Настоящи и бъдещи майки - майчинство, права на майките

  • 24 700
  • 296
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 2 152

[От думите на Масларова излезе, че само новородевните след 01.01.07 ще се възползват, но това не е вярно. Може би не се замисли какво точно казва.

Наистина така излиза от думите й в интервюто: ето:
Водещ: Доколкото чувам, да. Но майките питат: “Какво се случва с тези жени, които са в заварено положение?” Един казус такъв, едно бебе на 1 януари 2007 година ще бъде на пет месеца, какво ще се случи с майка му? Ще получава ли..?
Емилия Масларова: Не, не, не. Значи, законът влиза в сила от 1 януари 2007 година...
Водещ: При условие, че законът казва девет месеца да се получават.
Емилия Масларова: ... и законът действа. Няма закон, който действа със задна дата. Законът действа от 1 януари 2007...
Водещ: Т.е. от тук нататък неродените бебета и техните майки ще се възползват от това.
Емилия Масларова: От тук на татък неродените бебета и техните майки, техните родители, семействата им ще се възползват


Но си има и клауза за заварено положение. Моя болничен започва на 1 септември, т.е. аз съм в заварено положение , нали така? Объркващо е newsm78

# 166
  • Пловдив
  • Мнения: 709
Привет, момичета!
Поразрових се и ето какво намерих за семейното подоходно облагане:
.........................Когато родителите не са сключили брак, данъчното облекчение може да ползва само майката, а когато бащата е припознал детето (децата), данъчното облекчение ще се ползва по избор от единия от двамата родители.
Възможно ли е родителите да се договорят кой от двамата да ползва данъчното облекчение?
Да. Ако единият родител получава само необлагаеми доходи – например стипендия и не е възможно да ползва данъчното облекчение, другият родител може да се възползва от тази възможност. Въпрос на избор е, кой от двамата ще ползва данъчното облекчение. Родителят с по-големи доходи може да намали дължимите от него данъци. Същото се отнася и до приемните родители или близките и роднините, при които е настанено детето. .............

По повод това данъчно облекчение ако може да се направят някои промени относно начина на отпускане ще е добре. Защото при сега действащия закон аз не мога да се ползвам от това облекчение за 2 деца, а само за едно.
Обяснявам защо. Първото ми дете е родено без да съм имала брак с бащата. Той си го призна и в акта му за раждане си е записан като баща. След известно време аз се омъжвам (за друг мъж) и раждам второто си дете. Така към днешна дата се водим семейство с 2 деца. И получаваме детски за 2 деца. Но, когато се подаваха декларациите за данъчните облекчения, тъй като не съм в състояние да намеря биологичния баща на сина ми, за да ми разпише декларацията, че той няма да се ползва от това облекчение, ползвахме облекчението само за едното дете - т.е. детето то брака ми.
Гадното в случая е, че съпругът ми се грижи по равно и за двете деца, получаваме детски за две деца (защото в този закон така е измислена схемата за получаване, че на мен не ми е необходим подписа на биологичния баща на  сина ми) грижим се фактически за две деца и в крайна сметка, когато решим и ние да ползваме някакво облекчение закона казва - няма подпис=няма облекчение.
Сигурна съм, че има и други родители, които не са успели да се възползват от това данъчно облекчение и ако мажем по някакъв начин да се променят нещата, сигурна съм, че не само аз бих се радвала.
Извинявам се дългия пост, но няма как по-кратко да го напиша.

# 167
  • Мнения: 4 370
Варианта предложен от коала ми харесва. Но няма ли възможност при получаване на детски сумата да е някаква осреднена и да е за всяко дете по равно. Много лошо че децата се делят така според доходите на родителите. И все пак наистина родителите с високи доходи , наливат в бюджета яко , а накрая за техните деца няма нищо.

# 168
  • Мнения: 3 405
Аз за равнопоставеност на децата, т.е. всички деца на България, да получават еднакви суми, без оглед на дохода.  Peace

# 169
  • Мнения: 1 072
Гледам, че вече се търси поле за следващи действия. Ако това са големината на детските надбавки и начина на определяне на размера им, искам да дам своето предложение. Изчетох няколко мнения и ги възприемам напълно, но мисля, че тази логика ще задоволи достатъчно и двата фронта.

1. Детските надбавки да се разглеждат като държавни помощи. Т.е. да се запази социалният характер при тях. Какво имам предвид? Нека се определят според доходите на родителите. Смисълът на социалните механизми е да се събира от всеки според възможностите и да се раздава на всеки според нуждите / прототип на механизма Робин Худ /.
2. За тези, които внасят сериозни суми в държавната хазна и нямат нужда от помощи, да разглеждаме семейното подоходно облагане като държавни поощрения. Хората с високи доходи ще се зарадват повече на намаляване на данъчната ставка, отколкото на 20-25 лв./месечно.

# 170
  • Мнения: 1 671
Варианта предложен от коала ми харесва. Но няма ли възможност при получаване на детски сумата да е някаква осреднена и да е за всяко дете по равно. Много лошо че децата се делят така според доходите на родителите. И все пак наистина родителите с високи доходи , наливат в бюджета яко , а накрая за техните деца няма нищо.

Ани, Летящата е отговорила вместо мен.

Аз за равнопоставеност на децата, т.е. всички деца на България, да получават еднакви суми, без оглед на дохода.  Peace


Анджелина, тогава ромите ще реализират свръхраждаемост, а рестрикциите пак ще са за българите, които се осигуряват като попове.

Летяща, мнението ти се покрива с предложеното от Клео.   bouquet

Момичета, механизмът е - който взима големи детски, получава малко при подоходното облагане, а който взима малки детски, си компенсира чрез подоходното облагане.

За мен най-разумно е да действаме едновременно и за промяна на детските, и за разширяване на подоходното облагане.

Последна редакция: ср, 16 авг 2006, 15:05 от Коала

# 171
  • Мнения: 302
Здравейте приятели!

Харесвам формулировката на letia6tata_kravа  държавни помощи и държавни поощрения.

Kакто винаги Коала, kleo 80, mishlentze и другите (да не се сърдят, че не ги споменавам  Praynig ) са конструктивни и удрят право в целта!   bouquet

Така, като гледам дискусията върви трудно. Преобладават притесненията дали ще се възползваме от промените. Малко тъжно е, но е факт! Сигурен съм, че повечето хора, участвали активно в протестите въобще и не са мислили какво точно и колко ще спечелят. Прозовавам всички тук да се ограничават в задаването на въпроси от рода на "...Термина ми е ...Колко пари ще взема?..." сами разбирате, че Законът не е публикуван още. Имайте търпение! Свалям шапка на колегите, които не им омръзна да отговарят на едни и същи въпроси по безброй пъти! ЕВАЛА ВИ!   bouquet

# 172
  • Мнения: 302

За мен най-разумно е да действаме едновременно и за промяна на детските, и за разширяване на подоходното облагане.

И аз съм за комплексното действие! Така ще привлечем и вниманието на хора, които в момента въобще не се вълнуват дали ще вземат 20 или 50 лева детски добавки. Но се интересуват сериозно от всякакъв вид данъчни облекчения или как беше ... ДЪРЖАВНИ ПООЩРЕНИЯ! А тези хора са сериозни фактори за всяка икономика. 

# 173
# 174
  • Мнения: 3 405
Svetlanka, знаещ ли къде е публикувана тази наредба на Министерския съвет?

# 175
  • Мнения: 977
Привет отново, момичета!

Държа да Ви обърна внимание отново на този линк не заразди друго, а защото там е изчислено спестяването от данъци при семейното подоходно облагане.

Примерно изчисление на семейно подоходно облагане

Ако ще търсим промяна в тази насока /семейно подоходно облагане/, то нека поне да се стремим към такава, която наистина поощрява раждането и отглеждането на деца за работещи и осигуряващи се родители.

# 176
  • Мнения: 296
Ама аз сериозно се възмущавам от хората, които чакат само на помощи! Отлично всички осъзнаваме колко е сива икономиката ни и единствения начин майките да се борят да изкарат наяве истинските си доходи, т.е. да принудят работодателите си да ги осигуряват на пълното им месечно възнаграждение е майчинството да зависи от дохода! До тук добре-аз лично съм много доволна от тази промяна в закона и въпреки, че не ме касае в момента смятам, че така е наистина ЧЕСТНО спрямо всички които съвестно работят и си плащат.
По казуса с детските-ами и аз искам-защо детето ми трябва да се чувства ощетено-не е ли дете на тази държава. Какво е "виновно" че има работещи родители? Защо делят децата ни? Те са деца или да има за всички или да няма! Или да направят безплатни ясли и градини, или да дават купони за мляко ако щеш или и аз не знам какво. Масово възползващите се от тази привилегия роми използват парите за спиртни напитки за бащите и цигари за майките. Хайде да се преборим да спрем това...

# 177
  • Мнения: 815
Аз съм от тези, които питат със закъснение и може би не на място, но тази тема ми се стори най- подходяща.  Моят син на 1 януари 2007 година ще е на 1 година и 9 месеца- аз ще съм в болничен заради второто ми бебе, което трябва да се роди в началото на ноември- въпросът ми е имам ли право да наема детегледачка за първото ми дете за оставащите 3 месеца докато навърши 2 години- предполагам, че да- но ако някой знае със сигурност ще му бъде благодарна да ми ксаже- ако пък съм стотния човек с подобен въпрос- просто не му обръщайте внимание...


За детските - аз мисля, че всяко дете трябва да има право да получава някаква сума от държавата без значение какви са доходите на родителите му- но да има опция примерно- родителите да се откажат от тези детски надбавки и да получат в замяна някакво данъчно облекчение

# 178
  • Мнения: 1 671
Нася, възмущението ти е разбираемо, всички го изпитваме Laughing

Мишел, линкът е много добър пример за сегашното залъгване и праха в очите, които ни се хвърлят.

Та за това иде реч, да променим нещата.

Момичета, някои от вас казаха, че сумите в порядък 50-40 и т.н. лв детски им се виждат много. Ами много са, но ако член от семейството кара със 150 лв, това означава, че тричленно семейство има доход от 450 лв, от тях трябва да се плащат ток, вода, телефон, парно, дрехи, храна - да не изброявам повече. А това семейство чинно си плаща данъците, нали. Как живеят такива семейства? В този ред на мисли 50 лв. детска добавка никак не ми се виждат много.

Нека не забравяме и принципа, върху който постигнахме съгласие и миналия път: Ние да поискаме максимума, пък държавата каквото даде!

# 179
  • Мнения: 1 000
Аз за равнопоставеност на децата, т.е. всички деца на България, да получават еднакви суми, без оглед на дохода.  Peace

И аз БЯХ за равнопоставеност на децата
Обаче не съм, откакто ходих да си подавам бумагите за 200-те лева за раждане............. пред мен имаше една смръдла която подаваше....познайте.................за ДЕСЕТО ДЕТЕ, а беше на видима възраст.....22-25...... извинявайте ама това на нищо не прилича....
Ще ви ги сметна...... 10 деца по 20 лева........200 лева и по 100 на месец майчинство..станаха 300....необложени с данък Simple Smile...и помощи за ток, вода, въглища и какво ли още не......

Защо ли да работи човек...........

Общи условия

Активация на акаунт