Настоящи и бъдещи майки - майчинство, права на майките

  • 24 705
  • 296
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 2 070
ZinaSt  Hug много се радвам, че си при нас вече! Бъди все така конкретна, тук имаме много нужда от хора професионалисти и компетентни.    bouquet

# 226
  • Мнения: 3 405
Имах предвид този чл. от Конституцията
 "Чл. 6.  (1) Всички хора се раждат свободни и равни по достойнство и права.
   (2) Всички граждани са равни пред закона.  Не се допускат никакви ограничения на правата или привилегии, основани на раса, народност, етническа принадлежност, пол, произход, религия, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично и обществено положение или имуществено състояние."

Няма смисъл да се хабим с неосъществима клауза. Няма да мине в парламента, нито от ЕС ще позволят такова нещо. Иначе и аз мисля, че в стремежа си държавата да покаже пред света как се грижи за братята роми и как те не са подложени на дискриминация, подлага на такава останалите.

Подкрепям мнението ти изцяло. Затова и предложих еднаква сума на детските надбавки за всички деца, без оглед на дохода.
Няма да успеем, ако се делим на осигурени - неосигурени, образовани - необразовани, с високи доходи - с ниски доходи, нито ако се делим на етноси.
Децата ни са граждани на България и следва да имат равни права.

Друг в въпроса, че някои етнически прослойки реват само за права, а не спазват никакви задължения към държавата.

# 227
  • Мнения: 8 917
Така че, ако имаш възможност, си вземи болничен, а не отпуск. Така ще си осигуриш продължителност на отсъствието по общо заболяване и като излезеш в болничен за бременност и раждане, ще получаваш 90% от заплатата, на която си осигурявана преди да започнат всички тези болнични.

Успех.

Само да добавя тук, че за да взема 90% от заплатата /когато е в болнични поради бременност и раждане/ си преди да излезе в какво и да е болнични междудвата вида болнични НЕ трябва да има и ден прекъсване. Ако има такова, то вече базата ще се измени и няма да се взема предвид заплатата, а в 6месечният период ще се включат и пореодите с обезщетения, така, че ще се намали като цяло дължимото обезщетение поради болнични за бременност и раждане Peace

# 228
  • Мнения: 1 391
подкрепям изцяло инициативата!
много съм доволна от постигнатото досега  Hug Hug, благодарение на общите усилия! Страшни сте!  Peace

нямам време да прочета всичко, уви

за детските - ще ми се всички деца да имат право на детски!
ограничението за 200лв на човек доход, ми се вижда ужасно смешно и неразумно
хора които не се осигуряват на това което взимат, получават детски, а са с по-големи доходи, от хора , които просто се осигуряват на реалните си заплати....... и не взимат детски
много е несправедливо  #Cussing out

# 229
  • Мнения: 572

Ако обаче имате и 1 ден прекъсване, тогава начина на изчисление се променя. Вече нямате продължиелен болничен, а се приема, че имате нов болничен. И той се калкулира на база заплатата ви от 6-те месеца, които непосредствено го прехождат.

Един пример. Вие се осигурявате на 500 лв. Излизате в болничен за задържане и 5 месеца сте в болничен за задържане. През всеки от тези 5 месеца ще получавате 80% от 500-те лева. Ако след това непосредствено излезете в болничен за бременност и раждане, тогава ще започнете да получавате 90% от 500-те лева. Ако обаче излезете в отпуск, или имате друго прекъсване преди болничния за бременност и раждане, ще получите не 90% от 500 те лева, А 90% от осреднения осигурителен доход за предходните 6 месеца. Тъй като обаче, върху болничните не се внасят осигуровки, на практика за 5-те месеца болничен за задържане се счите, че сте осигурявани на МРЗ. Следователно, по време на болничния си за бременност и раждане, вие ще получавате 90% от МРЗ!

ZitaSt, страхотна си с товите съвети, много полезна инфо научавам.
Моля те, обясни ми, след като вече съм излизала в отпуска, а и съм била няколко пъти по 2-3 дни в болничен, как ще се осреднява осигурителният ми доход за периода преди излизането в отпуск по бременност и майчинство? За времето на отпуската осигурителният доход също ли е МРЗ?  newsm78 (е гати!)
Също, какви са удръжките за осигуряване от паричното обезщетение при бременност и майчинство?
 ooooh! #Crazy

Момичета, чак сега прочетох постинга на deshtovidi, права си, просто нямам време да прочета всичко, а е толкова интересно и важно. В момента съм шашната от всичко, за пръв път ми е. Обещавам вече да пиша такива въпроси на ЛС само. Подкрепям ви за всичко, което правите, съжалявам, че не можах да дойда на двете ви срещи по протеста, но бях в болнични... и в най-скоро време ще се включа и аз с каквото мога.  Hug

Последна редакция: чт, 17 авг 2006, 11:17 от Sarra

# 230
  • Мнения: 353
не можах да изчета всичко, защото сте писали много, обаче искам да кажа, че подържам идеята за ограничаване децките помощи на майки незавършили гимназия, защото по този начин ще се:
- стимулират българките да имат повече деца
- определени маргинални групи няма да използват раждаемостта като средство за препитание
- ще има по-голяма посещаемост на училищата и следователно по-малко закрити такива и повече учители ще си стоят на работните места.

по някакъв начин ако тези две неща се обединят - ограничаването на помощите на неграмотните и запазването на училищата ми се струва, че ще бъде малко по-приемливо, иначе има наистина опасност да бъде противоконституционно или на ръба на нарушаване на човешки права, т.е. дискриминация. и би изглеждало все едно потомците на хитлер са писали предложението. но ако се заплете в някаква обща по-мащабна схема - насърчаване на посещаемост на училище, подържане на образованието и т.н. би могле да мине по-лесно.

така и циганите, които работят и плащат данъци и си дават децата на училище ще са доволни и ще подкрепят подобна инициатива. даже тук ми идва и такава идея - може да се привлекат и майки циганки, които биха искали да се разграничават от онези, сещу които пишем тук. така би могло дасе направи някаква работна група или нещо подобно, за да се избегне евентуална нападка за етниески разделение

# 231
  • Мнения: 49
Svetlanka , а знае ли се в какъв срок след приемането на промяната тя се обнародва в ДВ? Все още не е обнародвана.

Анджелина, за да съм по-точна, като прочетох пак стенограмата, явно го замислят с промени в действащата Наредба за работното време, отпуските и почивките. За съжаление със сроковете и те самите не знаят. Съгласно Указа за прилагане на Закона за нормативните актове проектът на акта по прилагане на закона се изготвя заедно със законопроекта и се приема в срока на влизане на закона в сила, освен ако законът влиза в сила веднага или три дни след обнародването му. В този случай актът по прилагане на закона се приема най-късно в шестмесечен срок от влизане на закона в сила. Същото се отнася съответно и за измененията в актовете по прилагане на закона, които произтичат от неговото изменяне или допълване.

Но това повечето пъти това не се спазва. Просто трябва да следим.

# 232
  • Мнения: 416

Не мисля, че може някой да докаже кога ми е истинския термин. Както някой по-рано беше казал може отначало да не съм помнела датата на последната менструация, а после да съм си намерила календарчето.

И изведнъж си намери календарчето, точно когато то ти донесе 6 заплати отгоре под формата на по-дълго майчинство. А да не говорим, че ако термина ти е на 20.09, ти си намериш загубеното календарче и според него термина ти трябва да е на 05.10 ( какъв късмет!), а ти вземеш, че родиш на 15.09......Ето тогава пак ходи и разправяй къде точно си беше загубила щастливото календарче...
Аз не казвам да не шмекерувате с термина си. Просто ви предупреждавам за евентуални проблеми. Да си обмислите нещата добре и ако документално нещата изглеждат подозрително, по-добре си помислете.

Например, ако си смените наблюдаващия гинеколог в последния момент и родите оперативно, винаги можете да кажете, че първия лекар е настоявал да си родите нормално, тъй като нямате противопоказания. Обаче вие не сте искала. Така никой нищо не може да ви каже. Обаче ако си смените гинеколога ей така, в последния момент.. вярно е, че имате право да го направите, но ако има съмнения за злоупотреба, ще си имате проблеми.

Иначе съм съгласна с Летящата. Верно е, че с две заплати едно дете се гледа по-лесно, обаче пък малко стана търгашка атмосферата във форума. В края на крайщата, вие заради майчинството ли решихте да раждате ( да си докопате една почивка за сметка на държавата ) или ще раждате защото искате тези бебчета?

Не мисля, че трябва да злоупотребявате с новото майчинство. Ако решите чрез писма, разговори, дори протести да промените тълкуването на завареното положение, ще ви подкрепя изцяло, но другото си е измама. А на пари, получени с измама, може и да не се радвате дълго...

[/quote]

Абе, каква измама бе, жена! Какви са тези глупости! Естествено, че определянето на термин е нещо субективно. Покажи ми закон, който ме задължава да отида при личния си лекар да им наблюдава бременността и да ми определя термин.

Аз например въобще няма да ходя на държавна консултация, ходя само на частни лекари, ще отида накрая и сама ще съобщя за термина си, ако искам ще кажа друга дата. По кой закон ще се определи кой ми е терминът?

Какви са евентуалните проблеми - държавата ще заведе дело срещу мен за измама ли, какви са критериите за един термин, освен устното потвърждение на пациентката за датата на последната й менструация.

И раждаш ей така оперативно, за да можеш да защитиш термина си!  Laughing
Пред кого се дават тези оправдания с календарчето - пред другарския съд ли?

Аз, ако искам ще отида още в седмия месец и ще си взема болничен 45 дни преди раждането, някой после ще ми държи сметка, че съм родила два месеца по-късно ли?

Колкото повече ти чета постинга, толкова по-смешно ми става, спокойно никой няма да ви иска обяснение, ако родите по-късно или по-рано!

# 233
  • Мнения: 8 917


 Следователно, по време на болничния си за бременност и раждане, вие ще получавате 90% от МРЗ!

Няма такова нещо Naughty При болнични поради бременност и раждане няма как да се получава по-малко от МРЗ Peace

# 234
Здравейте на всички.
Поогледах тук какво се пише но за съжаление не се ориентирах добре.
От тук от там разбрах, че е прието да се изплаща на майките пълната им заплата на която са осигурявани за известно време.
НО защо по дяволите никой не помисли за 99 % от майките които ги цакат с малък трудов и голям граждански договор?
Да не би те да не си плащат данък освен върху трудовия - а и върху гражданския си договор. Това не означава ли за малоумните законодатели, че въпросната майка работи на различна от трудовия договор заплата и ,че е редно да и се плаща от скапаната държава пълната сума ,за която е работила не един два или три месеца а години и е плащала надлежно немалки данъци?
Второто ми питане е дали случайно някой се е сетил за широко практикувания по света вариант бащата да взима бащинство вместо майката?
Така би могло да се помогне на семейните двойки - ако жената е с малка заплата и е прецакана от любимата ни държава, поне бащата работейки на пълен трудов договор да се възползва от еднаквата нужда за приход в семейството.

Надявам се, че сте ме разбрали правилно, въпреки че не съм го написал съвсем разбираемо.
Надявам се също хората от инициативния комитет да видят и вземат под внимание това което пиша и дай боже да го има в закона.

А и всъщност ако някой знае къде може да се види какво точно са приели в нашия "Бъкингам" /бъкано с гамени място/- парламент закон да сподели.

 Предварително благодаря.

# 235
  • Мнения: 8 917
НО защо по дяволите никой не помисли за 99 % от майките които ги цакат с малък трудов и голям граждански договор?
Да не би те да не си плащат данък освен върху трудовия - а и върху гражданския си договор. Това не означава ли за малоумните законодатели, че въпросната майка работи на различна от трудовия договор заплата и ,че е редно да и се плаща от скапаната държава пълната сума ,за която е работила не един два или три месеца а години и е плащала надлежно немалки данъци?


Честно казано, не разбрах къде е проблема с гражданския и трудовия договор newsm78 Взема се предвид доходът върху който си осигурявана - ако си плащала осигуровки върху максимума, който ако несе лъжа за 2006 година е 1400 лв, ще си вземеш 90% от тях. Колкото до това, че върху гражданският договор има данък - такъв се плаща едва след като достигнеш за 2006 година 2160 лв. Дано си ги достигнала все пак  Peace

За това да има "бащинство" - ами да, добър вариант е  Peace

# 236
  • Мнения: 416
Здравейте на всички.
Поогледах тук какво се пише но за съжаление не се ориентирах добре.
От тук от там разбрах, че е прието да се изплаща на майките пълната им заплата на която са осигурявани за известно време.
НО защо по дяволите никой не помисли за 99 % от майките които ги цакат с малък трудов и голям граждански договор?
Да не би те да не си плащат данък освен върху трудовия - а и върху гражданския си договор. Това не означава ли за малоумните законодатели, че въпросната майка работи на различна от трудовия договор заплата и ,че е редно да и се плаща от скапаната държава пълната сума ,за която е работила не един два или три месеца а години и е плащала надлежно немалки данъци?
Второто ми питане е дали случайно някой се е сетил за широко практикувания по света вариант бащата да взима бащинство вместо майката?
Така би могло да се помогне на семейните двойки - ако жената е с малка заплата и е прецакана от любимата ни държава, поне бащата работейки на пълен трудов договор да се възползва от еднаквата нужда за приход в семейството.

Надявам се, че сте ме разбрали правилно, въпреки че не съм го написал съвсем разбираемо.
Надявам се също хората от инициативния комитет да видят и вземат под внимание това което пиша и дай боже да го има в закона.

А и всъщност ако някой знае къде може да се види какво точно са приели в нашия "Бъкингам" /бъкано с гамени място/- парламент закон да сподели.

 Предварително благодаря.


Нещо не си доразбрал, обаче. Майчинството може да се взима и от бащата, но в случая става въпрос за болнични, и вероятно се сещаш, че не може таткото да излезе в болнични преди раждането.

Доколкото знам всеки един работник приема условията на работодателя си - осигуряването на мин. работна заплата, получаването на повече пари на ръка.
Така че всеки един от нас е свободен да приеме или не, подобна работа, и да, никой не му е виновен. Това са условията на работодателя, като не ти харесва - търсиш си друг работодател, който да те осигурява на реалната ти заплата.

Освен това наистина много хора предпочитат да бъдат осигурявани върху по-ниски заплати, а да взимат повече пари на ръка.

Държавата не може да мисли тези, които доброволно и по собствена воля са се съгласили да се осигуряват на МРЗ.

# 237
  • Мнения: 9 050


 Следователно, по време на болничния си за бременност и раждане, вие ще получавате 90% от МРЗ!

Няма такова нещо Naughty При болнични поради бременност и раждане няма как да се получава по-малко от МРЗ Peace


Именно това имам предвид. Че ще се взима МРЗ, а не 90% от осигурителния доход. В случая аз не твърдя, че майката ще взима по-малко от МРЗ, а казвам, че няма да взема 90 % от заплатата си. Може би не съм се изразила ясно, за което се извинявам.

# 238
  • Мнения: 439
С един месец пропускам да ме хванат тези промени за 315дни,
дали мога като се върна на работа майчинството да го прехвърля на майка ми,
която работи?Или трябва да изчакам след месеца,с който пропускам за тези 315дни,след това да ги направя и ...стана една newsm78
Основно ме интересува може ли майка ми да ми вземе майчинството от 2007 януари или трябва да изчакам, дори да съм се върнала на работа да минат тези 315 дни по закон

# 239
  • Мнения: 416
Значи, след като ти изтекат болничните, тогава ще можеш да прехвърлиш майчинството си.

Доколкото разбирам, те ще изтекат началото на декември, значи по принцип може януари.

Общи условия

Активация на акаунт