи условия

Активация на акаунт